Poskramiacz lwów

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6 (17 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Tsijp / De Leeuwentemmer
978-83-06-03075-4

Prezentujemy książkę niezwykłą, dyptyk powieściowy Willema Elsschota, próbkę niezwykłego talentu jednego z największych pisarzy flamandzkich. Narrator-dziadek opowiada o tym, jak został dziadkiem. Opowiada, jak w jego belgijskim domu pojawił się młody Polak, znajomy córki; opowiada, jak Polak ów oczarował jego córkę, jak doszło do ślubu młodych. Opowiada, jak na świat przyszedł jego wnuk. To...

Narrator-dziadek opowiada o tym, jak został dziadkiem. Opowiada, jak w jego belgijskim domu pojawił się młody Polak, znajomy córki; opowiada, jak Polak ów oczarował jego córkę, jak doszło do ślubu młodych. Opowiada, jak na świat przyszedł jego wnuk. To część pierwsza dyptyku. W drugiej części narrator-dziadek opowiada o tym, jak wnuk zmienił jego życie.
To historia niezwykła, bo napisana z dystansem, oszczędnie, pełna ironii, a jednocześnie przepełniona ciepłem, liryzmem ukrytym pod powierzchnią zdarzeń codziennych i codziennych dramatów. To także pełen miłości portret dziecka; wreszcie rzecz o konfrontacji dwóch światów: flamandzkiego i polskiego.

źródło opisu: http://www.piw.pl/sklep/elsschotbrposkramiacz-lwow-p-304.html

Zaintrygowana | 2015-08-05

Do książki podchodziłam z pewną dozą nieufności, gdyż nie miałam wcześniej styczności z literaturą niderlandzką. Muszę jednak przyznać, że dzieło pozytywnie mnie zaskoczyło. Niewielka objętościowo książeczka ukrywa w sobie świat pełen fantazji i niezwykle ciepłego humoru. "Poskramiacz lwów" składa się z dwóch części, które ukazują odrealnione dzieje pewnej belgijskiej rodziny, z naciskiem na postaci jednej z córek, która wybiera na męża Polaka oraz ich dziecka, zwanego Poskramiaczem lwów. Narratorem- gawędziarzem jest ojciec dziewczyny, a później dziadek, który jest zafascynowany wnukiem i sposobem, w jaki postrzega rzeczywistość. Nie jest łatwo wejść w specyficznie zbudowany literacki świat, jednak z każdą stroną zaciekawienie wzrasta i zbyt szybko, z żalem trzeba pożegnać się z bohaterami. Warto również zwrócić uwagę na wątek polski, nieczęsto spotykany w światowej literaturze, celnie obrazujący przywary i typowe cechy naszego narodu. Polscy bohaterowie przedstawieni są z pewna...

natanna | 2015-10-23
Przeczytana: 27 października 2015