W cieniu i w słońcu. Wybór opowiadań

Jeżeli masz 13-18 lat i za Tobą pierwsze zakochanie, pierwszy pocałunek, pierwsze rozczarowania i zawody miłosne; odczuwasz brak akceptacji ze strony rodziców, rodzeństwa, koleżanek czy kolegów - przeczytaj tę książkę. 10 opowiadań z serii "Ważne sprawy dziewcząt i chłopców" porusza właśnie te tematy. Krótka, przystępna forma każdego z nich, bezpośredni, zrozumiały język to dodatkowe atuty. Treść trafia w samo sedno. Ja, jako 38-letni człowiek, czytając utożsamiałem się z wieloma bohaterami. Ta książka jest lepsza niż wizyta u psychologa.
Krótki przegląd opowiadań (bez zbytnich szczegółów i spoilerów)
1) Nieśmiały, siedemnastoletni Wojtek przeżywa są pierwszą miłość do Joasi. Boi się wykonać ten pierwszy krok, nie radzi sobie z wyrażeniem uczuć;
2) Jacek wymarzył sobie dziewczynę, co spotyka się z drwinami i szyderstwami kolegi. Jego serce rwie się do miłości;
3) Marcin, wycofany i cichy chłopiec, miota się między nauką i życiem nastolatka a patologiczną rodziną, w której nie ma oparcia. Dodatkowo przytłacza go nadmiar wiejskich prac domowych. Gdy Witek go prowokuje i nazywa ojca pijakiem, dochodzi do bójki. Marcin przestaje chodzić do szkoły. Może liczyć tylko na wsparcie Franka;
4) Szesnastoletni Jasiek, uczeń zawodówki, ratuje życie Zosi. Drzwi wagonu miażdżą mu palce. Oboje mają się ku sobie, ale konserwatywna, wiejska rodzina Jaśka ostro go krytykuje i zniechęca do miłości;
5) Czternastoletnia Marzena wpada pod samochód. Traci lewą stopę i prawą nogę po kolano. Gdy wraca ze szpitala, konfrontuje rzeczywistość z taką, jaką pamiętała sprzed roku. To piękne opowiadanie o mocy prawdziwej przyjaźni;
6) Staś, zakochany w Lilce, ucieka z domu, mimo zakazu matki. Dołącza do wycieczki, żeby Lilka go kochała. Rozmowa z właścicielką schroniska skłania go do zrewidowania niektórych poglądów;
7) W wyniku wypadku czternastoletni Michał traci wzrok. Po powrocie ze szkoły dla niewidomych na wakacje zakochuje się w Ani. Przeżywa swą pierwszą miłość i smak pocałunków. To opowiadanie o trwałości nastoletniego zakochani i przyjaźni;
8) Szesnastoletni Marek podziwia Mistrza, piosenkarza i muzyka. Z trudem organizuje jego koncert w swoim miasteczku. Następuje konfrontacja autorytetu z pomnika, ideału z gazety i telewizora, z prawdziwą postacią. W tle jest także pierwsza miłość i pierwsza zdrada;
9) Trzynastoletni Michał nielegalnie przekracza granicę. Ucieka z domu dziecka. Chce odszukać ojca, który opuścił go 3 lata temu. Żołnierze mu pomagają, z czasem stają się dla niego jak prawdziwa rodzina;
10) Dwie narracje, dwa punkty widzenia na tę samą sytuację. Konflikt piętnastolatków, Antoniego i Marka. Ten pierwszy jest wredny, chamski, bardzo niemiły. Robi wszystko, by zdyskredytować Marka w oczach Igi i pozostałych dziewcząt. Ciekawa jest także ich perspektywa i zmiana podejścia do obu chłopców.

• DZIEDZINA: Literatura młodzieżowa
  • CZAS POWSTANIA: XX wiek
  • AUTOR: Siesicka, Zającówna, Ziółkowska
  • Inne
  • FORMA: Opowiadania, nowele

Dodaj cytat z książki W cieniu i w słońcu. Wybór opowiadań