Księżyce

Wydawnictwo: Muza
8373195823

Z opowieści Severiego spisywanej w niczym niezmąconej ciszy szwajcarskiego sanatorium, nieustannie zaskakiwany czytelnik dowiaduje się, jak to, co początkowo wydawało się radosnym i pociągającym spotkaniem z piękną i urzekającą kobietą i jej trzema córkami, zmienia się dzień po dniu w rodzaj sennego koszmaru, w łańcuch bezradności i lęku, słowem: w pułapkę. Grecja okazuje się krajem, gdzie codzienność niebezpiecznie graniczy z mitem. Bohater nie umie rozstrzygnąć, czy zawinił w wydarzeniach, którym ulegał, czy stał się ich ofiarą. Wciąż tylko wyraziście widzi w swojej pamięci świetliste postacie pięknej Dymitry i jej córek: sentymentalnej Olimpii, kapryśnej i zmysłowej Agłai i małej Fili. Ta mroczna idylla grecka nie ma w sobie logicznego ciągu i zrozumiałego następstwa wydarzeń. Severi od wczesnej młodości marzył o Grecji świetlistej i uśmiechniętej, pociągały go nagie ciała wykute w marmurze i ukazane na wazach, ale wydarzenia w czasie podróży, ukazały mu Grecję odmienną: świat nie tyle słoneczny, co księżycowy, nocny i lunatycznie wszechwładny.

Mario | 2012-10-05

Zachwycające. Zachwycające, bo pisane piórem poety, i dlatego, że pisane soczystą prozą, i dlatego, że jest o tym, co nas spotyka, co się nam przytrafia albo co my "przytrafiamy" innym, i że jesteśmy winni, ale nie oczyszczenia trzeba nam szukać, lecz przyjęcia tej winy. Że chodzi o to, żeby widzieć świat i siebie i innych, a nie o to, żeby świat, siebie i tych innych kształtować.
Dawno nie czytałem żadnego Włocha - cieszę się, że znalazłem tego.

Karolina Kułakowska | 2014-09-03
Przeczytana: 02 września 2014

Bardzo dobrze skrojona, poetycka książka.
Lubię takie najbardziej, choć przyznaję,
że mam pewien niedosyt. Historia mogłaby
być dłuższa, niektóre osoby mocniej
nakreślone. Mimo wszystko (a może właśnie
dlatego, w końcu klimat ma tajemniczy)
narzekać jakoś strasznie nie mam zamiaru,
i polecam każdemu lekturę.

Aninha | 2011-08-27
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Zupełnie przypadkowo wybrana. Bardzo lekki styl autora, słowa płyną wręcz jak muzyka. Książka po części szokująca, po części przygnębiająca, lecz jej czytanie jest mimo to czystą przyjemnością. Po przeczytaniu czułam żal, że się skończyła. Mogłabym chłonąć słowa jeszcze długo, długo...

MadameShepard | 2014-02-18

Mdła, głupawa historyjka z niesmacznym, pedofilskim finałem. Szkoda marnować czasu na czytanie takich bzdetów.

majkabally | 2013-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2013

Wybrane w bibliotece na chybił trafił. Nie ma tragedii - tzn w książce jest, ale napisana ok, nie razi. Można to było jednak lepiej rozwinąć.

madziulka_89 | 2014-07-24

samo życie...opowieść o mężczyźnie, który przez dłuższą część swojego życia nie miał odwagi ani odejść od żony ani powiedzieć jej o swojej chorobie. Ogromnie zagubiony facet, którym miotają silne emocje, namiętności i niepohamowane żądze... finał powieści kapitalny. Wciąż jeszcze zastanawiam się co czuła jego żona dostając list od lekarza, co miała lub czego nie miała w głowie Dymitra pozwalając by skrzywdził jej córkę...dobra książka. polecam

Daga | 2011-10-02
Przeczytana: 30 września 2011

Krótka, przerywana inną historią opowieść o spotkaniu mężczyzny z piękną kobietą i jej trzema córkami. Oniryzm, opowieść o uciekaniu, bohater nie potrafi powiedzieć od czego ucieka, tajemnicze spotkanie z piękną Dymitrą zmienia się w mroczną przygodę.

krzys_jot | 2016-12-23
Przeczytana: październik 2016