Rycerz bezkonny

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
83-89595-08-7
czupirek

Fillegan z Wake ma prawdziwego pecha. Choć marzeniami sięga gwiazd, życie wciąż boleśnie go doświadcza, każąc sypiać po wykrotach i poruszać się pieszo. Nasz bohater zarabia na życie kradnąc, najmując się do noszenia ciężarów jako niewykwalifikowany robotnik czy wreszcie za nędzny grosz pasując na równych sobie szlachciców przebrzydłych kupców. Do tych ostatnich żywi całkiem uzasadnioną urazę. Jeden z nich bowiem, niejaki Ayermine, za długi przejął Wake, rodową siedzibę Fillegana. Przemierzając Europę, rycerz hoduje więc coraz większą nienawiść do kupieckiego cechu. Lecz przewrotny Los sprawia, że nie kto inny jak Perdigan, kupiec, gotów jest oddać Filleganowi cały majątek w zamian za ocalenie swej ukochanej. Jak się okazuje, dorzuca jeszcze parę ksiąg poświęconych magii. I tak w dziejach świata nastaje nowa era. Rycerz, który zaczynał od badania korzeni drzew w wykrotach, zdobywa nie tylko pieniądze, lecz drzemiącą na kartach prawdziwą potęgę. Pierwsze eksperymenty magiczne nie są co prawda udane, jednak na horyzoncie dziejów rysują się całkiem ciekawe możliwości...

anika | 2015-03-23
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 23 marca 2015

Humorystycznie i z przymrużeniem oka opowiedziana historia, zapewniająca parę chwil dobrej rozrywki i uśmiech błąkający się po twarzy w czasie lektury.

Beremis | 2014-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 09 maja 2014

Kupiłem wydanie "self publishing", nie wiedziałem wcześniej, że było wydanie papierowe. Brałem na jakiejś promocji z założeniem, że nawet jak będą to jakieś wypociny, to stracę tyle co piwko. Może być. Książka trochę przeleżała, aż wróciłem do niej szukając czegoś lekkiego i niezbyt grubego do czytania w pociągu (maks jeden tydzień dojazdów do pracy).

I całkiem przyjemnie się zaskoczyłem. Książka prawie idealnie spełniła moje założenia początkowe. Największy jej plus to niewymuszony humor. Czytało mi się to podobnie jak pozycje Pratchetta. Może i Pawlakowi brakuje tej lekkości, stylu, (na pewno renomy i bidżetu), ale efekt podczas lektury jest podobny - uśmiech i dobry humor.

yano20 | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Przygody Fillegana z Wake nie przypadły mi do gustu. Nie czyta się o nim źle, ale nie mogę powiedzieć, żeby książka była wciągająca. Trochę mi się dłużyła i w sumie chyba nie mogłem się doczekać jej końca. Z twórczości Pana Romualda bardziej podoba mi się trylogia o Rosselinie. W "Rycerzu bezkonnym" jest zaledwie odrobina humoru, brak wartkiej akcji - nie jest to fantastyka jaką lubię. Ogólnie - ujdzie, ale raczej nie polecam. Książka do przeczytania maksymalnie jeden raz.

pannakac | 2015-03-26
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Przypomina mi ta opowieść Cykl inkwizytorski Piekary, choć napisana jest otwarcie (i stanowczo) mniej serio, w konwencji, powiedziałabym, prześmiewczej i przewrotnej. Rycerz Bezkonny, Kronik Fillegana tom 1, w postaci eposu drogi albo poematu dygresyjno-aluzyjnego - to taki rodzaj zlepionych wydarzeń, które gładko przechodzą jedno w drugie, bez wielkiej idei ratowania świata czy Celu, który determinowałby poczynania bohaterów. Fantasy z przymrużeniem oka.

Głównym bohaterem jest Fillegan z Wake, rycerz pozbawiony majątku i konia. Posiadający za to dwie inne, niezwykle istotne rzeczy - miecz i spryt. Fillegan, choć na takiego nie wygląda, dysponuje całym szeregiem dobrych znajomości, dzięki którym może podawać się i za maga, i za inkwizytora. Jego podstawowym zajęciem zarobkowym jest pasowanie zwłok. Ale to tylko początek. Fillegan, mimo wyraźnego talentu do przyciągania kłopotów, ma też umiejętność wychodzenia z nich obronną ręką. Czego chcieć więcej?

Nie jest to rodzaj twardo...

jaworowicz | 2012-02-06

Lubię fantasy a zwłaszcza polską także czytam wszystko co wpadnie mi w łapki. Pawlak umilił wieczór ale w pamięć nie zapadł.

Tiril | 2016-08-27
Przeczytana: wrzesień 2016