Skazani na ból

2015-10-24
2015-10-24
skinhead trudna miłość Young Adult

Okładka książki Siła Wybaczenia Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Siła Wybaczenia Agnieszka Lingas-Ło...
Okładka książki Siła zemsty Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Siła zemsty Agnieszka Lingas-Ło...
Okładka książki Syndykat. Siła życia Agnieszka Lingas-Łoniewska, Anna Szafrańska
Syndykat. Siła... Agnieszka Lingas-Ło...

2002 ocen

Pani Agnieszka ma talent do tego,że jak bierze się jej książkę do ręki to nie ma mocnych na to by ją odłożyć szybko i bez emocji.
"Skazani na ból " to cudowna książka pełna bólu,cierpienia i pełna cudownych emocji,które rozwalą niejedno czytelnicze serce.Jest to opowieść o nadziei i o tym,że nic w naszym życiu nie dzieje sie bez przyczyny,o dobru,wybaczaniu i skrywanej tęsknocie za utraconą miłością.A wszystko to jest okraszone historią,gdzie uprzedzenia i żle pojmowanie przynależności do danej grupy narodowościowej sprawią,że prawdziwa miłośc zostaje wystawiona na niejeden ból i huśtawke nastrojów.
Polecam,bo to również ksiązka,która jest bardzo potrzebna by uświadomić,że każdy ,bez względu na wyznawaną wiarę czy przynależność ma prawo do miłości i szacunku.

Oczy wyschły mogę teraz napisac parę słów...
Jest to chyba pierwsza książka tej autorki,która nie wciągnęła mnie od razu, tak jak poprzednie co czytałam.  Ciekawiło mnie jak się rozkręci ta historia ale te rozmyślania bohaterów... No jak dla mnie za dużo ich i za nudno.
Jakieś 100 stron później jak zaczęłam czytać to skończyłam na ostatniej stronie, z twarzą całą mokra od łez i peknietym sercem 💔...
Wielu z was napewno zna już ta historie ale tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać się z tą książka to szczerze polecam ❣️

Oczy wyschły mogę teraz napisac parę słów...

"Skazani na ból" to moje drugie spotkanie z twórczością Agnieszki Lingas - Łoniewskiej. Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ bardzo przypadła mi do gustu "Randka z Hugo Bosym", która wciągnęła mnie od pierwszej strony, była pełna sarkastycznego humoru (który uwielbiam),emocji i erotycznego napięcia, a nawet potrafiąca zaskoczyć. Ponieważ miała być pełna wzruszeń, rozłożyć czytelnika emocjonalnie na łopatki, sprawić, że z oczu będą lały się łzy, tymczasem nie potrafię zrozumieć skąd nad nią tyle zachwytów. Jedynie sceny opisujące brutalne zachowanie Aleksa i jego kompanów skinheadów potrafiły we mnie wzbudzić jakiekolwiek odczucia. Całość wypada dość słabo. Jest płytka, napisana takim stylem, jakby pisała ją nastolatka posiadająca umysł dojrzałej osoby, pełen życiowej mądrości, co jakoś się gryzło z zachowaniami bądź co bądź nastoletniej Amelii, a do tego dość przewidywalna. Pamiętam czasy kiedy ulice były pełne narkomanów, skinów i panków, którzy budzili postrach, dlatego Aleks też wydaje mi się nierzeczywisty. Przecież wartości, w które wierzą i lojalność wobec kumpli to dla nich świętość!! Czy naprawdę można tak skrajnie się zmienić pod wpływem dziewczyny?! Do tego Żydówki? Zakończenie nawiązujące do wydarzeń kilkanaście lat później zupełnie niepotrzebne i przesłodzone. Niestety tym razem nie było flow. "Skazani na ból" to raczej historia dla nastolatek marzących o wielkiej pierwszej miłości, która będzie trwać do grobowej deski, wierzących w rzeczy, które są mało prawdopodobne w realnym życiu, a jeśli już to stanowią wyjątek od reguły. Widać ja już jestem na takie historie za stara.

Dlaczego..... moje serce pękło a myślałam ze to bedzie kolejna historia z happy endem

Wstyd się przyznać, ale jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Lingas- Łoniewskiej, i po tej lekturze stwierdzam, że mam bardzo dużo do nadrobienia. W życiu nie przypuszczałabym, że ta historia, tak mocno mnie poruszy i emocjonalnie przeczołga.
Dawno już tak się nie upłakałam przy książce. Niech Was, tak jak mnie, nie zwiedzie piękna okładka, to nie jest słodka bajeczka, to opowieść o prawdziwym życiu, do bólu autentyczna, szczera, pokazująca jak łatwo jest urządzić samemu sobie i drugiemu człowiekowi piekło na ziemi kierując się jakąś durną ideologią i ślepym fanatyzmem.
Nie będę ponownie opisywać fabuły, bo sam wydawca już wiele zdradza i nie chciałabym przez przypadek czegoś Wam zdradzić. Zaznaczę, tylko żebyście do lektury usiedli z zapasem chusteczek, bo poznając historię zakazanej miłości, nie będziecie w stanie zachować suchych oczów.

"Skazani na ból" to historia, która wywołuje ogromne, a zarazem skrajne emocje, od radości i wzruszenia przez współczucie po ogromną złość na los, oraz głupotę i niesprawiedliwość tego świata. Szczególnie jeśli spojrzy się na tę sprawiedliwość przez pryzmat dwojga młodych ludzi, których jedynym przewinieniem było to, że przyszli na świat w nieodpowiednich rodzinach, "po różnych stronach barykady".
Pani Agnieszka nie boi się pisać o trudnych sprawach takich jak ideologia, która ma za nic człowieka, który wyznaje inną wiarę, albo jest innej narodowości, o przemocy wobec słabszego, o chorej i wyimaginowanej nienawiści do świata, uczuciu, które trwa pomimo niesprzyjającemu losowi.
Autorka nie osładza tych spraw, nie sprawia, że wydają się one błahe i marginalne, nie koloruje i nie owija w przysłowiową bawełnę.
Jest to równocześnie opowieść o nadziei i o tym, że nic w naszym życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, o dobru które mimo wszystko w sobie nosimy.
Autorka pięknie pisze o wspomnieniach i skrywanej tęsknocie za utraconą miłością, o wybaczeniu i pojednaniu, o emocjach które rozdzierają serce nie tylko bohaterom, ale i samemu czytelnikowi.

Książkę przeczytałam dosłownie w jeden dzień, losy bohaterów są niezwykle wciągające i zaskakujące, choć sama akcja powieści płynie dość wolno. Pomysł na fabułę w moim odczuciu jest strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Postawienie naprzeciw siebie tak skrajnych charakterów, zachowań i spojrzeń na życie, musi nieść za sobą ryzyko wybuchu. I ten "wybuch" tutaj dostajemy.
Bohaterowie są bardzo autentyczni, Każdy z nich wnosi wiele do tej historii, nikt tu nie jest zbędny.
Barwny język nadaje całości lekkości i wyrazistości, ale i zmusza do naprawdę wielu refleksji.
Wszystkie wątki łączą się piękną i poruszającą całość, choć zakończenie miażdży serce.
Autorce gratuluję z całego serca stworzenia przepięknej, głębokiej i zmuszającej do refleksji powieści. Z całego serca życzę, by ta historia trafiła do jak najszerszego grona czytelników, a ja z wielką ciekawością sięgnę po kolejne historie.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To jedna z najbardziej poruszających historii, jakie ostatnio poznałam. Jeśli i Wy szukacie poruszającej i emocjonującej lektury, to "Skazani na ból" będzie idealnym wyborem.

Książka z serii Young adult. Historia Aleksa i Amelii nie wywołała u mnie szczególnego zachwytu. Postać Aleksa nie wzbudziła mojej sympatii- może dlatego że nie potrafię zrozumieć i zaakceptować tego w co wierzą i wyznają skinheadzi. Czytałam już kilka książek pani Lingas-Łoniewskiej i ta nie zaliczy się do grona udanych i zapamiętanych. Zakończenie lukrowe i takie nijakie dla mnie. Jednym się spodoba, innym nie. Polecam przeczytać samemu i ocenić ;-)

10! Choć ta książka zasługuje na wiele więcej.I mimo ,że jest to pozycja młodzieżowa to na długo zostanie w pamięci.
Książka pełna emocji,bólu, cierpienia...Zwaliła mnie z nóg i wycisnela łzy.

Książka pełna emocji,bólu, cierpienia...Zwaliła mnie z nóg i wycisnela łzy.

Wspaniała. Choć samo zakończenie zaskakujące.

Wspaniała. Choć samo zakończenie zaskakujące.

Historia, która zwala z nóg. Dramatyczna pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia, bolesne poszukiwanie własnej tożsamości i zakończenie, które nie pozwoli zasnąć i wiciśnie potok łez.
Moje pierwsze spotkanie z autorka, ale napewno nie ostatnie.

Moje pierwsze spotkanie z autorka, ale napewno nie ostatnie.

Lektura młodzieżowa ale szybko i przyjemnie się czyta🙂

Lektura młodzieżowa ale szybko i przyjemnie się czyta🙂