Wyzwanie czytelnicze LC

On the Beach
johnmarkii

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Łokieć_Pana_D | 2016-01-24

Jedna z najdawniej czytanych, jak z otchłani. Nie pamiętam imion, fabułę w zarysie tylko. Najlepiej pamiętam emocje. Rozpacz, żal, strach. I szaloną wiarę, że może jednak...
Krajobraz po wojnie nuklearnej. Ostatnie dni ludzkości w Australii. Życia na innych kontynentach już nie ma. Ktoś się realizuje, ktoś idzie na całość. Ktoś płacze, bo źle znosi strach. Reszta się żegna jak umie. Niespodziewanie pojawia się nadzieja.
Prawdopodobnie wszystkie inne książki o końcu świata, napisane po tej, są lepsze. Bardziej precyzyjne, dopracowane technicznie. Prawo płynącego czasu. Ta jednak mnie przestraszyła. Wyryła się apokaliptycznym obrazem. Stała się punktem odniesienia w tym gatunku. Obudziła obawy. Niektóre z nich nie śpią do dziś.

Paweł | 2018-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2018

Książka niezwykła i zjawiskowa, posiadająca „olbrzymią siłę rażenia” czytelnika, pomimo upływu prawie 50 lat od dnia jest powstania. Jest to katastroficzna wizja przyszłości, gdzie ludzkość wymiera na skutek nieobliczalnej nuklearnej zagłady. Temat był niezwykle nośny i aktualny w czasach, w których Nevil Shute snuł swoją opowieść. Właśnie wtedy, pod koniec lat 50-tych, ludzkość była jeszcze świeżo po upiornych doświadczeniach pierwszego użycia bojowego bomby atomowej przeciwko ludziom. Mam tutaj na myśli zagładę Hiroszimy i Nagasaki. Były to czasy, gdy do grona atomowych potęg: USA i ZSRR, przystąpiły Chiny Ludowe. Państwo natenczas zupełnie nieobliczalne i prowadzące bandycką politykę międzynarodową. Eskalacja wyścigu zbrojeń i napięcia w czasie zimnej wojny powodowały, że przeciętni ludzie o dużej wyobraźni lękali się o swoją przyszłość, a także przyszłość człowieka jako gatunku. W owym czasie w Stanach Zjednoczonych firmy budowlane reklamowały się z usługą budowy...

| 2015-11-04
Czytam-Sobie | 2015-02-06
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Czytałam tę książkę wielokrotnie, dawno temu, a do dziś ją pamiętam i do dziś ciarki chodzą mi po plecach na myśl o tym, jak ona nadal jest aktualna, choć od jej powstania (1957 r.) minęło prawie 60 lat.
Przebieg "końca świata" jest przedstawiony tak sugestywnie i prawdziwie, że przeżywałam tę opowieść, jakby dotyczyła mnie osobiście. Właściwie teraz też - na samo wspomnienie - odczuwam lęk, i to nie przed śmiercią, bo chyba lepiej byłoby umrzeć od razu, a przed tym co przed śmiercią.
Wstrząsająca swoją prostotą.

Roman Dłużniewski | 2017-01-01

Rewelacyjna książka!! I dwie ekranizacje filmowe. Szczególnie ta z Armandem Assante wręcz wcisnęła mnie w fotel. Książka bardzo sugestywnie pokazuje co będzie po apokalipsie wojny nuklearnej. Wstrząsające obrazy na długo zapadają w pamięć. Koniecznie!!

LadySea | 2014-02-21

Książka stara, nie była już dawno wznawiana, ale polecam poszukać w antykwariacie lub bibliotece.
To powieść wspaniała, arcydzieło.
Akcja ma miejsce w latach 60 XXwieku, na półkuli północnej wybucha wojna, bomby atomowe spadają na najważniejsze miasta Europy , Azji i Ameryki Pn., następuje zagłada. Tymczasem w Australii, gdzie nie spadła ani jedna bomba, życie płynie dalej. Okazuje się jednak , że wskutek ruchu wiatrów pył radioaktywny dotrze i tutaj. Wszyscy ludzie wiedzą , że spotka ich nieuchronna śmierć na chorobę popromienną, mają mniej niż rok życia przed sobą.
Temat zimnej wojny, czy zagłady atomowej może nie jest obecnie popularny , natomiast ta powieśc to dla mnie mistrzoskie studium psychologiczne zachowania ludzi w obliczu nieuchronnej śmierci. Czy rzucić pracę i robić to na co zawsze sie miało ochotę, czy po prostu żyć dalej i udawać , że TO sie nie wydarzy?
Niesamowity jest opis wyścigów samochodowych, gdzie każdy chce wygrać, ale jeszcze bardziej chce zginąć za...

lukas83 | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Chciałem napisać jakąś super recenzję tej książki. Gdy usiadłem przed komputerem żeby ją zacząć, to coś dziwnego stało się ze mną. Nie potrafiłem nawet kilku sensownych zdań napisać o tej powieści, w sumie to nadal nic nie mogę wymyślić. Włączyła mi się jakaś blokada. Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że ta książka wstrząsnęła mną jak żadna inna.

Fascynujące przedstawienie ostatnich dni ludzkości. Książka niesamowita pod każdym względem!

Boogin | 2013-12-05
Przeczytana: 02 marca 2009

Ta książka wbiła mnie w fotel. Pozostawiła do dzisiaj wrażenie niepokoju. Słowo pisane ma moc, potrafi sprawić, że człowiek uzmysławia sobie własne lęki, które skrywa gdzieś głęboko we wnętrzu. Wystarczy jednak powieść taka jak ta, by człowiek zdał sobie sprawę z kilku ważnych rzeczy i odpowiedział na kilka ważnych pytań.
Świat w obliczu zagłady nakreślony w sposób niesamowity. Ludzkie zachowania, żądze, lęki i wybory. Z ostatnimi kartami powieści odnosi się wrażenie, że koczy się coś w naszym własnym świecie. Rewelacja! To pozycja obowiązkowa!

fałszywy | 2015-03-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 22 marca 2015

I tak właśnie kończy się świat.
Nie hukiem a skomleniem.

Książka napisana pod koniec lat pięćdziesiątych nie straciła nic na wiarygodności, a w obliczu aktualnych wydarzeń na świecie jest równie przerażająca, co w czasach zimnej wojny.
Romantyczna wizja ostatnich tygodni ludzkości różni się znacząco od tradycyjnych historii postapo. Autor zrezygnował z ukazania zezwierzęcenia czy brutalności. Koniec świata u Shute to powolna lekcja umierania, próba pogodzenia się z rzeczywistością. Od samego początku autor nie próbuje nas oszukać - ta historia nie będzie miała happy endu. Mimo to ostatnie strony niosą ładunek emocjonalny, który bez większych problemów jest w stanie wycisnąć łzy.
Książka przestroga.

Forneuss | 2013-03-05
Przeczytana: marzec 2013

Na początku czytając tę książkę miałam mieszane uczucia... Jak ci ludzie mogli tak spokojnie podchodzić do tego, że niedługo wszyscy umrą?! Jednak im dalej brnęłam w tę książkę, tym bardziej wydawał mi się to naturalne...to ich zachowanie...Może tak właśnie powinniśmy się zachować w obliczu końca ludzkości? Żyli normalnie do ostatniego momentu...
Może właśnie przez to, że ta książką była taka "statyczna", bez dramatów, tak mocno poruszała...

Poza tym - świetny pomysł na książkę.