Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności

Okładka książki Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności Timothy D. Snyder
Okładka książki Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
reportaż
Znak Horyzont
2021-01-04
2021-01-04
Bartłomiej Pietrzyk
USA Stany Zjednoczone medycyna szpitale służba zdrowia opieka medyczna reportaż literatura faktu

Timothy Snyder to jeden z moich ulubionych autorów i znakomity współczesny intelektualista. Jego znakomity esej "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku" czytałam kilkakrotnie.
I jest mi za niego po prostu wstyd, że wypuścił coś takiego, jak "Amerykańska choroba"...

Rozważania na temat życia i śmierci podczas bliskiego spotkania na szpitalnym łożu. Rozważania na temat zdrowa, prawa do zdrowia na temat wolności i sprawiedliwość w oparciu o wiedzę historyczną autora.

Przeczytałem trochę książek Snyder'a i bardzo go cenię. Amerykańska choroba jest jednak inna - bardzo osobista, wynikająca z jego bezpośredniego zetknięcia się z amerykańską służbą zdrowia, z systemem, który uważa niemal za patologiczny. System oparty jest na zysku, a nie na dobru pacjenta. Czuć jego frustrację, wściekłość na taki stan rzeczy. Książka dotyka problemu samych Stanów lecz jest także ważnym głosem w debacie w jakim kierunku reformować służbę zdrowia, czego unikać a co można wykorzystać. Bardzo ciekawa.

Bardzo osobista książka T. Snydera. Zwrócenie uwagi na problem służby zdrowia, który jak się okazuje nie jest problemem tylko naszego kraju.

Profesor uniwersytetu Yale, autor świetnych książek o historii Europy Środkowej w XX wieku, pisze w tej książce o swojej poważnej chorobie na przełomie lat 2019 i 2020, która prawie skończyła się śmiercią i o tym jak został potraktowany przez lekarzy w różnych krajach.

Przejmujący jest opis pobytu na SOR-ze w New Haven, Snyder był w kiepskim stanie, tracił przytomność, wymagał natychmiastowej operacji, ale godzinami nikt się nim nie interesował, przypomina to historie z naszych SOR-ów, chociaż muszę powiedzieć, że jakiś czas temu trafiłem na SOR i naprawdę dobrze się tam mną zaopiekowano. Niemniej mówimy tu o szpitalu w Connecticut, bogatym stanie w bogatym kraju...

A potem snuje Snyder ogólniejsze refleksje o systemie opieki zdrowotnej w Stanach porównując go z zachodnioeuropejskim. Ma ciekawą perspektywę, bo pierwsze z jego dzieci urodziło się w Wiedniu a drugie w Ameryce. W Austrii za nic nie płacił, matka i noworodek otoczeni byli wszechstronną opieką, poza tym miał wrażenie, że pielęgniarkom i lekarzom chodzi przede wszystkim o dobro pacjentów. Natomiast w Stanach czuł, że za czasami dziwnymi poczynaniami personelu medycznego stoi logika zysku.

Ciekawe są rozważania Snydera na temat zależności między wolnością a prawem do powszechnej opieki medycznej. Przypomnijmy, że podstawowe dla liberalizmu i kapitalizmu pojęcie wolności łączy się z nieograniczoną swobodą wyboru między różnymi opcjami. Zaś Snyder twierdzi, że pewność uzyskania dobrej opieki medycznej zwiększa wolność człowieka, jego argument jest następujący: „Jeżeli każdy może założyć, że w razie potrzeby będzie leczony, jest wtedy w stanie skoncentrować swoją uwagę i zasoby na innych sprawach, dokonywać swobodniejszych wyborów oraz dążyć do osiągnięcia większego szczęścia.” Dosyć ciekawe podejście...

W Ameryce dziesiątki milionów ludzi wciąż nie jest objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, zatem w rozumieniu Snydera nie są to ludzie wolni... Nawet sam autor, mimo że ma dobre ubezpieczenie, musiał do swego leczenia dopłacić tysiące dolarów. Poza tym system opieki zdrowotnej zdominowany przez prywatnych ubezpieczycieli i regionalne sieci szpitali prywatnych zorientowany jest głównie na zysk, a nie na dobro pacjenta. W efekcie Snyder smutno konstatuje: „Płacimy za opiekę zdrowotną o wiele więcej niż ludzie w porównywalnych krajach, a otrzymujemy w zamian o wiele mniej.”

To bardzo emocjonalna, pisana na gorąco, więc siłą rzeczy nieco powierzchowna książka, poza tym miałem wrażenie, że jest adresowana przede wszystkim do amerykańskiego czytelnika. Ale lektura była ciekawa, bo w jej trakcie pytałem się sam siebie, jak dalece amerykański system opieki zdrowotnej różni się od naszego, i czy my czasem się powoli do Amerykanów nie zbliżamy?

Książka o tym, do czego prowadzi agresywny kapitalizm w opiece zdrowotnej, napisana z osobistej perspektywy człowieka, który przeszedł przez tę maszynkę i omal nie wyszedł z niej "od zaplecza". I gdyby tylko o tym, byłaby to dobra i pouczająca lektura. Ale autor jako historyk i politolog wdał się jeszcze w abstrakcyjne rozważania o "prawdzie" i "wolności", w których pełno jest mowy-trawy. Być może proste fakty o katastrofie systemu nie przekonują przeciętnego Amerykanina, trzeba jeszcze je okrasić świętymi pojęciami i odwołaniami do ojców-załozycieli (tak, oni tak mają). Dużo też skrótów myślowych i demagogicznych sformułowań wiecowych. Ale oczywiście koniec końców Snyder ma absolutną rację.

Ameryka przez pryzmat służby zdrowia. Autor za względu na swoją chorobę trafia kilkukrotnie do szpitala. Z uwagi na pracę i zatrudnienie także w Austrii, ma możliwość empirycznego poznania europejskiego i amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej. Wysnuwa z tego wnioski i umieszcza je w politycznym i społecznym kontekście. Ciekawe spostrzeżenia i interesujące ujęcie dla czytelnika europejskiego w obliczu dyskusji o prywatyzacji służby zdrowia. Udana książka choć każdy rozdział zaczyna się od pewnych osobistych i intymnych opisów związanych ze stanem medycznym autora, co przy kolejnym powtórzeniu zaczyna być nużące. Zapewne takie zamierzenie , by ten swoisty dziennik 'choroby amerykańskiej' uczynić bardziej osobistym. Dla wszystkich zwolenników prywatyzacji służby zdrowia ku przestrodze i zastanowieniu. Dodatkowo świetne ujęcie problemów demograficznych i praw człowieka.

Warto przeczytać

Warto przeczytać

Czułam się tak, jak gdybym przez kilka rozdziałów czytała w kółko o tym samym.

Czułam się tak, jak gdybym przez kilka rozdziałów czytała w kółko o tym samym.

Dłuższy esej o słabości amerykańskiego systemu zdrowia. Bardzo dobry opis relacji między wolnością, czasem dla dzieci, lokalnymi inicjatywami a stanem zdrowia społeczeństwa. Opinia dotyczy Ameryki, ale wiele obserwacji dotyczy całego świata.

• Medycyna
  • E-booki