Pustostan

Prószyński i S-ka
2015-09-15
2015-09-15
literatura polska

Okładka książki Szkice z życia Aurora, Danuta Awolusi, Dagmara, Maria Izabela Fuss, Justyna Karolina Gałązka, Agnieszka Gil, Justyna Gul, Jan Antoni Homa, Dorota Kamińska, Aleksandra Kocianowska, Agata Adelajda Kołodziejczyk, Marta Kusz, Katarzyna Maczyk, Miłośnik Miłości, Alicja Minicka, Roman Monkiewicz, Piter Murphy, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Victor Orwellsky, Agnes A. Rose, Małgorzata Rybarczyk-Bończak, Agnieszka Steur, Dorota Szczepanik, Marzena Tokarska, Olaf Tumski, Katarzyna Warpas, Magdalena Żerek
Szkice z życia Aurora, Danuta Awol...
Okładka książki Wydaje Świąteczne Antologia 12 opowiadań Jędrek, Monika Kłopeć, Michał Krawczyk, Małgorzata Kuleta, Katarzyna Michalewicz, Barbara Mikulska, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Bernadetta Nowak, Aleksander Sowa, Sara Tukan, Justyna Wrona, Agnieszka Zienkowicz, Patrycja Żurek
Wydaje Świątec... Jędrek, Monika Kłop...

Zdarta płyta

Książka słodko-gorzka. Parę razy się uśmiałam do łez, parę zasmuciłam przykrym losem bohaterek…niestety, miałam poważny problem z rozróżnieniem przedstawianych kobiet, kto jest kto. Zmęczyło mnie skakanie od jednej bohaterki do drugiej i częste zmiany przedziałów czasowych. Musiałam się zastanawiać i czytać po kilka razy żeby połączyć fakty i koligacje. Dialogi pisane „cięgiem” najlepiej sobie czytać na głos, wtedy najłatwiej usłyszeć „co autorka ma na myśli”.

Treść tej książki potrafi niejednokrotnie przytłaczać emocjonalnie bądź obrzydzać szczegółowymi do granic opisami. Jednak dla mnie jest to książka, którą obowiązkowo powinna przeczytać każda kobieta, żeby żadnej z nas nie wpędziła w piekło jakie czasem sobie nawzajem tworzymy. A tworzymy je poprzez zaściankowość, brak wiary w to, że można coś zmienić albo po prostu z głupoty. Bardzo polecam.

Dobrze napisana, więc czyta się przyjemnie i w miarę szybko. Problemem jest fabuła. I bardzo jednowymiarowo przedstawieni bohaterowie. Niby autorka prowadzi jakąś analizę postaci, ale tak naprawdę ślizga się po powierzchni ich motywacji. Tworzy świat, w którym wszyscy mężczyźni to przemocowcy i buce, którzy zabijają w każdej kobiecie wolę życia /kreatywność/indywidualizm/jakakolwiek dobrą cechę. Książka powinna być podręcznikiem każdej mizoandryczki.

"Czas zatrzymamy. Uwieszony na gałęzi rachitycznego drzewka przy marmurowym grobowcu, prawie jak sflaczały zegar z obrazu Dalego."⁣

Zatrzymała Agnieszka Nietresta-Zatoń chwile niekolorowe, takie, w których kobieta kobiecie matką i sąsiadką, a mężczyzna kobiecie mężem. Nie ma tu słodyczy, które spływając z matczynych ust ukoją gniew i niekochanie ojca. Nie odzywajmy się, bo będzie zły. Bo znów przypomni sobie, że Jasiem, nie Janeczką miałaś być. I słowa dobrego z ławki tu nie ma, bo patrz pani jaka ladacznica i jak że to, żeby męża własnego w pysk lać, co z tego że pił i bił.⁣

W pięciu moich rówieśnicach widzę prawdy zwykle przemilczane, bo co ludzie powiedzą. I strach czuję, co zapukać do starych już przecież przeszkadza. I niezgodę i ból i masochistyczne pytania, na które nie ma odpowiedzi poza: Nie! Nie ma kasy!⁣

"Dwie równorzędne dorosłe role do zagrania. Dwie role główne. Dwie role tragikomiczne. Powielasz schemat jak wiele kobiet wokół ciebie. Im bardziej uciekasz przed wyznaczoną ci rolą, tym szybciej ściga cię rekwizytornia."... Ale siadam z tymi pięcioma, co siebie odnalazły, przy stole i wiem, że choć w głowie i sercu "Pustostan" to ono jest tam, w odwadze, sile i wytrzymałości. Że życie tam jest.⁣

Pani Agnieszko. Pięć lat zajęło mi odnalezienie Pani książki. Mądrej, wcale nie pięknej w treści ale w duszy...

Pani_Ka Czyta

Znakomity debiut z gatunku tych, które trzeba odchorować, który zostawia trwały ślad w pamięci. Długo zbierałam się w sobie, by cokolwiek napisać o tej książce i nadal brakuje mi słów, choć minął rok od lektury "Pustostanu".

Autorka rozwala system, zaskakuje precyzyjnym, pięknym językiem (kiedy ostatni raz przeczytaliście słowo "szadź"?),ciekawą konstrukcją fabuły, nieszablonowym podejściem do bohatera i absolutnie mistrzowskim potraktowaniem czytelnika. Agnieszka Nietresta-Zatoń pisze, jak rasowy pisarz! Czytelnik jest bez szans; każde kolejne słowo wwierca mu się precyzyjnie w głowę, boli do żywego, ale nie jest w stanie oderwać się od lektury.

Największą siłą przekazu "Pustostanu" jest prawda. Prawda, z którą nie mamy szans polemizować. Prawda, która uwiera jak za ciasne buty. Prawda, której sami przed sobą nie chcemy przyznać, a w której autorka zanurza nas już od pierwszych stron i aż do końca nie pozwala wychylić głowy nad powierzchnię. Topimy się w niej, dławimy, tracimy oddech, ale czytamy dalej, nie mogąc przerwać.

Ignacy Karpowicz tak napisał o "Pustostanie": Książka wciąga i trzyma jak toksyczna rodzina. Świetnie napisane, chwilami nieodparcie śmieszne - przerażająco śmieszne, bo prawdziwe".

Nic dodać, nic ująć. Warto B A R D Z O przeczytać. Trudna, wymagająca i jednocześnie niezwykle wartościowa lektura. Polecam szczerze! ArtMagda.

Na jednym fanpage'u trafiłam na cytat z 'Pustostanu'. Był taki intrygujący i mądry, że aż nakręciłam się na przeczytanie całej książki. I kiedy tylko zaczęłam lekturę 'Pustostanu', to miałam wrażenie, że dostałam obuchem.
Z założenie książka miała być o kobietach, które łączy wychowanie w rodzinie o typie patriarchalnym, gdzie żona i córki nie mają nic do powiedzenia. I takie grzecznie i ułożone panienki nie mogą poradzić sobie w świecie. Założenie może piękne, ale wykonanie nie powala. Czarno-biały świat, bez żadnych odcieni szarości, bohaterowie albo anielscy albo źli do szpiku kości, do tego język oraz narracja, które może na początku intrygują, ale potem irytują - masa niepotrzebnych wulgaryzmów, to mój największy zarzut. Aha, zapomniałabym o tym, że wszyscy zlewają się w jedno: oprawcy, ofiary i obserwatorzy.
Poczułam się oszukana, bo chyba z całej powieści tylko jeden cytat był dobry, bo reszta to po prostu pic. I, mimo że nie doczytałam do całości, nie polecam 'Pustostanu' nikomu. Tylko nabędziecie nawyku zgrzytania zębami podczas czytania.

Książka wciągająca, choć nie czyta się jej "łatwo i przyjemnie".
Największy problem miałam z przyzwyczajeniem się do rwanych wątków, do zmiany czasowej, "skakania" po życiorysach głównych bohaterek bez uprzedzenia.....Muszę przyznać, często się gubiłam i wracałam do kartek już przeczytanych.
Przebrnęłam do końca i nie żałuję.
Może kiedyś jeszcze raz przeczytam....i wtedy wszystko szybciutko się będzie układać;-)

Książka wciągająca, choć nie czyta się jej "łatwo i przyjemnie".
Przebrnęłam do końca i nie żałuję.
Może kiedyś jeszcze raz przeczytam....i wtedy...

Ciężka książka, musiałam czytać ze zrozumieniem, nie dla każdego, aczkolwiek mnie osobiście przypadła do gustu.

nie podobała mi się, nie doczytałam do końca.

nie podobała mi się, nie doczytałam do końca.

37/52/2021

37/52/2021