Pilecki. Śladami mojego taty

Wydawnictwo: Znak Horyzont
7,71 (120 ocen i 23 opinie) Zobacz oceny
10
12
9
18
8
40
7
28
6
18
5
3
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324034376
liczba stron
320
język
polski
dodał
TribalWarrior

OJCIEC Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia...

OJCIEC
Witold jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju. By nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB.
Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy.
SYN
Andrzejowi odebrano tatę. Wzrastał z piętnem syna zdrajcy. Przez 67 lat nie mógł nawet pomodlić się nad grobem ojca. W PRL-u nie było dla niego miejsca. Trudno było o pracę, a o przeszłości nie wolno było mówić.
ŚLADEM TATY
Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów. Wszyscy powinniśmy towarzyszyć mu w tej podróży.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6645,Pile...(?)

źródło okładki: http://s.znak.com.pl/files/covers/product/b3/Krzys...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (285)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 3635
FannyBrawne | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam

Żołnierze Wyklęci to ostatnio bardzo nośny temat. Nie zrozumcie mnie źle. To bardzo dobrze, że mimo wieloletnich starań komunistów, nie udało się tych ludzi skazać na zapomnienie i że obecnie zwraca się im to, co powinni otrzymać dawno. To dobrze, że się o tym mówi. Problem jest taki, że temat ten jest ciekawy i ważny, ale jednocześnie trudny i nie każdy potrafi go opisać z mocą, ale wiarygodnie. I dlatego część utworów o tematyce Wyklętych jest po prostu słaba. Z przyjemnością oznajmiam jednak, że ,,Pilecki. Śladami mojego taty” do tej grupy się nie zalicza. Książka opowiada historię niezwykłego człowieka, a w dodatku robi to w zajmujący i zapadający w pamięć sposób.

Książka to zapis rozmów Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla z Andrzejem Pileckiem, synem rotmistrza Witolda Pileckiego. Po wielu latach syn wreszcie może zacząć mówić o ojcu i robi to. Opowiada o przedwojennym dzieciństwie w rodzinnym majątku, o wybuchu wojny i pobycie rotmistrza w Oświęcimiu, o powojennym...

książek: 1650
Anna | 2018-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2018

W ostatnich latach dużo mówi się o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego i nareszcie zaczynają powstawać o nim książki. A jest to ciekawy i obszerny materiał, a sama postać rotmistrza fascynująca.
Wspomnienia Andrzeja Pileckiego o ojcu są bardzo ciekawe i dobrze się czytało, chociaż i tak czekam na wielką i szczegółową historię Witolda Pileckiego.
Mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Dużo jeździmy z mężem na rowerach. Ostatnio wybraliśmy się na nostalgiczną wycieczkę do Oświęcimia i Brzezinki. Odwiedziliśmy obóz Birkenau, Auschwitz i wracaliśmy do Katowic przez Babice. I okazało się, że to wycieczka śladami rotmistrza Pileckiego. Byliśmy też w Paprocanach, gdzie kręcone były zdjęcia plenerowe do filmu. Dlatego warto podróżować i warto czytać, bo w ten sposób łączymy historię z rzeczywistością...

książek: 1714
cymelium | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Bardzo, ale to bardzo podobał mi się wywiad z synem Witolda Pileckiego. Niezwykła opowieść syna o ojcu, który dla innych był bohaterem. O ojcu, który był nieobecny, a jednocześnie obecny duchem, listami, poleceniami, prośbami. O poszukiwaniu ojca w opowieściach współwięźniów z Oświęcimia, z walk powstańczych, z konspiracji. Budowanie obrazu na podstawie tych opowieści i wspomnień innych, którzy znali Witolda Pileckiego.
To opowieść o żonie rotmistrza. Kobiecie niezwykłej. Często pomijanej, zapomnianej. A to właśnie ona dbała o rodzinę, chroniła dzieci, dbała o ich wychowanie i wykształcenie. To ona borykała się z problemami wynikającymi z działalności męża.
Pojawia się mnóstwo nazwisk osób, dla których Pilecki był osobą ważną. Osoby, którym pomógł, a którzy odwdzięczali się pamięcią o rotmistrzu w czasach, gdy nie można było o nim głośno mówić.
Ale, jak dla mnie, minusem było włączenie wzmianek o realizacji filmu Pilecki. Bardzo mi to przeszkadzało. Wolałabym aby w tej książce...

książek: 619
Edyta | 2018-12-20
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Książka stanowi dobre uzupełnienie "Ochotnika do Auschwitz", którego niedawno czytałam, więc mogłam porównać spojrzenie na te same sprawy z dwóch różnych perspektyw.
Książka jest połączeniem rozmowy z synem Witolda Pileckiego, Andrzejem oraz opisu wydarzeń z planu filmu o rotmistrzu. Najciekawsze dla mnie były wspomnienia o ojcu. To niesamowite, że nawet będąc daleko od rodziny Witold próbował wychowywać swoje dzieci, a nawet udzielał reprymendy korespondencyjnie. To naprawdę był niezwykły człowiek.
Zupełnie nie przemówiły do mnie fragmenty opisujące wydarzenia z planu filmowego. Zrobiły na mnie wrażenie niepotrzebnie pompatycznych i sztucznie "uduchowionych". Jak dla mnie, tej części mogłoby w ogóle nie być.

książek: 284
Anna | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Rotmistrz Witold Pilecki to postać, która zaistniała na kartach polskiej historii od niedawna. A to postać wybitna choć we własnym mniemaniu zwyczajna...
Przeczytajcie ...
o żołnierzu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku,
o ziemianinie, który dba o polski majątek na Kresach;
o człowieku obdarzonym talentem słowa i pędzla;
o uczestniku kampanii wrześniowej 1939 roku,
o organizatorze konspiracji,
o człowieku, który sam, na ochotnika poszedł do obozu Auschiwitz, aby zaświadczyć w swym raporcie o ludobójstwie hitlerowskich Niemiec;
o uczestniku Powstania Warszawskiego;
o żołnierzu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie;
o człowieku, który tak poświęcił się swej Ojczyźnie, że wrócił do niej, gdy szalał komunistyczny reżim aby nie dopuścić do wyniszczenia narodu
i ...
zapłacił cenę -
strzał w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej,
brak miejsca wieczystego pochówku,
osamotnienie i represje najbliższych.


Polecam, lekcja historii, która nie nudzi.

książek: 0
| 2015-10-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cieszy mnie fakt, że powstaje coraz więcej książek i filmów o Żołnierzach Wyklętych.
Tę biografię wręczyłabym chętnie każdemu, kto zadaje sobie pytanie o sens życia. Odpowiedź brzmiałaby - wartości. Bo ten człowiek to zbiór wartości, których tak brakuje w dzisiejszych czasach.
Polecam tę lekturę. Czytałam jednym tchem.

https://www.youtube.com/watch?v=tz_7-BMu7tc

książek: 528
leahh | 2015-10-24
Przeczytana: 18 października 2015

Wojna polsko- bolszewicka, kampania wrześniowa, tworzenie Tajnej Armii Polskiej, pobyt i ucieczka z obozu Auschwitz, udział w Powstaniu Warszawskim, niewola niemiecka, a w końcu brutalne śledztwo i śmierć za sprawą strzału w tył głowy w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej.
Chociaż zabrzmi to niewiarygodnie to wymienione przeze mnie wydarzenia są tylko niewielkim wycinkiem z życia pewnego mężczyzny- Witolda Pileckiego.

Z pewnością wszyscy zgodzą się ze mną, że tak bogaty życiorys można by rozdzielić na kilka osób. Każdy kto przeżył chociaż jedno z takich wydarzeń- pobyt w Auschwitz czy Powstanie Warszawskie zasługuje w oczach nas- Polaków na podziw i szacunek. A co z Witoldem Pileckim, który przeżył to wszystko? O nim na wiele lat po prostu zapomniano, stał się wrogiem panującego wówczas ustroju.

Dopiero od niedawna postać rotmistrza Pileckiego staje się coraz bardziej rozpoznawalna, pojawia się w podręcznikach szkolnych i akademickich, a nawet powstają filmy opowiadające o...

książek: 1127
Elevander | 2015-08-30
Przeczytana: 31 lipca 2015

Witold Pilecki jest z pewnością jedną z najbardziej dziś znanych bohaterów okresu II wojny światowej. Przywrócenie pamięci o jego czynach jest niewątpliwą zasługą okresu III RP i kultywowanie tej pamięci jest naszym obowiązkiem w nowym stuleciu. Książka niniejsza ma zapewne po części taki cel: opowiedzenie o tym wielkim Polaku. To się akurat udaje całkiem nieźle. Czytelnik poznaje bowiem Witolda Pileckiego z nieznanej dotąd strony: jako ojca rodziny, małżonka, człowieka o artystycznej duszy. Nadto bardzo symptomatyczne są losy rodziny zamordowanego bohatera po wojnie i szykany, jakie spotykały jego żonę i dzieci. Cóż, tak to było w Polsce...

Niewątpliwie ukazanie postaci bohaterskiego rotmistrza jest zaletą tej książki. Teraz coś o jej wadach. Książka jest de facto zapisem rozmowy z wiekowym już synem Witolda Pileckiego, Andrzejem. W przypadku takiej formy ważne jest, żeby obie strony miały coś do powiedzenia. O ile Andrzej Pilecki opowiada o swoim ojcu, potem zaś o sobie w sposób...

książek: 1281
Monique | 2018-10-20
Przeczytana: 19 października 2018

Zawsze przeszkada mi gdy postacie historyczne, przedstawiane są w sposób bezbarwny i bezosobowy jak posągi. Lektura książki pozwala nam spojrzeć z innej strony na sylwetkę Rotmistrza. Ze wspomnień syna, wyłania sie obraz nie tylko bohatera i patrioty ale przede wszystkim człowieka, męża i ojca. Polecam, naprawdę warto.

książek: 579
Jakub | 2016-04-09
Przeczytana: 19 marca 2016

Poruszająca książka. Wywiad z Andrzejem Pileckim pozwala poznać historię jego rodziny nie tylko z puntu widzenia jego ojca, ale także jego, jego matki i siostry. Relacje z planu filmowego ciekawie przeplatają się z opowieścią syna rotmistrza i dają czytelnikowi chwilę wytchnienia od wojennych i powojennych losów rodziny Pileckich. Czytając o ich przedwojennym życiu w Sukurczach, o patriotycznej aktywności Witolda Pileckiego na różnych polach, o poświęceniu, o rozłące z rodziną, jeszcze trudniej pogodzić się z tym, że taki człowiek, jak Witold Pilecki został w haniebny sposób skazany i zamordowany. Dobrze, że w dzisiejszych czasach można choć częściowo przywrócić należną mu cześć.

zobacz kolejne z 275 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd