Sędzia

Cykl: Jakub Zimny (tom 3) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Dziennikarz Kuba Zimny pisze artykuł o Adamie Bonarze, właścicielu świetnie prosperującej firmy leasingowej, nagle pomówionym o oszukanie inwestorów na sumę 300 mln złotych. Bonar rozumie, że padł ofiarą manipulacji zmierzających do przejęcia jego firmy, i rozpoczyna niebezpieczną akcję odwetową, w której będzie się musiał zmierzyć z dwoma bardzo silnymi przeciwnikami: Księżnym, byłym...

i rozpoczyna niebezpieczną akcję odwetową, w której będzie się musiał zmierzyć z dwoma bardzo silnymi przeciwnikami: Księżnym, byłym funkcjonariuszem SB, a obecnie prezesem banku, i bezwzględnym sędzią Foglem. Bonara czeka wiele kłopotów, a czytelnika – lawina dramatycznych zdarzeń, z dwoma morderstwami włącznie.
„Sędzia” to trzymający w napięciu thriller prawniczy, demaskujący powiązania między politykami, finansistami i cynicznymi prawnikami, którzy zapewniają przestępcom niekaralność i swobodę działania. Mariusz Zielke kolejny raz zdziera obnaża prawdziwe oblicze świata finansjery i kreśli prawdziwe oblicze świata, w którym prawo jest dla bogatych, a nie dla biednych.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

KhalDrogo | 2019-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Dobrze napisane, fajna historia ale końcówka trochę jakby bez pomysłu i jakoś nie żałowałem, że skończyłem tą książkę.

Wojtek | 2019-05-06
Przeczytana: 06 maja 2019

Dobra sensacja, przeraża tylko fakt, że napisana na podstawie autentycznych zdarzeń. Oglądając jakikolwiek program informacyjny można przypuszczać, że nadal takie układy istnieją. Pewnie w większości nie zdajemy sobie sprawy jakie zależności finansowo- biznesowo- polityczne istnieją gdzieś tam na górze. Każdego można zniszczyć i doprowadzić nad przepaść.
Polecam!

zylu007 | 2019-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2019

Kolejne mocne wydawnictwo Pana Zielke

Ania | 2019-01-24
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 24 stycznia 2019

Jest to moje pierwsze spotkanie z autorem ( wchodząc na LC przeczytałam, że to 3 część!!).
Bardzo dobra książka thriller prawniczy ale czy na pewno?
Wciągająca książka, fajnie się czyta, nie jest napisana prawniczym pismem autografami itd.
Tak naprawdę można się zastanowić czy to jest fikcja czy prawda? Ale o tym samemu trzeba poczytać, i wyrobić swoje zdanie.
Polecam.

CzytalaElzbieta | 2019-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Z każdą książką, którą pisze Mariusz Zielke, przekonuję się, że im dalej w las, tym lepiej mi w tym lesie.

Sędzia to trzecia część cyklu, którego głównym bohaterem jest Jakub Zimny. Tym razem przed dziennikarzem stoi wyzwanie napisania materiału o Adamie Bonarze - biznesmenie, który rzekomo oszukał inwestorów na ponad 300 milionów złotych. Bonar twierdzi, że jest niewinny, a cała sprawa jest manipulacją. Zimny, jak zwykle, musi zmierzyć się ze swoimi własnymi zasadami, tym, co powinien zrobić, a tym, co warto.

"Przecież nic nigdy nie jest czarno-białe. Łatwo kogoś skazać, oczernić, zmieszać z błotem. Nawet jeśli ten bronił się źle albo unikał pytań, Zimny miał wątpliwości. Powód: z jego doświadczeń wynikało, że prawdziwi dranie mieli zawsze gotową odpowiedź, świetnie przygotowane alibi, pozornie wiarygodną, gładką historyjkę, która wszystko tłumaczyła".

Zielke powraca do znanego nam z pierwszej części klimatu finansowo-prawnego z solidną domieszką polityki, mediów i wewnętrznych...

Michał | 2018-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2018

"Sędzia" jest 4. książką tego autora, którą miałem okazję przeczytać. Po wspaniałym "Wyroku" i dwóch słabszych pozycjach (m.in. "Formacja Trójkąta") podszedłem do książki z pewną rezerwą, choć obiło mi się o uszy, że jest to porządna pozycja. I tak rzeczywiście jest. "Sędzia" zdecydowanie należy do wciągających, intrygujących i ciekawych kryminałów/thrillerów. W dodatku jest to książka powiązana z faktami, obnażająca ciemne strony polskiego wymiaru sprawiedliwości i biznesu. Zdecydowanie polecam!

betsy | 2018-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka dobra, bo obnaża mechanizmy biznesowo- polityczno- bankowe, wciąż w Polsce obecne, a nawet, patrząc na to, co się dzieje aktualnie- coraz bardziej... Ale przygnębiająca, bo wciąż jesteśmy republiką bananową i nic z tym nie możemy zrobić. Atmosfera jak w procesie Kafki, a to mnie irytuje i dołuje. Ale, pomijając warstwę reportażową- książka jet nudna, za długa i bez napięcia. Męczyłam ją długo i bez przyjemności. Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, ze Zielke jest bardziej dziennikarzem niż pisarzem.

ogarbejbe | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Jeśli jesteś w stanie przetrwać początkowe dłużyzny to sięgnij. Pozycja ciekawa.

Wona | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

Pan Mariusz Zielke w mojej prywatnej opinii jest mądrym człowiekiem, wrażliwym na kwestie społeczne dziennikarzem, wnikliwym i rzetelnym publicystą - niestety nie jest pisarzem. Thriller "Sędzia" jest nim tylko z tytułu opisanej afery prawniczo-korupcyjno-gospodarczej ale suspensu czy po prostu zwykłej akcji jest w nim tyle, co przysłowiowego brudu pod paznokciem.

Autor skupił sie na tym, co naprawdę umie: na zrobieniu reportażu z dziennikarskiego śledztwa. Powieść, oparta na faktach, przygnębia opisanym tu totalnym zepsuciem polskiego aparatu sprawiedliwości, analizą wpływów i powiązań, beznadzieją działania przesyconego korupcją systemu, który "jest jak ogrodzenie: gad się prześliźnie, lew przeskoczy a bydło zostanie tam, gdzie jego miejsce".
Książce brakuje bardzo redaktora, który poprowadziłby akcję, najwyraźniej potraktowaną przez Autora marginalnie, dopracował drugi plan (np.rozwinąłby wątek żony głównego bohatera, która po prostu znika ze sceny, żeby nie przeszkadzać...

Eli1605 | 2018-04-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2018
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Pan Zielke, obok pana Chmielarza, wyrasta na najlepszego, wg mnie oczywiście, polskiego autora kryminałów i thrillerów. Autor ma potencjał i świetnie go wykorzystuje. "Sędzia" to powieść zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i to mnie przeraża. Niestety jak obserwuję aktualną scenę polityczną, gospodarczą i wymiar sprawiedliwości to jestem gotowa uwierzyć,że nawet taki scenariusz jest możliwy. Świetna książka, która wciągnęła mnie całkowicie. A na ile to realne niech każdy przeczyta i sam oceni.