Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie

Okładka książki Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
592 str. 9 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Black Earth: The Holocaust as History and Warning
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2015-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-19
Liczba stron:
592
Czas czytania
9 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030804
Tłumacz:
Bartłomiej Pietrzyk
Tagi:
historia Timothy Snyder Czarna ziemia Holokaust Żydzi 2 wojna światowa Hitler Geneza
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
124 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1574
192

Na półkach: ,

Sięgałem po tą książkę z niesamowitą chęcią, bowiem ostatnie jego dzieło zrobiło na mnie niezwykłe wrażenie. "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" była niezwykłą książką, która dawała do myślenia oraz uczyła. Pamiętam, że zasiedziałem się przy niej pragnąc mocno kolejnej dawki wiedzy. "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" pozytywnie mnie rozczarowała, a wrażenie zrobiła takie same, jak "Skrwawione ziemie".

Autor opisuje w książce dokładny przebieg holokaustu oraz dziejów wojennych, które miały bezpośredni wpływ na działania podejmowane w związku z eksterminacją rasy Żydowskiej. Dodatkowo porównuje on narody oraz zachowania ludzi w obliczu tragedii oraz cierpień jakich doświadczyli Żydzi. Książka porusza do głębi, mimo naprawdę przystępnego języka, opisywanych wydarzeń. Jest to coś na kształt bomby, która mieści w sobie brutalizm, ale i łagodność połączoną z próbą delikatnego przekazania informacji. Uważam, że Timothy Snyder jest w tym naprawdę dobry. Najbardziej spodobały mi się jego osobiste analizy, na podstawie dzisiejszych wydarzeń oraz sytuacji gospodarczo-politycznej państw na świecie. Mimo, iż jest to coś na kształt gdybania, zdecydowanie daje do myślenia. Trudno się z autorem nie zgodzić, co do niektórych wniosków i przemyśleń.

Uważam, że książka jest niezwykle ciekawa i warta uwagi. Każdy od pasjonata historii, po zawodowych historyków, kończąc na znudzonych uczniach przygotowujących się do prezentacji lub sprawdzianu, mogłoby poddać się tej lekturze z pełnym zaciekawieniem.
Gorąco polecam!
Piotr Drwięga

Sięgałem po tą książkę z niesamowitą chęcią, bowiem ostatnie jego dzieło zrobiło na mnie niezwykłe wrażenie. "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" była niezwykłą książką, która dawała do myślenia oraz uczyła. Pamiętam, że zasiedziałem się przy niej pragnąc mocno kolejnej dawki wiedzy. "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" pozytywnie mnie rozczarowała,...

więcej Pokaż mimo to

101
avatar
154
2

Na półkach:

Bardzo dobra pozycja... z tym zastrzeżeniem że nie dla idiotów

Bardzo dobra pozycja... z tym zastrzeżeniem że nie dla idiotów

Pokaż mimo to

4
avatar
239
7

Na półkach:

Kolejny pseudonaukowiec pragnący upodobać się żydowskim gremiom i wplątujący hagady w opisach historii.
"Dominujący w Polsce kościół rzymskokatolicki nie wyraził sprzeciwu wobec masowego mordu na Żydach...."
A że KK był jedną z najbardziej prześladowanych instytucji w Pl - to już kit, że masowo mordowano księży - nie ważne. Że mordowano Polaków - nie istotne. Liczą się Żydzi - reszta to nawóz historii.
A mogło być naukowo i rzetelnie, ale po co skoro może być antykatolicko i filosemicko.

Kolejny pseudonaukowiec pragnący upodobać się żydowskim gremiom i wplątujący hagady w opisach historii.
"Dominujący w Polsce kościół rzymskokatolicki nie wyraził sprzeciwu wobec masowego mordu na Żydach...."
A że KK był jedną z najbardziej prześladowanych instytucji w Pl - to już kit, że masowo mordowano księży - nie ważne. Że mordowano Polaków - nie istotne. Liczą się...

więcej Pokaż mimo to

1
Reklama
avatar
78
3

Na półkach:

avatar
116
115

Na półkach:

Książka mądra i ważna, choć trudna w odbiorze. Dodatkowo polski tytuł jest mylący, gdyż Holokaust jako ostrzeżenie został omówiony dopiero w ostatnim rozdziale. Jeśli chodzi o trudność czytania, to fakt, że autor pisze głównie o szerokich masach ludzi, a rzadko o pojedynczych losach. Stąd trudniej wczuć się w ich sytuację. Niemniej warto poświęcić czas temu dziełu. Autor pokazuje perspektywę wielu różnych nacji i zmiany w ich zachowaniach zależnie od okoliczności. Otworzył mi oczy na wiele spraw, o których nie miałam pojęcia.

Książka mądra i ważna, choć trudna w odbiorze. Dodatkowo polski tytuł jest mylący, gdyż Holokaust jako ostrzeżenie został omówiony dopiero w ostatnim rozdziale. Jeśli chodzi o trudność czytania, to fakt, że autor pisze głównie o szerokich masach ludzi, a rzadko o pojedynczych losach. Stąd trudniej wczuć się w ich sytuację. Niemniej warto poświęcić czas temu dziełu. Autor...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
79
36

Na półkach:

Jako książka historyczna sprawdza się szczególnie w opisie aspektu społecznego i przedwojennych nastrojów. Ale o "ostrzeżeniu przed Holocaustem" czytamy dopiero w ostatnim, mocno naciąganym rozdziale. To za mało, by była to lektura niezbędna w osobistej biblioteczce w dziale 2 wojna światowa, bądź Zagłada.

Jako książka historyczna sprawdza się szczególnie w opisie aspektu społecznego i przedwojennych nastrojów. Ale o "ostrzeżeniu przed Holocaustem" czytamy dopiero w ostatnim, mocno naciąganym rozdziale. To za mało, by była to lektura niezbędna w osobistej biblioteczce w dziale 2 wojna światowa, bądź Zagłada.

Pokaż mimo to

4
avatar
144
86

Na półkach: ,

Każda wojna ma różne odcienie szarości - to pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy po przeczytaniu tej książki. Oczywiście są rzeczy, które mają tylko biało-czarne barwy, jak choćby to, kto podczas II wojny światowej był agresorem, a kto ofiarą. Pozostaje jednak wiele kwestii, których nie da się ocenić jednym ogólnym stwierdzeniem. W tym właśnie uświadomił mnie autor tej książki - Timothy Snyder. Przykładowo: postawa przyjmowana przez poszczególny naród w stosunku do Żydów była bardzo różna i znacznie się od siebie różniła. Na ich zachowanie wpływało bardzo wielu czynników, poczynając od kwestii politycznych i państwowych, a kończąc na kwestiach bardzo indywidualnych, jak po prostu zwykła ludzkość.
Znamienny jest również tytuł książki: Holokaust jako ostrzeżenie. Autor zwraca uwagę, że zagłada Żydów nie zrodziła się nagle, tylko i wyłącznie z woli jednej osoby - Adolfa Hitlera. Był to złożony proces, który sukcesywnie dojrzewał w głowach milionów Niemców. To nie jeden Hitler odpowiedzialny jest za tę straszną zbrodnię, lecz miliony jego rodaków, którzy dali sobie wmówić, że naród żydowski jest winny wszelkiemu złu, jakie istnieje na Ziemi. Hitler przeczył wszelkiej nauce i bezwględnie manipulował swoimi rodakami. Uzasadniał potrzebę działań zbrojnych koniecznością walki o własne przetrwanie. Nie zabrakło przy tym oczywiście teorii mówiącej o wyższości rasy aryjskiej nad innymi rasami. Istotna w przesłaniu Hitlera była także motywacja zyskiwania tzw. przestrzeni życiowej.
A jakie zagrożenia stoją przed dzisiejszym światem? Autor wskazuje w swojej pracy chociażby na zmiany klimatyczne, które mogą determinować niektóre kraje do walki, przykładowo o dostęp do wody pitnej czy zdobywanie nowych terytoriów w celu zwiększenia produkcji żywności.. Dlatego tak niezwykle istotne jest to, żebyśmy byli wyczuleni na wszelkie próby dominacji jednych państw nad innymi czy też dyskryminacji określonych grup społecznych czy etnicznych. Jako podsumowanie tej myśli najlepiej przypomnieć słowa, które niedawno padły podczas wystąpienia pana Mariana Turskiego w czasie obchodzenia 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz: "Auschwitz nie spadło nagle z nieba". Niech te słowa pozostaną w naszej pamięci i stanowią dla nas ostrzeżenie, że jeśli pozostaniemy obojętni na panujące na świecie zło, to kolejne "Auschwitz" również może nam spaść z nieba.

Każda wojna ma różne odcienie szarości - to pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy po przeczytaniu tej książki. Oczywiście są rzeczy, które mają tylko biało-czarne barwy, jak choćby to, kto podczas II wojny światowej był agresorem, a kto ofiarą. Pozostaje jednak wiele kwestii, których nie da się ocenić jednym ogólnym stwierdzeniem. W tym właśnie uświadomił mnie autor tej...

więcej Pokaż mimo to

6
avatar
210
20

Na półkach: , ,

Bardzo dobra narracja, porządkuję wiedzę i rozprawia się z mitami. Zniszczenie państwa to zniszczenie człowieczeństwa w ludziach.

Bardzo dobra narracja, porządkuję wiedzę i rozprawia się z mitami. Zniszczenie państwa to zniszczenie człowieczeństwa w ludziach.

Pokaż mimo to

5
avatar
4235
605

Na półkach: , , ,

Słabsza niż „Skrwawione ziemie”, co nie znaczy że zła czy odstająca od ogólnie wysokiego poziomu książek Snydera. Po prostu trochę mniej „czytalna”. W wielu miejscach Snyder się powtarza, co odbija się na płynności wywodu. Też trochę nierówna. Początkowe rozdziały nieco przeteoretyzowane w porównaniu z dalszymi, o wiele lepszymi.
To, co najwartościowsze, to syntetyczne pokazanie, od czego tak naprawdę zaczął się Holocaust a zaczął się od tego, co było zwykle z różnych przyczyn mniej lub bardziej pomniejszane i zamazywane. Snyder pokazuje, że Holocaust nie zaczął się ani od Auschwitz ani nawet od Treblinki czy innych obozów zagłady. Zaczął się od masowych rozstrzeliwań tam, gdzie doszło do największej destrukcji państw i ich struktur – Litwy, Łotwy, byłych terenów II RP, zwłaszcza południowych, na zachodniej Ukrainie.
Druga teza, które chyba jest jeszcze bardziej poruszająca – szkoda, że nie dość szeroko pokazana – jest taka, że choć w większości przypadków mordy były inspirowane przez Niemców, nie były by możliwe bez aktywnego udziału dziesiątek tysięcy, jeśli nie setek tysięcy miejscowej ludności. I nie chodzi tu wcale o jakieś zdemoralizowane jednostki. Snyder sugeruje, że w dużej ilości ci, którzy wysługiwali się pierwszemu najeźdźcy, czyli Rosji Sowieckiej i aktywnie wspierali reżim, równie aktywnie potem wspierali reżim hitlerowski, co miało zmyć ich winy z poprzedniej kolaboracji. Snyder sugeruje, że rzecz nie dotyczyła li tylko Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Ukraińców czy Polaków, ale również ludności rosyjskiej na terenach, które były sowieckie przed wojną. Tym samym niejako wyjaśnia genezę mitu Wojny Ojczyźnianej. Mit tej wojny miał na celu ukazanie, że poza nielicznymi zdrajcami, bohaterski naród sowiecki twardo i jednoznacznie wystąpił przeciw najeźdźcy. Prawda jednak była boleśnie inna – żeby wkraść się w łaski Niemców, wielu Rosjan, nie rzadko aktywnych komunistów, brało udział w Holocauście. Mam nadzieję, że Snyder kiedyś podejmie ten temat znacznie szerzej, bo pojedyncze przykłady koniunkturalistów i permanentnych „konwertytów” to trochę za mało.
Warto przeczytać!

Słabsza niż „Skrwawione ziemie”, co nie znaczy że zła czy odstająca od ogólnie wysokiego poziomu książek Snydera. Po prostu trochę mniej „czytalna”. W wielu miejscach Snyder się powtarza, co odbija się na płynności wywodu. Też trochę nierówna. Początkowe rozdziały nieco przeteoretyzowane w porównaniu z dalszymi, o wiele lepszymi.
To, co najwartościowsze, to syntetyczne...

więcej Pokaż mimo to

26
avatar
388
118

Na półkach: ,

Rozdartym wewnętrznie po przeczytaniu książki. Przeczytałem te wszystkie informacje z tyłu książki, co to zareklamować mają pozycję, i naczytałem się jak to ostrzeżeni zostaniemy przed powtórką holokaustu i innymi takimi. Świat ulegnie naprawie i w ogóle. Ostrzeżenie, uwaga, Achtung! Chyba się nabrałem. Generalnie książka w całkiem ciekawy sposób opisuje nastroje społeczne, odrobinę polityki i innych zachowań, z których wykwitło to co dzisiaj nazywamy ostatecznym rozwiązaniem. Przyznać jednak muszę, że nic nowego czy szczególnego w pozycji się nie znajduje. Nic o czym wcześniej bym nie czytał. W niektórych miejscach jednak znajduję, świadomą lub nie, manipulację faktami, i nie chodzi mi tu pisanie jak Polacy zabijali Żydów, gdyż wiadomym jest, że zabijali, ale raczej o jakoś tak niepełne przedstawienie faktów, jeżeli chodzi mi o doktora Wernera Besta lub jakby rozszerzone, chociaż zgodne z prawdą, informacje dotyczące szkolonych w obozie w Trawnikach. A co do tych zapowiadanych ostrzeżeń i tego co się dzieje obecnie i w ogóle, to o tym traktuje jeden rozdział, ostatni, krótki, z niewielkimi odniesieniami do treści głównej książki. Możliwe jest również, że się po prostu czepiam.

Rozdartym wewnętrznie po przeczytaniu książki. Przeczytałem te wszystkie informacje z tyłu książki, co to zareklamować mają pozycję, i naczytałem się jak to ostrzeżeni zostaniemy przed powtórką holokaustu i innymi takimi. Świat ulegnie naprawie i w ogóle. Ostrzeżenie, uwaga, Achtung! Chyba się nabrałem. Generalnie książka w całkiem ciekawy sposób opisuje nastroje społeczne,...

więcej Pokaż mimo to

5

Cytaty

Więcej
Timothy D. Snyder Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Zobacz więcej
Timothy D. Snyder Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Zobacz więcej
Timothy D. Snyder Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie Zobacz więcej
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
awatar
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
awatar
Dariusz Kaliński
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
zgłoś błąd