Pustostan

Okładka książki Pustostan
Agnieszka Nietresta-Zatoń Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2015-09-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-15
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380690745
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkice z życia Aurora, Danuta Awolusi, Dagmara, Maria Izabela Fuss, Justyna Karolina Gałązka, Agnieszka Gil, Justyna Gul, Jan Antoni Homa, Dorota Kamińska, Aleksandra Kocianowska, Agata Adelajda Kołodziejczyk, Marta Kusz, Katarzyna Maczyk, Miłośnik Miłości, Alicja Minicka, Roman Monkiewicz, Piter Murphy, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Victor Orwellsky, Agnes A. Rose, Małgorzata Rybarczyk-Bończak, Agnieszka Steur, Dorota Szczepanik, Marzena Tokarska, Olaf Tumski, Katarzyna Warpas, Magdalena Żerek
Ocena 5,9
Szkice z życia Aurora, Danuta Awol...
Okładka książki Wydaje Świąteczne Antologia 12 opowiadań Jędrek, Monika Kłopeć, Michał Krawczyk, Małgorzata Kuleta, Katarzyna Michalewicz, Barbara Mikulska, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Bernadetta Nowak, Aleksander Sowa, Sara Tukan, Justyna Wrona, Agnieszka Zienkowicz, Patrycja Żurek
Ocena 4,0
Wydaje Świątec... Jędrek, Monika Kłop...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zdarta płyta



4589 277 108

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
114 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
117
32

Na półkach: ,

Gorzko-śmieszny, wywołujący śmiechopłacz, może trochę przerysowany, a może odrobinę oparty na stereotypach, a przy tym jednak przejmujący, prawdziwy, ironiczny, diaboliczny obrazek „stosunków małżeńskich i aktów nierządnych” i tego, co oznacza, określa, wypełnia co którąś polską rodzinę. Taką, gdzie o „być albo nie być” decyduje mężczyzna, a kobieta jest po to, by być kochanką, kucharką, sprzątaczką, a dzieci wychowywać tak, by w przyszłości były uległe, zwłaszcza córki. Przykazanie mówi „czcij ojca swego i matkę”, ale kto by się tam matką przejmował. A te - świadomie lub nie, mszczą się na córkach za swe niezrealizowane marzenia, nieudane życie, sprowadzone do parteru ideały.
Magdalena Samozwaniec pisała, że kobiety całują się na powitanie, bo nie mogą się ugryźć i to też jest jeden z odcieni „Pustostanu”, zwłaszcza, gdy chodzi o pokolenie babek czy matek głównych bohaterek, dzisiejszych 30/40 +. Bo te najmłodsze już wiedzą, albo zaczynają się uczyć tego, że siła tkwi w przyjaźni, w byciu razem – w jakiejś sprawie albo przeciwko czemuś.
Pustostan, pustkę, spustoszenie sieje w duszy rodzina, która wie lepiej, co będzie dla dziewczyny najlepsze, która pcha ją w ramiona tyrana; matka, która nie cierpi dotyku, nie umie okazywać uczuć. Nikt tyle zła nie przekazał następnemu pokoleniu, jak niespełnione, poniżane kobiety. Bo jeśli mi jest źle, to tobie będzie jeszcze gorzej – bo tak chce los, tradycja, bo tak chcę ja, nieszczęśliwa, zgorzkniała, zraniona.
„Wszystko, co ma w sobie najgorszego, i wszystko, co w niej najlepsze, pochodzi z tego samego źródła” – myśli jedna z bohaterek, każdy z nas dostaje w bagażu doświadczenia od swoich rodziców.
Z takich karykaturalnych rodzin wychodzą albo kobiety przetrącone już na starcie w dorosłość, albo kobiety silne, choć one, żeby sobie uświadomić tę siłę, muszą upaść, sponiewierać się. Siła jest kobietą 
Wchodzimy w te kilka historii jak w środek toksycznej rodziny, śledzimy z zapartym tchem, przez śmiech, przez łzy, przez retrospekcje do własnego życia i swoich własnych historii. Gdyby budować sobie obraz polskiej rodziny na podstawie tych pięciu życiorysów, to byłby to obraz ponury – gdzie tylko nielicznym przedstawicielkom dzisiejszych 30/40 + udaje się wyrwać na niepodległość, tylko nieliczne potrafią walczyć o siebie i swoje zdanie, o realizację marzeń. Reszta powiela błędy swych matek, babek i innych kobiet, które od pokoleń wbijane miały do głów, że nie liczy się to, czego one chcą, tylko to, co będzie dobre dla rodziny. Stereotypowo, w mocno przerysowany sposób potraktowana została polska prowincja z jej zaściankowością, kołtunerią, ślepym podporządkowaniem w roli córki, matki, żony.
Pojedynczo wszystkie te historie są świetnie opisane – i śmieszne i straszne. Razem tworzą przygnębiający obraz kolejnych pokoleń kobiet, które swe marzenia trzymać mogą w pudełku po butach, bo tyle z nich zostało w dorosłym życiu. I mszczą się później na wszystkich za swe nieudane życie albo podświadomie przekazują pałeczkę w sztafecie nieszczęścia kolejnym pokoleniom.
„Pustostan” to książka o poszukiwaniu sensu życia i o tym, że często ponosimy porażki na tym polu. A wszystko przez niejako wdrukowane od pokoleń w naszą podświadomość zależności, lęk przed tym, co pomyślą inni, presja życia tak, by sąsiedzi nie gadali i że inni wiedzą lepiej, co dla nas dobre. Co jest potrzebne, kto jest potrzebny, by nauczyć się nie żyć wbrew sobie?

Więcej na https://poczytajprzeczytaj.wordpress.com/2015/10/11/pustostan/

Gorzko-śmieszny, wywołujący śmiechopłacz, może trochę przerysowany, a może odrobinę oparty na stereotypach, a przy tym jednak przejmujący, prawdziwy, ironiczny, diaboliczny obrazek „stosunków małżeńskich i aktów nierządnych” i tego, co oznacza, określa, wypełnia co którąś polską rodzinę. Taką, gdzie o „być albo nie być” decyduje mężczyzna, a kobieta jest po to, by...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    167
  • Przeczytane
    138
  • Posiadam
    38
  • Literatura polska
    4
  • 2018
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura współczesna
    3
  • 2015
    2
  • 2015
    2
  • 2017
    2

Cytaty

Więcej
Agnieszka Nietresta-Zatoń Pustostan Zobacz więcej
Agnieszka Nietresta-Zatoń Pustostan Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także