Duch wychodzi

Exit Ghost
978-83-07-03228-3
literatura amerykańska
niebieska

Podobnie jak Rip van Winkle, który powraca do swego rodzinnego miasta, aby stwierdzić, że nic już nie jest takie jak dawniej, Nathan Zuckerman zjawia się ponownie w Nowym Jorku, mieście, z którego wyjechał przed jedenastu laty. Wędruje ulicami niczym własny duch, wkrótce jednak trzy spotkania burzą starannie chronioną samotność wędrowca. Najpierw Zuckerman poznaje młode małżeństwo, któremu proponuje zamianę mieszkania; kobieta staje się przedmiotem erotycznej fascynacji pisarza. Potem spotyka on postać z lat młodości, Amy Bellette, towarzyszkę życia i muzę swego pierwszego mistrza po piórze, E. I. Lonoffa. Jest jeszcze trzecia relacja - z niedoszłym biografem Lonoffa, młodym łowcą literackich sensacji, który gotów jest zrobić czy powiedzieć niemal wszystko, byle tylko dotrzeć do "wielkiej tajemnicy" bohatera biografii. Nagle znów skonfrontowany, wbrew swojej woli i intencjom, z miłością, żałobą, pożądaniem i wrogością - Zuckerman odgrywa swój wewnętrzny dramat, pełen obiecujących, choć i bolesnych możliwości.

książek: 1994
Marta Gaik | 2016-10-28
Na półkach: 52bookof2016, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2016

W telegraficznym skrócie nazwałbym tę książkę podtytułem Cierpienia starego Philipa Rotha 😊 w rozwinięciu mojej recenzji mogę powiedzieć że bohater książki to walczący ze swoimi ułomnościami i niedostatkami pisarz, ktory usilnie stara się wrócić do życia, ale sam do tego nie dopuszcza. Fantazjuje więc o swoim świetnym ego tworząc sztukę, która jest lepszą wersją jego codziennych wypadków, a dokładniej znajomości z nowo poznaną trzydziestolatką. Czy nasz sentymentalny pisarz pokona swoje lęki i zaryzykuje ?? W tle wybory prezydenckie w USA, na czasie.

pirat_ta | 2016-05-02
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam

Przejmująca opowieść o starości, dobrowolnie wybranej izolacji, a także tym co traci, ktoś kto skazuje się na samotność, jak okrutny i przerażający może być powrót do pełnego nurtu życia, przepełnionego nagłą miłością, pożądaniem, żalem, złością, zwątpieniem i porażką. W porównaniu do np. naszego Myśliwskiego, Roth potrafi do tych tematów odnieść się z właściwym sobie dystansem, ironią i przymrużeniem oka. Warte uwagi.

Karolina | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

"Duch wychodzi" to opowieść bez wyrazu i ikry. Miejscami nawet nużąca. Do tego język - choć zrozumiały, dla mnie tchnie pseudointelektualizmem: językiem ludzi, którzy chcą popisywać się znajomością niezwykłych słów w zwykłych sytuacjach. Do autora pewnie długo nie wrócę.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 29 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nasumi | 2013-05-03
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2013

Pierwsza moja książka tego autora i nie ma iskry, nie ma nici porozumienia. Niewątpliwie "Duch wychodzi" jest napisana nietuzinkowym językiem, aczkolwiek zrozumiałym. Opowieść sama w sobie jest jednak nudna, temat w ogóle mi nie spasował. Nie wiem czy tak wychwalany wszędzie autor zagości jeszcze kiedyś na mojej półce.

Maryla Janczeska | 2016-09-10
Jacus19 | 2016-09-01