Przypadki Augie'ego Marcha

Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Adventures of Augie March
8306019148

kryptoautobiograficzna powieść S. Bellowa, w której za wzór posłużyła pisarzowi powieść pikarejska z jej rozlicznymi środowiskami i przygodami, oryginalnymi postaciami i żywiołowością opowiadania. Tytułowy bohater, Augie March, to niepozorny Żyd z Chicago, który przeciwstawia się próbom ukształtowania go przez dorosłych i wybiera niezależność. Jest kolejno sprzedawcą, złodziejem książek i zawodowym związkowcem. W Meksyku, gdzie zabiera go bogata kochanka, poluje na iguany, zostaje też służącym ekscentrycznego milionera, który pisze traktat o szczęściu z pozycji bogaczy. W czasie wojny Augie zaciąga się do marynarki handlowej, a po storpedowaniu okrętu dryfuje na tratwie w towarzystwie marynarza cieśli – genialnego szaleńca, wyrzucanego za kontrowersyjne poglądy z kilku uczelni. Spokój Augie odnajdzie w Paryżu, gdzie po wojnie zamieszka wraz z żoną Stellą, dzięki której uda mu się umknąć przed meksykańską policją. Po obfitującym w przygody życiu bohater, pełen zrozumienia dla człowieczej doli, przyjmie postawę optymistycznego stoicyzmu.

źródło opisu: Słownik Encyklopedyczny- Literatura Powszechna, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ouLIPOgram | 2013-10-23

Początek bardzo dobry, świetnie przedstawiony obraz Ameryki lat 30 plus doskonały styl i zgrabny język. Niestety, po przeczytaniu 66%, książka osiada na mieliźnie i zaczyna nużyć. Szkoda.

koszałekopałek | 2016-10-03
zabłąkany_kefir | 2016-02-04
ubuntu44 | 2016-01-16
dawier | 2015-09-01
Epickość po amerykańsku

Czym jest wielka amerykańska powieść? Dość regularnie określa się tak wielkie (niekoniecznie grube) klasyki zza oceanu. Od czasu do czasu zostaje nią okrzyknięta nowo wydana w Stanach powieść. Tylko co to oznacza? Co mieści się w tej nazwie?