On Tyranny and On Ukraine: Lessons from Russia's War on Ukraine

Okładka książki On Tyranny and On Ukraine: Lessons from Russia's War on Ukraine Timothy D. Snyder
Okładka książki On Tyranny and On Ukraine: Lessons from Russia's War on Ukraine
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Penguin Audio historia
historia
On Tyranny and On Ukraine: Lessons from Russia's War on Ukraine
Penguin Audio
2022-05-03
2022-05-03
historia lekcje tyrania

Trudno mi ocenić tą książkę, ponieważ wydaje mi się bardzo nierówna. Niektóre fragmenty wydają się rewelacyjne, inne bym określiła jako przeciętne.
Autor to historyk, który próbuje wskazać na analogie między wydarzeniami historycznymi i obecnymi i na ich podstawie analizować obecną rzeczywistość i formułować lekcje dla ludzi i społeczeństw.
Książka składa się z dwóch części: 1) wymienia zjawiska z historii i bieżącej rzeczywistości które mają być dla nas lekcjami na temat tyranii i jak powinniśmy się zachowywać by się przed nią ustrzec - napisana po wyborze Trumpa na prezydenta USA w 2017 roku. 2) nagrania audio przygotowane po ataku Rosji na Ukrainę w 2022, stanowiące wprowadzenie do historii obszaru obecnej Rosji i Ukrainy od czasów starożytnych do obecnych, przedstawiające analogie miedzy zachowaniem obecnej Rosji i znanych tyranii i zachowanie Ukraińców które może być wzorem do sprzeciwiania się tyranii.
Pierwsza część, skierowana wyraźnie do obywateli USA, z odwoływaniami do Trumpa była zbyt publicystyczna i pomimo prób nadania jej charakteru uniwersalnego zbyt ukierunkowana na specyfikę amerykańską aby mnie wciągnąć.
Druga część także jest skierowana do amerykanów, ale w tym przypadku pozwoliło to na spojrzenie na obecną wojnę z innej perspektywy - co z mojego punktu widzenia bardziej dodaje niż ujmuje.
Książka zawiera ciekawe wprowadzenie historyczne (moja starsza historia obszarów wschodnich zawsze dotyczyła tylko konfliktów z Polską) .
Część publicystyczna też jest ciekawa, próbując znaleźć wyjaśnienie zachowania Rosji i Putina w kategorii tyrani.
Autor nie kryje swojej sympatii i podziwu dla Ukrainy toteż nie jest to książka obiektywna. Ale wiadomo, że obiektywizm może pojawi się za 50 (a nawet 100, 200) lat teraz jest na to za wcześnie.

Książka składa się z dwóch...

• DlaM
  • SocjologiaPolitologiaHistoria

Dodaj cytat z książki On Tyranny and On Ukraine: Lessons from Russia's War on Ukraine