Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Okładka książki Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Black Earth: The Holocaust as History and Warning
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2015-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-19
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030804
Tłumacz:
Bartłomiej Pietrzyk
Tagi:
historia Timothy Snyder Czarna ziemia Holokaust Żydzi 2 wojna światowa Hitler Geneza
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
140 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1505
1505

Na półkach: , , ,

Książki Snydera i Bauera czytałam równolegle, jedną na czytniku, drugą w druku. Yehuda Bauer należy do uznanych badaczy Holocaustu, Timothy Snydera, znacznie młodszego historyka amerykańskiego, mam wrażenie niektórzy traktują jako outsidera. Portal The Chronicle of Higher Education bije po oczach tytułem How Not to Write a History of the Holocaust, a recenzent NYT przywołuje krytyczne opinie na temat książki Snydera, takie jak pomniejszanie odpowiedzialności za współudział w mordach np. Polaków, co zdaniem autorów tychże opinii miało wynikać z polskiego antysemityzmu.

I tu od razu o sprawach, moim zdaniem, najważniejszych. Otóż, ani Bauer, ani Snyder nad istnieniem antysemityzmu i jego genezą się nie rozwodzą. Obaj wydają się przyjmować za pewnik, ze był (jest?) on cechą całego świata chrześcijańskiego (i muzułmańskiego). Snyder natomiast zastanawia się, jak to się stało, że np. we Francji, gdzie antysemityzm był powszechny, zginął niewielki odsetek Żydów, podczas gdy np. Holendrzy, którzy na ogół nie byli antysemitami, nie potrafili zapobiec zagładzie prawie wszystkich swoich żydowskich współobywateli. Stało się tak, zdaniem Snydera, dlatego, że skuteczność egzekutorów Zagłady była największa tam, gdzie nazistom udało się zlikwidować całkowicie (jak w Polsce) lub przejąć najważniejsze instytucje suwerennego państwa (jak w Holandii). Dodatkowo, podwójna okupacja, najpierw sowiecka potem niemiecka, na terenach wschodniej Polski, zachodniej Ukrainy czy na Litwie i Łotwie, doprowadziła do demoralizacji i anarchizacji więzi społecznych, wynikających z poczucia strachu, odsunięcia od siebie odpowiedzialności za kolaborację z poprzednim okupantem i podatności na mit judeobolszewizmu, będący częścią ideologii nazistowskiej.

Ideologii nazistowskiej poświęca Snyder dużo miejsca, analizując nie tylko Mein Kampf, ale różne wystąpienia Hitlera z lat 1930-ych. Aby owa obłędna wizja mogła zostać przekuta w politykę niemiecką, musiały zaistnieć takie warunki jak kryzys, spotęgowany poczuciem niesprawiedliwości po przegranej Wielkiej Wojnie oraz kluczowa rola inteligencji niemieckiej w tym procesie zaczadzenia nazizmem. Choć, co ciekawe, samemu Hitlerowi nacjonalizmu Snyder nie przypisuje. Naród czy państwo w jego ideologii odgrywały, zdaniem Snydera, wtórną, jedynie politycznie instrumentalną rolę. Był Hitler, można by rzec, planetarnym anarchistą, chorym wizjonerem planety oczyszczonej z żydowskiej zarazy. Snyder analizuje również próby pozyskania dla tej wizji Polaków. podejmowane przez Hitlera i jego najbliższych współpracowników.

Ostatnia część Czarnej ziemi to odpowiedź na pytanie, czy Zagłada może się powtórzyć, odpowiedź tyleż przerażająca, co kontrowersyjna. Zdaniem Timothy Snydera kryzys globalny, wynikający choćby z zagrożeń ekologicznych, już stoi za progiem...

Książki Snydera i Bauera czytałam równolegle, jedną na czytniku, drugą w druku. Yehuda Bauer należy do uznanych badaczy Holocaustu, Timothy Snydera, znacznie młodszego historyka amerykańskiego, mam wrażenie niektórzy traktują jako outsidera. Portal The Chronicle of Higher Education bije po oczach tytułem How Not to Write a History of the Holocaust, a recenzent NYT...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    563
  • Przeczytane
    181
  • Posiadam
    95
  • Historia
    27
  • Chcę w prezencie
    24
  • Teraz czytam
    16
  • Historyczne
    7
  • Judaica
    5
  • Do kupienia
    4
  • Holocaust
    4

Cytaty

Więcej
Timothy D. Snyder Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Zobacz więcej
Timothy D. Snyder Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Zobacz więcej
Timothy D. Snyder Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne