Tajemna historia

Wydawnictwo: Znak Literanova
The Secret History
Ag2S

Inne wydania

Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.
Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

Tajemna historia to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.

Tajemna historia to kultowy debiut nagrodzonej Pulitzerem autorki Szczygła. Powieść ta sprzedała się w kilkumilionowym nakładzie, została przetłumaczona na trzydzieści języków i jest dziś uznawana za jedną z najważniejszych powieści końca XX wieku.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

ola | 2012-12-19

Matko! Co to jest za książka ! Przez ostatni tydzień czytałam a nawet wtedy kiedy nie czytałam to i tak o niej myślałam. Niesamowity klimat, przepiekny język, niezwykłe ekscentryczne i niejednoznaczne postaci. Opowieść o winie i karze, o tym jak nie wiele trzeba by znaleźć się w sytuacji bez wyjścia. Współczesna tragedia grecka. Autorka powoli buduje napięcie osiągając hipnotyczny efekt. Bardzo, bardzo polecam. Absolutnie wyjątkowa lektura.

beata | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Przeciętna? Czy może jednak dobra? Bo książka jest bardzo nierówna. I wywołuje różne odczucia. Podczas jej lektury były momenty, które wciągnęły mnie i trzymały nie chcąc zwrócić rzeczywistości. Ale były też fragmenty, i to wcale niekrótkie, gdy byłam książką znużona i nie miałam ochoty wrócić do czytania.

Już na pierwszej stronie mamy denata. I zabójców. Pierwsze rozdziały obiecują, że możemy mieć do czynienia ze współczesną „Zbrodnią i karą”... Intelekt. Przekraczanie granic. Zbrodnia. Moralność. Wina i kara. Balon rośnie, unosi się i pęka. Jeszcze kilka razy próbuje wzbić się wyżej, ale wysoki lot jest już nieuchronnie stracony.

Niecodzienny pomysł na fabułę. Ekscentryczni bohaterowie. Ładny język. Erudycja narratora. Bardzo realistyczne opisy natury. Opisy życia studenckiego (nie wiem, czy realistyczne, bo znacznie odbiegające od moich doświadczeń). Ale i nieopuszczające mnie wrażenie pewnej sztuczności z wyraźnie odczuwalnymi pretensjami do bycia literaturą z wyższej półki.

Fade | 2014-02-01
Przeczytana: grudzień 2013

Gdybym miała w dwóch słowach określić prozę Donny Tartt – byłyby to bogactwo i magnetyzm.
Cieszę się, że powstała lista książek BBC, dzięki której mam możliwość odkrywania właśnie takich pereł literatury, które nie widnieją na listach bestsellerów w księgarniach ani listach top w bibliotekach.
„Tajemna historia” to książka, która wciąga od pierwszych stron w świat Richarda Papena oraz grupy jego znajomych ze szkoły. I choć pierwsza scena nieubłaganie będzie kojarzyć się z zabiegiem literackim ze „Zbrodni i kary” Dostojewskiego – wszyscy wiemy, kto jest mordercą i ofiarą - to jednak ukazanie psychologicznego aspektu prowadzącego do zbrodni, a także życia po morderstwie jest wyjątkowa.
Stworzone portrety psychologiczne bohaterów, szczegółowe przedstawienie łączących ich skomplikowanych relacji dają wrażenie, że bohaterowie żyją poza granicami papieru. Wyjątkowość osobowości bohaterów, nawiązywanie do nauk starożytnych i płynne włączenie ich do rzeczywistości bohaterów, bardzo dobry...

| 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Czekałam pół roku,są zapisy w bibliotece,więc grzecznie odstałam swoje,bo poza biblioteką nie do zdobycia.
Stwierdzam niniejszym i jednoznacznie,że warto było,warto było czekać i warto było czytać.
Historia nie dość,że tajemna,to na dodatek wciągająca i prowokująca do przemyśleń różnego typu.A przecież o to w literaturze głównie chodzi.Wiadomo,czasem mam ochotę na coś lekkiego,bez "powikłań"zbędnych,szczególnie,gdy słońce grzeje i mruga do mnie wyjdź gdzieś,ale to nie jest ta historia...
Główny bohater,wmanewrowany sprytnie przez swoich kolegów,bo przecież nie przyjaciół,popełniwszy z nimi zbrodnię,i poszukując dla niej wytłumaczenia,którego razem z nim uparcie próbowałam znaleźć,mimo wszystko obudził we mnie nić sympatii.Zresztą dla całej reszty czułam może nie sympatię,ale jakąś mimowolną akceptację dla tego hańbiącego ich czynu.Autorka tak prowadzi fabułę,że prawie byłam wspólniczką tej grupy,elitarnej i naznaczonej,piłam,ćpałam i uczyłam się klasycznej greki.Więcej nie...

książek: 1979

Nie ma to jak pisać swoją debiutancką powieść przez dziesięć lat. Mi by nie starczyło cierpliwości. Ale co do dla Donny Tartt? ;-)
'Tajemna historia' jest naprawdę dobrą powieścią, do której potrzeba trochę cierpliwości przy czytaniu. To nie jest pozycja na jeden wieczór o prostej tematyce, dlatego miłośnikom wartkiej akcji może wydawać się nudna. Dla mnie opowieść o Richardzie i jego relacjach ze studentami filologii klasycznej ma w sobie coś intrygującego i, mimo zbyt wielu dłużyzn fabularnych, potrafi zainteresować czytelnika. Miałam wrażenie, że czytałam starą, ale jarą powieść rodem z XIX wieku, gdzie wszystko toczy się powoli, a autor skupia się na odpowiednim przedstawieniu bohaterów. A do takich książek mam wielką słabość :-)
Jedyne, do czego muszę się przyczepić, to że Donna Tartt po macoszemu potraktowała postać profesora Morrowa. A tak bardzo chciałam więcej o tym panie się dowiedzieć i zobaczyć jego inne oblicze!

Tania | 2014-06-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 04 czerwca 2014

To nie tylko tajemna, lecz bardzo mroczna historia piątki przyjaciół (czterech chłopaków i dziewczyny)- studentów tworzących elitarne grono na amerykańskim college’u. Sami dobierają się w grupę, by studiować nauki starożytne - naukę dla "wybranych", przynajmniej tak są postrzegani w swoim środowisku. Wszyscy mają bardzo dobre wyniki w nauce i wysoki poziom inteligencji. Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, bo to co postanawiają zrobić - zabić jednego spośród nich - staje się faktem na początku powieści.

Tartt wnikliwie i z dystansem opisała to, co się dzieje z psychiką i umysłami młodych, zdolnych (to ma znaczenie w powieści) ludzi, którzy decydują się porwać na tak nieodwracalny i sprzeczny z wyznawanymi przez siebie wartościami, krok. Śledzimy losy studentów po dokonanej zbrodni i zastanawiamy się, czy można normalnie żyć po takim czynie ? Czy sprawiedliwości stanie się zadość ? Czy można się nadal przyjaźnić, kochać? Każdy z nich spróbuje`na swój sposób poradzić sobie z własną...

Oj, strasznie dużo czasu zajęło mi przeczytanie tej powieści, bo nagle w połowie dopadła mnie malarska wena twórcza i na kilka tygodni porzuciłam wszelkie książki, a za to romansowałam z farbami.
No ale powróćmy do lektury. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Tartt, zatem zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. I jak moje wrażenia? No cóż, gdybym miala tę powieść określić tylko jednym słowem, powiedziałabym iż jest niejednoznaczna. Po prostu. Jest w niej wszystko i wzbudza całkiem mieszane uczucia. Na dobrą sprawę, mimo że jest to niby jedna "Tajemna historia", to każdy z bohaterów miał jakby swoją własną. Czyli w sumie jest ich kilka, a wszystkie one tworzą zbitek z jednej strony fascynujący, magnetyczny, tajemniczy, ale w równym stopniu odpychający, mroczny, niesmaczny i męczący. I nie potrafię określić jednoznacznie ani samej powieści, ani tym bardziej moich emocji jakie one wywołała.
Powiem szczerze, były momenty kiedy nie tylko mnie nudzila, ale bardzo...

geena | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Richard Papen, narrator i główny bohater, jest jedynym dzieckiem dysfunkcyjnych rodziców. Mieszka w Kalifornii, gdzie wiedzie nudne i stereotypowe życie. Kończy szkołę średnią i wbrew oczekiwaniom, rozpoczyna studia na medycynie. Szybko jednak stwierdza że to nie to, czego chce od życia i dokładnie wtedy, zupełnie przypadkiem, odnajduje ulotkę reklamową ekskluzywnego college’u w Nowej Anglii. Dzięki swojemu uporowi trafia tam już po kilku miesiącach. Wstydząc się jednak swojego pochodzenia - postanawia nieco ubarwić swoją biografię i pokolorować pochodzenie. Z sukcesem. Następnie dołącza do grupy inteligentnych i nieco ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi... Piątka studentów morduje swojego przyjaciela z roku, spychając go w przepaść....

luelle | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Myślę, że nie chodzi tu o jedną tajemną historię, bo każdy z sześciorga bohaterów tej powieści miał własną, choć ich wszystkich połączyła wspólna historia, która miała pozostać ukryta przed całym światem. Jest to powieść, w której powietrze jest gęste i ciężkie od wewnętrznego skomplikowania: wyraziste osobowości postaci, wzajemne powiązania między bohaterami, ich osobiste dramaty, pulsująca fabuła, która wraz ze zbliżaniem się zakończenia nie zyskuje na lekkości, lecz tocząc się, wchłania ciężar kolejnych tajemnic i dramatów. Powieść przepięknie napisana, pełna głębokich opisów wewnętrznych przeżyć, które współgrały z opisami przyrody i otoczenia. Polecam, namawiam, nalegam...

Aksamitt | 2017-01-05

Książka jest genialna. Tak stwierdziłam juz na wstępie, gdy tylko odwiedzałam biblioteki, ponieważ zawsze Donne Tartt widziałam na półkach. Wiadomo, iż najczęściej i najchętniej wypożycza się lekturę popularną, mało kontrowersyjną, żeby czytać bez zbędnych emocji, wysiłku, aczkolwiek z przyjemnością. Musiałam tylko zdecydować się na jeden z tytułów, a opis "Tajemnej historii" najbardziej mi przypadł do gustu. Zanim przeszłam do treści moja wyobraźnia już zaczęła kreować wizje tego, co zapewne pochłonie mnie do reszty, odkrywając strona po stronie niesamowitą treść książki.
I to by było na tyle, jeśli chodzi o zachwyty z mojej strony (ach!niewdzięczny ze mnie czytelnik).

Gdyby chociaż bohaterowie byli ukazani w opozycji, gdyby choć jeden z nich zajął odmienne zdanie byłoby o czym dyskutować. A tak mamy pokazany przykład owczego pędu, każdego w tym samym kierunku. Niby dokąd prowadzić mają rozważania nad chlaniem, ćpaniem i pieprzeniem? To niby taka wizytówka obecnych czasów i mamy...

Najlepsze kryminały napisane przez kobiety

Niekwestionowana królowa kryminału, Agatha Christie zmarła 12 stycznia 1976 roku. Jednak jej książki niezmiennie pozostają bestsellerami. By uczcić jej twórczość, przygotowaliśmy zestawienie książek kryminalnych napisanych przez kobiety – począwszy od autorek piszących kilkadziesiąt lat temu, jak i tych najbardziej współczesnych.

5 książek z gatunku „domestic noir”

Wiemy, wiemy: my też nie przepadamy za angielskimi nazwami w polskich tekstach, ale jak inaczej nazwać ten gatunek? Swoje pomysły na rodzimy odpowiednik określenia „domestic noir” zgłaszajcie w komentarzach, ale najpierw – najpierw zapoznajcie się z naszymi propozycjami lektur z tego gatunku.