Podróż do krainy zeków

Wydawnictwo: Czarne
Путешествие в страну Зэ-Ка
historia
joly_fh

Książka Margolina stanowi niezwykłą relację z życia codziennego w sowieckich łagrach, w których autor, Żyd pochodzący z terenów należących przed wojną do Polski, spędził pięć lat, od 1940 do 1945 roku. Wspomnienia z tego okresu, spisane wkrótce potem, przez wiele lat spotykały się ze swoistym ostracyzmem; najpełniejsza ich wersja została opublikowana po francusku dopiero parę lat temu. Ta wyjątkowa książka z powodu kunsztu pisarskiego i erudycji autora oraz głębi refleksji filozoficznej bywała porównywana do dzieł Sołżenicyna i Herlinga-Grudzińskiego.

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

anika | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

"Podróż do krainy zeków" to jedna z tych książek po przeczytaniu, których zapadam się w głąb siebie, a w głowie znowu kołacze się myśl: Człowiek - człowiekowi?

Książkę powinien przeczytać każdy, bo mimo ciężkiej, trudnej tematyki czyta się ją z zapartym tchem, a Margolin nie stara się epatować okrucieństwem, opisuje po prostu codzienne życie zeków, czyniąc to przy tym pięknym językiem, który wielokrotnie wprawiał mnie w zachwyt.

Polecam!!!

BetiFiore | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

To bardzo ważna książka - prawdziwa, obszerna relacja autora z pięcioletniego pobytu w sowieckich łagrach. Wstrząsająca, przerażająca, poruszająca do głębi. Obowiązkowa lektura dla każdego, ku pamięci, ku przestrodze.

Kaklucha | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Książka Margolina jest najlepiej napisaną książką dotyczącą sowieckich łagrów, jaką do tej pory przeczytałam. Czytałam tę książkę z zapartym tchem, nie ze względu na opisywane potworności a ze względu na język, na sposób narracji, na obrazy jakie słowem maluje Margolin. Prawie od pierwszych stron "w tle", gdzieś w głębi mojej świadomości brzmiał Wysocki "...Бродят толпы людей, на людей непохожих,
Равнодушных, слепых, -
Я заглядывал в черные лица прохожих -
Ни своих, ни чужих."

Michał | 2013-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Trudno czasem się zdecydować, czy opiniować przeczytaną książkę od razu, czy należy jednak odczekać pewien czas. Czasem nie ma to chyba znaczenia, ponieważ jedyna różnica, jaka pozostaje po przeczytaniu, jest taka, że zgliszcza, które zostały w człowieku po jej przeczytaniu, zdążyły okrzepnąć.

Książką ma 704 strony. Owszem, czytałem ją długo. Jednak kiedy zdążyłem ją przeczytać? Pojęcia nie mam. Dwie kwestie zwracają szczególnie uwagę - pierwsza to skrupulatność opowiadanej historii. Pięć lat obozowej katorgi odtworzone z taką dokładnością? Wolę nie wiedzieć, jak bardzo mocno musiało to się odbić na kondycji psychofizycznej Autora. Pytać o to zresztą jest nietaktowne. Drugą kwestią jest przedstawiony problem, doświadczenia łagrowe Autora. Pisał on o latach wojennych, narracja dotyczyła czasów jemu współczesnych. Tego jednak w ogóle nie czuć. Odnosi się wrażenie, że opowiada on o czasach nam współczesnych. Może łagry w Rosji nie są już tak drakońskie, jak te z czasów Stalina, lecz...

Andrzej Mytych | 2013-12-01
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Bardzo dobrze napisana. Świetnie przetłumaczona. Genialny język.

Niektóre zdania to prawdziwe perełki literackie, które mnie zachwyciły. Np.:

"Znajdowałem się w sytuacji muchy, która usiadła na lepkiej powierzchni z napisem 'Śmierć muchom' i chociaż nie umie czytać, nie wie, co to jest klej, i nic nie rozumie, to mimo wszystko jest śmiertelnie przerażona, bo wystarczył jej ułamek sekundy, by poczuć, że już nie może się odkleić, że się nigdy nie oderwie, że stało się coś strasznego i nieodwołalnego."

Podoba mi się spojrzenie na Gułag i Związek Sowiecki opracowane w drugiej połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku przez wykształconego Żyda, który przez 10 lat mieszkał w Łodzi, potem w Palestynie, a potem był przez siedem lat więziony w Związku Sowieckim. Przy tym wszystkim miał obywatelstwo Polskie, ale nie był Polakiem.

Jestem zadowolony z tego nabytku do mojej biblioteki, który zasilił mój zbiór na temat łagrów i Związku Sowieckiego.

Polecam każdemu, który jest badaczem...

sukkubi | 2015-12-23
Przeczytana: 2015 rok

Opisując i opiniując książkę zaraz po jej przeczytaniu zwykle mam dużo do powiedzenia, słowa przesycone są jeszcze świeżymi emocjami i płyną potokiem. W przypadku tej książki zapomniałam o napisaniu opinii na czas dlatego nie będę na siłę przywoływała zapomnianych już odczuć a swoją ocenę uzasadnię tylko tymi, które są ze mną dziś gdy o niej myślę. Pamiętam podniecenie, które towarzyszyło mi podczas czytania o próbie ucieczki Margolina z Polski. Pamiętam, że pociły mi się dłonie gdy czytałam o jej finale. Pamiętam, że zdarzało mi się wstrzymać oddech podczas opisów licznych sposobów upodlania drugiego człowieka. Pamiętam swój wstyd gdy pomimo opisów brudu, głodu, katorgi, niesprawiedliwości, po prostu jednej wielkiej niewyobrażalnej krzywdy jakiej doświadczał autor pomyślałam "lepiej dla niego, że to jednak łagry a nie obóz koncentracyjny" - szczególnie na początku lektury byłam przekonana, że z dwojga złego trafił lepiej - jak szybko to pomyślałam tak szybko sama się sobą...

Lukas | 2014-07-08
Przeczytana: 15 lipca 2014

Właśnie skończyłem Podróż do krainy zeków. Podróż, która wgniotła mnie w ziemię, sponiewierała i zostawiła samego w złowrogiej ciszy. Wódka spływa ciepłym strumieniem, flaki ogarnia dziwny niepokój...

Powiedzieć, że ta książka jest fenomenalnym świadectwem barbarzyństwa sowieckiej machiny więziennej to tak, jakby nie powiedzieć nic. To ten rodzaj relacji z piekła łagrowego dogorywania, który wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Tej książki nie powinno się recenzować bez emocjonalnego zaangażowania. Nie wspominam już samego jej czytania - w czasie lektury nieuchronnie uderzy nas ów emocjonalny ładunek, głęboko ludzki skowyt kogoś, kto przed łagrem - jak Julius Margolin - pędził życie filozofa i pisarza w przedwojennej Polsce, po czym wessała go wojenna zawierucha i machina NKWD. Wessała w otchłań "obozów pracy poprawczej". Заключенный (зэ-ка) - zek, więzień, wróg, parch. Tym stał się Margolin dla Kraju Rad.

Julius Margolin był polskim Żydem urodzonym w Pińsku (obecnie należącym...

Renegi Grene | 2016-01-28
Na półkach: Przeczytane, Historia, ZSSR

Niestety, nie przyłączę się do chóru pochlebców, którzy wychwalają opowieśc Margolina pod niebiosa. Nie przeczę, książka jest dobrze napisana i ciekawa, lecz całość psują w moich oczach nieznośne maniery autora. Julius Margolin pięknie pisze i potrafi naprawdę zauroczyć słowem, najbardziej urzekły mnie jego portrety postaci. Niestety, parafrazując Wałęsę, sam psuje swoją jakość.

Już na początku rzuca się w oczy ogromna megalomania autora. Uważa się on za lepszego od innych, często podkreśla to bez skrępowania - dlatego, że jest filozofem, przedstawicielem inteligencji, Żydem, etc. Każdy powód dobry. Trudno polubić taką osobę - a przy lekturze wspomnień antypatia do wspominającego działa na niekorzyść całej publikacji.

Druga nieznośna wada autora to niezmierne użalanie się nad sobą. Nie umniejszam w żadnym stopniu jego cierpień ani nie neguję jego przeżyć, niemniej jeśli mamy w pamięci inne wspomnienia obozowe, choćby Grudzińskiego, dość szybko dochodzimy do wniosku, że w...

marcjn | 2014-12-22
Przeczytana: 27 listopada 2014

Smutna i nader ciekawa relacja z życia zeka, oraz z wydarzeń, których następstwem było stanie się owym zekiem. Margolin świetnie pokazuje absurd stalinowskiej polityki i biedę kraju będącego jakoby rajem robotników. Autor zdołał też ukazać upadlający wpływ łagrów, którego również nie zdołał się ustrzec.
Mimo wszystko jest pewna iskierka nadziei - Julius Margolin, choć odbył praktycznie całą drogą do pozostania dochodiagą, zdołał przeżyć, napotkał też na swojej trasie ku zdawałoby się nieuchronnej śmierci zwykłą, ludzką dobroć towar w łagrze bardziej deficytowy niż chleb.

mmena | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

W tej książce szokuje wszystko. Przedmowa, w której tłumacz opisuje niechęć krajów Europy Zachodniej, ale i Izraela do wydania książki, przymykanie oczu na nieludzkie praktyki i udawanie, że tematu nie ma. Obozy, o których prawdę powiedział Chruszczow, podczas gdy Zachód milczał. Oskarżenie Izraela o celowe opóźnianie pomocy dla swoich obywateli. Opisy niesprawiedliwości w wydawaniu wyroków, opisy upodlenia i zniewolenia obozowego. Obraz nie ludzi, lecz bydła, które przyszło ze wschodu w kontraście do bogatej, demokratycznej i pełnej swobód Polski.