Wilkozacy 3. Księżycowy sztylet

Cykl: Wilkozacy (tom 3) | Seria: Fantastyczna Fabryka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Dębski, Wilkozacy, Ukraina
aspolski

Polska liże rany po pierwszym rozbiorze, a Sicz Zaporoska stoi u progu zagłady. Krwawa Katarzyna, przez Rosjan zwana Wielką, nie wybacza nigdy i nikomu. Nie daruje też Kozakom ostatniego powstania, wznieconego przez Jemieliana Pugaczowa. Lecz przede wszystkim nie daruje im umiłowania wolności. Bo Katarzyna to Rosja, a Rosja nie toleruje wolnej myśli i wolnej woli. W efekcie dzielni mołojcy oraz dawni konfederaci barscy muszą stanąć ramię w ramię przeciwko odwiecznym wrogom.
W obliczu zagrożenia ze strony imperium moskiewskiego, Wilkozacy musieli opuścić dawne sicze, przenieść się jak najdalej od ludzkich siedzib, pozwolić o sobie zapomnieć. Jednak świat o nich zapomnieć nie chce. Niespodziewanie pojawia się artefakt, który stanowi śmiertelne zagrożenie dla walecznych Wilków…
Wojenne zmagania, polityczne intrygi, gorąca miłość, a także skrajnie grzeszne namiętności. Jest tu miejsce na płacz, ale i na uśmiech, na honor i zdradę, przyjaźń i nienawiść oraz na wszystko, co mieści się między pojęciami przyzwoitości i podłości.
Ważnymi osobami dramatu uczynił autor postacie historyczne, między innymi Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Małachowskiego, carycę Katarzynę, ambasadora von Stackelberga. Kreśli też Rafał Dębski całą plejadę pełnokrwistych bohaterów, wobec których trudno pozostać obojętnym.
A co najważniejsze, miłośnicy serii po raz kolejny będą mieli okazję spotkać atamana Wilkozaków Micheja i jego wiernego druha Kiryła, starszych już o sto dwadzieścia lat, ale bodaj jeszcze bardziej interesujących i jeszcze silniejszych... I znów ich wrogowie będą mogli się przekonać na własnej skórze, że nie wolno doprowadzać Wilka do ostateczności. Bo wtedy…

źródło opisu: http://www.fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: http://www.fabrykaslow.com.pl

Brian Griffin | 2017-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

jako, że to trzecia część może się wydawać, że będzie nudna jak flaki z olejem, jednak nic bardziej mylnego, moim zdaniem najciekawsza część wilkozaków (może dlatego, że nie przepadałem za Serhijem Kostenko a tutaj akurat nie pojawia się, raz tylko Michej o nim wspomnial i tyle). Jak zwykle trzy w napięciu i niekiedy muszę przyznać łzy cisnęły się do oczu ale cóż taki to los wilków:)

FomaLermont | 2016-09-29

„Wilkozacy” to seria łącząca w sobie fantastykę z lekką nutką słowiańskiej mitologii i dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tytułowi bohaterowie to, jak sama nazwa wskazuje, odmiana wilkołaków mająca co nieco wspólnego z bitnym wojownikami znad Dniepru. Dębskiemu udało się jednak stworzyć z Wilkozaka, coś co nie jest prostym ich połączeniem, a czymś zupełnie nowym. Wilkozacy panują nad wilczą stroną duszy. Potrafią przybrać postać wilka podczas Okołopełni, czyli okresu znacznie dłuższego niż najbardziej majestatyczna faza Księżyca. Do tego są w stanie kontrolować swą naturę i gdy zachodzi potrzeba stać się wojownikiem uzbrojonym w szablę, zamiast kłów i pazurów.

Autor skacze w czasie o kilkaset lat wydarzeń z poprzednich części. Czyli od zakończenia wojen RON i Kozaczyzny, do schyłku obydwu powyższych, czyli czasów po I rozbiorze. Stanisław Poniatowski, marszałek Małachowski, caryca Katarzyna...

Linoskoczek | 2016-09-08

Minęło kilka lat, a w zasadzie to ponad wiek od wydarzeń opisanych w drugiej części, mamy drugą połowę XVIII wieku. Rzeczypospolita nawet nie tyle chyli się ku upadkowi, ale jak Autor zauważa upada. Tak było. W moc wzrosła za to samodzierżawna Rosja, Wilkozacy przenieśli się dalej, bo pod knutem moskiewskim żyć trudniej niż pod władztwem w miarę liberalnej Polski. Świat jednak stuka, a nawet łomoce w drzwi przystani tajemniczych przemienieńców, przede wszystkim za sprawą pojawiającego się artefaktu, mającego na nich cokolwiek złowrogi wpływ.

Autor wprowadzając fantastyczne postacie, w zasadzie nie zmienia nic w rzeczywistej historii. Chociaż bestie są potężne, a w boju niszczycielskie, to ukrywają się gdzieś na skraju ludzkich zainteresowań. W sumie zatem ta opowieść nie jest historią alternatywną. Niewiele też pokazuje jeśli idzie o odmienny ogląd o wydarzenia i historyczne postacie.
W zasadzie wcale.
Wizerunki naszego króla Poniatowskiego albo carycy Katarzyny są raczej typowe,...

| 2016-03-27

Kapitalna książka. Cenię sobie cały cykl, ale ta część jest chyba najlepsza. Jeśli autor planuje dalsze tomy, ustawił sobie poprzeczkę bardzo wysoko.

Fantasy-Bestiarium | 2016-03-14

"Wilkozacy 3. Księżycowy sztylet" to porywająca książka opisująca burzliwe losy Wilkozaków. Rafał Dębski umieścił w swoim cyklu sporo postaci historycznych i dobrze opisał sytuację na Kresach Wschodnich. Wojenne zawirowania emocjonują, sprawiając sporo frajdy z czytania. Uraczymy tu uniesienie bitwy, płomienną miłość oraz spiski i intrygi. Drogi Czytelniku nie znajdziesz tu miejsca na ani chwilę nudy.

Wilkozacy uwikłani w okrutne knowania są zmuszeni do ucieczki przed zemstą ze strony imperium moskiewskiego. Polska nie może się jeszcze pozbierać po pierwszym rozbiorze, a Katarzyna Wielka musi zmagać się z powstaniem wznieconym przez Jemieliana Pugaczowa. Rosja musi pokazać swą siłę i zmieść z powierzchni ziemi słabszych od siebie. Odważni mołojcy i dawni konfederaci będą musieli zjednoczyć się przeciwko wspólnym nieprzyjaciołom. Podczas gdy Sicz Zaporoska chyli się ku upadkowi. Sytuacja okazuje się trudniejsza niż się spodziewano, a śmierć czyha niemal na każdym kroku.

Rafał...

Jabuilo | 2015-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Bardzo dobra książka. Jak i cały cykl zresztą. Mam nadzieję, że Autor pociągnie dalej losy ostatnich Wilkozaków. Pięknie wpasował tych nieludzi w wydarzenia historyczne na Kresach Wschodnich, dodał niemało historycznych postaci, kilka podkoloryzował, kilka wytytłał w błocie - ale konglomerat jako całoś wyjątkowo przypadł mi do gustu. Naprawdę polecam cały cykl :)