Bądź chic! Tajemnice kobiecej garderoby

Okładka książki Bądź chic! Tajemnice kobiecej garderoby Émilie Albertini, Anne Humbert
Okładka książki Bądź chic! Tajemnice kobiecej garderoby
Émilie AlbertiniAnne Humbert Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
So basic, so chic! les indispensables du dressing
Wydawnictwo Literackie
2015-10-22
2015-10-22
Paweł Łapiński

Bardzo dobry poradnik, który przede wszystkim nie jest opresyjny. W dzisiejszych czasach kobiety są pod ogromną presją niemalże z każdej strony, a i strony te formułują swoje presje tak, że często się wykluczają - dlatego cenię to, że niczego mi się nie każe i nie traktuje się mnie jak gorszego człowieka, bo nie mam "małej czarnej". Co prawda jedynym minusem tejże właśnie pozycji jest sporo stwierdzeń, że "nie ma kobiecej szafy bez XX", ale jest pisane wyłącznie z troską i ze smakiem. Ilustracje w tej książce są tak piękne, że zasadniczo warto ją przeczytać/obejrzeć, tylko i wyłącznie ze względu na nie.
Otóż istnieje szafa bez ponad połowy wymienianych tutaj przedmiotów - bez wspomnianej już małej czarnej (i bez żadnej innej sukienki czy spódnicy - noszę po prostu spodnie),bez butów innych niż sportowe i sportowo-eleganckie, bez trencza (to akurat trzeba nadrobić, po prostu rozdałam moje poprzednie trencze, bo coś mi w nich nie pasowało, czuję, że najbliższy sezon spędzę w nowym) i kilku innych. I ma się świetnie, taka sobie minimalistyczna szafa, bardzo przemyślana, z ubraniami z dobrych materiałów i pozbawiona dodatków (zarówno biżuterii jak i innych). Czuję się w tej szafie świetnie, to po co miałabym z niej wychodzić? Nie czuję się jednak przez autorki zmuszana, za co duży plus. W ogóle podoba mi się styl, luzacki, nonszalancki i taki... paryski.
Książka obfituje w ciekawe treści, jest krótka historia danego elementu garderoby, popularne osoby, które mają jakąś historię oscylującą wokół niej plus drobne skandale z nią związane, a także praktyczne i konkretne rady pod tytułem co do jakiej sylwetki. Wielki plus dla autorek za to, że wspominają na każdym kroku, że daną rzecz możemy kupić np. w Zarze, toteż nie jest to książka wyłącznie dla snobów/osób majętnych.
Jako wielka miłośniczka jeansów (chodzę w nich codziennie przez cały rok, ustępując w wyjątkowo gorące dni w lecie spodniom z wiskozy w stylu yellow bahama oraz eleganckim garniturowym na np. wesele [chociaż autorki zachęcają, że i tak można wybrać się w jeansach, to jednak wybieram, w zależności od tego kto tam będzie i jak chcę, żeby mnie odebrano]) doceniam szczegółowe wyjaśnienie jakie powinnam nosić i co jaki element może mi dać, w ogóle szalenie przyjemnie było po prostu o nich czytać.

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (21).

Całkiem przyjemna książka na popołudnie. Lekka, z kilkoma dobrymi wskazówkami jak wykorzystać coś co już jest w naszej szafie.

Autorki przedstawiają listę ponadczasowych ubrań, które każda kobieta powinna mieć w swojej garderobie. Bogato ilustrowany poradnik przyda się każdej Pani, która zaczyna interesować się modą i chciałaby skompletować swoją szafę. Ponadto w książce znajdziemy ciekawostki oraz odnośniki do stron internetowych.

Mała czarna, biała koszula, dżinsy, trencz, baleriny - to tak zwane "must have" każdej kobiety. Każda z nas to wie. Ba - każda z nas ma to w szafie. W czym w takim razie problem? Dlaczego nie wyglądamy jak szykowne paryżanki, a każdy dzień rozpoczyna się od odwiecznego stwierdzenia: "Nie mam co na siebie włożyć"?
Może właśnie z powodu owego "chic". Od razu odpieram ataki, że z tym trzeba się urodzić i mają to tylko Francuzki. Nic bardziej mylnego. To można wypracować. Tego można się nauczyć. A ta książka w pomoże.

Może właśnie z powodu owego "chic". Od razu odpieram ataki,...

Treści może w tej książce nie ma zbyt wiele, ale za to forma jest wspaniała. Uwielbiam tę książkę za ilustracje, które na prawdę inspirują.

Jest naprawdę nieźle!
Spodziewałam się kolejnego poradnika, w którym nie znajdę niczego dla siebie. Czasami dobrze jest się tak pozytywnie rozczarować :) Jeśli więc szukacie poradnika w którym jest miejsce na trampki nie tylko na szykowny piknik, polecam zajrzeć. Autorki pokazują jak można je zestawić i nosić na wiele okazji, nie tylko tych weekendowych. Bardzo podobała mi się też część zwracająca uwagę na historię mody, o której wiem szczerze mówiąc niewiele. Takie krótkie informacje o ikonach, projektantach i trendach filmowych bardzo mi odpowiadały i nie nudziły.
Przeczytałam chętnie i tylko świadomość, że z 18 par 'potrzebnych butów' mam 4 lekko mnie przeraża :D

Jest naprawdę nieźle!

Polecam tym, którzy lubią modę w głębszym tego słowa znaczeniu - kto zapoczątkował noszenie białej koszuli, małej czarnej, boyfriendów...
Jeśli chcesz zmienić coś w swojej szafie i myślisz o tej książce jako poradniku, który ma w tym pomóc - nie kupuj.
Bez szału.
Jak dla mnie pozycja pt. przeczytać (a właściwie przejrzeć) - odłożyć - zapomnieć.

Bez szału.

To poradnik dobry dla osób, które chcą stworzyć swoją garderobę od podstaw i nie wiedzą co do niej włożyć. Poradnik ten skupia się w głównej mierze na podstawowych a zarazem ponadczasowych częściach ubioru oraz dodatków. Nie wzbogaciło to specjalnie mojej wiedzy o modzie, bo już to wiedziałam, ale dla kogoś kto jest w tym zielony jest przystępnie napisany, chociaż jeżeli o adresy przydatne do pogłębienia wiedzy to są one francuskie, więc nie skorzysta się za wiele. Przykłady klasyków i największych domów mody dają znać, że bez większych funduszy pewnych rzeczy nie zdobędziemy. Urozmaicenie to trochę historii powstania oraz skandali związanych z daną częścią garderoby. Ot zwykły prosty poradnik modowy, bez zaskoczenia, bez szału, klasyka po prostu.

Dla osób orientujących się w dziedzinie mody i jej klasycznych podstaw nic nowego.

"Bądź chic! Tajemnice kobiecej garderoby" to książka dla kobiet, pokazująca jak ubierać się modnie i z klasą. Autorki pokazują sprytne sposoby jak z pozoru w pustej szafie znaleźć zawsze coś odpowiedniego. Baleriny, biała koszula, trencz, dżinsy czy mała czarna to według autorek tego poradnika podstawowe i obowiązkowe części kobiecej garderoby. Pasujące na, każdą okazję i pozwalające czuć się stylowo. Autorki pokazują również ciekawe drobiazgi i dodatki, które potrafią urozmaicić codzienną stylizację. Pokazując jak dobrać stylizację na każdą okazję.

Poradnik ten pokazuje wiele rozwiązań ze świata mody i odpowiada na sporo zadawanych przez kobiet pytań. Odnośnie doboru ubrań do swojej figury, kolorów czy dodatków. Pozycja ta pokazuje również w jaki sposób można przerobić już posiadane ubrania, tak aby nabrały stylu i oryginalności. Dowiedzieć się można choćby jaki model dżinsów wybrać do swojej figury lub czy ubrania dobrze na nas leżą. Nie sztuką jest mieć szafę napakowaną ubraniami lecz posiadać w niej tylko takie ubrania, które na prawdę do nas pasują i nadają się na stosowne okazje. Mała czarna czy balerinki według autorek poradnika powinny znaleźć się w szafie, każdej kobiety, która chce mieć w swojej szafie ubrania sprawdzające się bez względu na panujące trendy. Anne Humbert i Émilie Albertini doradzają również jakie ubrania należy wyrzucić lub oddać aby niepotrzebnie nie zajmowały miejsca w szafie. Poznajemy również historię mody, jej początki i ikony mody. Sposoby pielęgnacji ubrań oraz liczne butiki, w których możemy nabyć super ubrania. Zdjęcia zamieszczone w książce prezentują się ciekawie i wyglądają profesjonalnie. Ubrania na nich przedstawione pokazują ciekawe pomysły i dostarczają wielu inspiracji do własnych projektów. Autorki pokazują jak różnorodne mogą być dodatki, od biżuterii i okularów po kapelusze i buty. Książka z pozoru niepozorna gabarytowo kryje w sobie sporo ciekawej i przydatnej wiedzy. Urzekły mnie również porady odnośnie porządków w swojej szafie co niejednej osobie się z pewnością przyda. Jak również nie zabrakło rad dla osób, które sporo podróżują i mają problem z pakowaniem walizek. Książka już od pierwszych stron zachęca do poznania i wypróbowania przedstawionych w niej rad. Większość kobiet znajdzie w niej ciekawe porady i pomysły na to jak urozmaicić swoją garderobę.

"Bądź chic! Tajemnice kobiecej garderoby" jest pozycją niezbędną, w każdej kobiecej biblioteczce. Pozwalając poznać tajniki mody, inspiracje i liczne ciekawostki. Znajdziemy w niej wiele inspiracji, oryginalnych pomysłów i technik krawieckich. Pozycja ta została wydana bardzo starannie i wciągająco, podając informacje w przystępny i interesujący sposób. Pomoże nie jednej kobiecie zbudować swój własny i oryginalny styl. Dając natchnienie do odnalezienia w sobie dodatkowych pokładów szyku i elegancji. Serdecznie polecam.

• Moda
  • Poradniki