Pilecki. Śladami mojego taty

Okładka książki Pilecki. Śladami mojego taty
Mirosław KrzyszkowskiBogdan Wasztyl Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2015-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-21
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324034376

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
148 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
175
119

Na półkach: , , ,

Rotmistrz Pilecki w ostatnich latach stał się postacią, która pojawiła się na horyzoncie szerszej grupie Polaków, zwłaszcza w środowiskach patriotycznych, a nawet kibicowskich. By nie być gołosłownym i wiedzieć o kim tak naprawdę rozmawia się w takich kręgach sięgnąłem po powyższą książkę, by lepiej poznać osobę bohatera. Tak, bohatera - a ta książka tylko utwierdziła mnie w tej tezie. Postać z życiorysem wprost idealnym na bohatera narodowego. Oprócz niezłomnej i heroicznej walki na frontach II WŚ, dowiadujemy się też jak wyglądały początki "kariery" tego wojaka. Nie da się ukryć, że poświęcił swoje życie dla ojczyzny stawiając ją wyżej niż rodzinę, która często musiała za nim czekać, aż wróci z kolejnych walk, a także wyżej niż swoje życie, które stracił z rąk oprawców własnego narodu - chichot losu.
Sama książka łączy w sobie reportaż z filmu o Pileckim, wywiad z synem Andrzejem, a także faktami z życia Rotmistrza oraz ciekawymi zdjęciami. Może nie jest to arcydzieło literackie z gatunku biografii, ale na pewno wiedza w niej zawarta wystarczy na początek wszystkim tym, którzy chcą lepiej poznać losy Witolda Pileckiego - ochotnika obozu Auschwitz Birkenau.

Rotmistrz Pilecki w ostatnich latach stał się postacią, która pojawiła się na horyzoncie szerszej grupie Polaków, zwłaszcza w środowiskach patriotycznych, a nawet kibicowskich. By nie być gołosłownym i wiedzieć o kim tak naprawdę rozmawia się w takich kręgach sięgnąłem po powyższą książkę, by lepiej poznać osobę bohatera. Tak, bohatera - a ta książka tylko utwierdziła mnie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
409
56

Na półkach:

"Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać" - Witold Pilecki

Luźna kronika z produkcji filmu, opleciona wspomnieniami  żyjącego, 88-letniego syna Witolda Pileckiego. Dzięki rozmowie z #AndrzejPilecki powstał prywatny obraz rotmistrza, zapamiętanego przez kilkuletniego chłopca. Dodatkowo ciekawym elementem książki, są części poświęcone filmowi o Pileckim, które zawierają rozmowy z aktorami, scenografami i wszystkimi osobami, które wspólnie pracowały przy tej godnej uwagi produkcji.

Rotmistrz Witold Pilecki walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wrócił do kraju, by nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Tu dopadli go agenci UB i... Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy w więzieniu na Rakowieckiej... brakiem miejsca wieczystego pochówku... osamotnienie i represje najbliższych.

Dopiero od niedawna postać rotmistrza Pileckiego staje się coraz bardziej rozpoznawalna, pojawiła się w podręcznikach szkolnych i akademickich. Powinniśmy wiedzieć, kim był Witold Pilecki. Ta książka opowie nam o tym w bardzo przystępnej i ciekawej formie. Taka lekcja historii, która się nie nudzi.... daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów.
E.

"Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać" - Witold Pilecki

Luźna kronika z produkcji filmu, opleciona wspomnieniami  żyjącego, 88-letniego syna Witolda Pileckiego. Dzięki rozmowie z #AndrzejPilecki powstał prywatny obraz rotmistrza, zapamiętanego przez kilkuletniego chłopca. Dodatkowo ciekawym elementem książki, są części...

więcej Pokaż mimo to

avatar
156
71

Na półkach:

Rotmistrz, który sam chciał być złapany podczas łapanki. Trafił do Auschwitz. Wszystko zapamiętywał, aby cały świat mógł się dowiedzieć co III Rzesza robi z Żydami, Polakami i innymi ludźmi. Wspomina syn Witolda Andrzej. Jaki był, z jakiej rodziny pochodził. Jak odnosił się do żony, dzieci i do osób z różnych klas społeczeństwa. Syn mimo swojego wieku czeka, aby mógł pochować bohatera, dla niego Tatę. Gdy ma okazję spotkać się z młodym pokoleniem to chętnie i ze wzruszeniem opowiada o swoim ojcu.
Książka jest formie wywiadu. Nie jest to zwykły wywiad. Tylko opowiadaniem o życiu, wartościach, problemach w PRLu za byciem dzieckiem Pileckiego.

Rotmistrz, który sam chciał być złapany podczas łapanki. Trafił do Auschwitz. Wszystko zapamiętywał, aby cały świat mógł się dowiedzieć co III Rzesza robi z Żydami, Polakami i innymi ludźmi. Wspomina syn Witolda Andrzej. Jaki był, z jakiej rodziny pochodził. Jak odnosił się do żony, dzieci i do osób z różnych klas społeczeństwa. Syn mimo swojego wieku czeka, aby mógł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
543
38

Na półkach: , , , ,

Zawsze przeszkada mi gdy postacie historyczne, przedstawiane są w sposób bezbarwny i bezosobowy jak posągi. Lektura książki pozwala nam spojrzeć z innej strony na sylwetkę Rotmistrza. Ze wspomnień syna, wyłania sie obraz nie tylko bohatera i patrioty ale przede wszystkim człowieka, męża i ojca. Polecam, naprawdę warto.

Zawsze przeszkada mi gdy postacie historyczne, przedstawiane są w sposób bezbarwny i bezosobowy jak posągi. Lektura książki pozwala nam spojrzeć z innej strony na sylwetkę Rotmistrza. Ze wspomnień syna, wyłania sie obraz nie tylko bohatera i patrioty ale przede wszystkim człowieka, męża i ojca. Polecam, naprawdę warto.

Pokaż mimo to

avatar
479
133

Na półkach: , , ,

W ostatnich latach dużo mówi się o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego i nareszcie zaczynają powstawać o nim książki. A jest to ciekawy i obszerny materiał, a sama postać rotmistrza fascynująca.
Wspomnienia Andrzeja Pileckiego o ojcu są bardzo ciekawe i dobrze się czytało, chociaż i tak czekam na wielką i szczegółową historię Witolda Pileckiego.
Mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Dużo jeździmy z mężem na rowerach. Ostatnio wybraliśmy się na nostalgiczną wycieczkę do Oświęcimia i Brzezinki. Odwiedziliśmy obóz Birkenau, Auschwitz i wracaliśmy do Katowic przez Babice. I okazało się, że to wycieczka śladami rotmistrza Pileckiego. Byliśmy też w Paprocanach, gdzie kręcone były zdjęcia plenerowe do filmu. Dlatego warto podróżować i warto czytać, bo w ten sposób łączymy historię z rzeczywistością...

W ostatnich latach dużo mówi się o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego i nareszcie zaczynają powstawać o nim książki. A jest to ciekawy i obszerny materiał, a sama postać rotmistrza fascynująca.
Wspomnienia Andrzeja Pileckiego o ojcu są bardzo ciekawe i dobrze się czytało, chociaż i tak czekam na wielką i szczegółową historię Witolda Pileckiego.
Mam jeszcze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1987
1003

Na półkach: , ,

Żołnierze Wyklęci to ostatnio bardzo nośny temat. Nie zrozumcie mnie źle. To bardzo dobrze, że mimo wieloletnich starań komunistów, nie udało się tych ludzi skazać na zapomnienie i że obecnie zwraca się im to, co powinni otrzymać dawno. To dobrze, że się o tym mówi. Problem jest taki, że temat ten jest ciekawy i ważny, ale jednocześnie trudny i nie każdy potrafi go opisać z mocą, ale wiarygodnie. I dlatego część utworów o tematyce Wyklętych jest po prostu słaba. Z przyjemnością oznajmiam jednak, że ,,Pilecki. Śladami mojego taty” do tej grupy się nie zalicza. Książka opowiada historię niezwykłego człowieka, a w dodatku robi to w zajmujący i zapadający w pamięć sposób.

Książka to zapis rozmów Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla z Andrzejem Pileckiem, synem rotmistrza Witolda Pileckiego. Po wielu latach syn wreszcie może zacząć mówić o ojcu i robi to. Opowiada o przedwojennym dzieciństwie w rodzinnym majątku, o wybuchu wojny i pobycie rotmistrza w Oświęcimiu, o powojennym haniebnym procesie i dalszych losach rodziny Pileckich. Nie jest to więc tylko historia Witolda, ale także jego rodziny, żony i dzieci. Dzięki temu uzyskujemy pełniejszy obraz życia losów naszego bohatera narodowego.

Autorzy piszą o Pileckim z należnym szacunkiem, ale nie przedstawiają go jako bohatera z pomnika, ale jako zwykłego, choć bardzo odważnego i dobrego człowieka, który miał talent plastyczny, lubił życie na wsi, kochał swoją żonę i dzieci. Andrzej Pilecki nie zna wszystkich szczegółów wojennych losów ojca, dlatego pisze o nim przede wszystkim jako o członku rodziny. Jako o ojcu, który mimo że nie mógł w pełni uczestniczyć w wychowaniu swoich dzieci, to starał się jak mógł, wpoił im ważne wartości, i nawet po śmierci miał ogromny wpływ na ich życie. Pilecki wpłynął na życie wszystkich, z którymi się stykał. I chociaż miał być wymazany z pamięci narodowej, dziś jest jednym z tych Polaków, których najbardziej kojarzy się z II wojną światową.

Warto też wspomnieć o Marii Pileckiej, żonie Witolda, która w oczach syna wyrasta na bohaterkę równą mężowi. Jest opisywana jako bardzo dzielna, silna i pełna samozaparcia kobieta, która nie poddawała się i jak lwica walczyła o swoją rodzinę. Rotmistrz Pilecki z pewnością jest wzorem dla patriotów, natomiast Maria Pilecka może być wzorem dla wszystkich kobiet.

Mimo bolesnego tematu, ,,Pileckiego” czyta się bardzo szybko ze względu na formę wywiadu i ciekawy sposób opowiadania przez Andrzeja Pileckiego. Jestem pewna, że wiele wiadomości z tej książki zostanie w mojej głowie na długo. Jednak jestem zmuszona odjąć jedną gwiazdkę – za wstawki o powstawaniu filmu ,,Pilecki”, które jedynie mnie nudziły. Być może, gdybym oglądała film, przeczytałabym je z zainteresowaniem, jednak nie oglądałam go i dla mnie pełniły tylko rolę przerywnika. Uważam, że książka byłaby lepsza, gdyby skupić się tylko na wspomnieniach.

Oczywiście, polecam wszystkim ,,Pilecki. Śladami mojego taty”. Warto pamiętać o ludziach, którzy w imię miłości do ojczyzny oddali wszystko co mieli, nawet dobre imię, zwłaszcza gdy ich historia jest opisana w dobry i zachęcający do zgłębiania tematu sposób. Nie trzeba wielkich słów, żeby opowiedzieć o wielkim człowieku. Można to zrobić w prosty sposób, tak jak uczynił to Andrzej Pilecki i jego rozmówcy.

,, Patriotyzm to raczej ludzie, a nie miejsca.”

Żołnierze Wyklęci to ostatnio bardzo nośny temat. Nie zrozumcie mnie źle. To bardzo dobrze, że mimo wieloletnich starań komunistów, nie udało się tych ludzi skazać na zapomnienie i że obecnie zwraca się im to, co powinni otrzymać dawno. To dobrze, że się o tym mówi. Problem jest taki, że temat ten jest ciekawy i ważny, ale jednocześnie trudny i nie każdy potrafi go opisać z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
112
58

Na półkach:

Wstrząsająca historia, która obowiązkowa powinna znaleźć się w kanonie lektur. Absolutnie każdy powinien ją przeczytać. A w pierwszej kolejności każdy polityk, który deklaruje przywiązanie do Ojczyzny, pracę w imię demokracji, suwerennej, wolnej Polski itd., itp. Przewartościujmy swoje wartości.....
Absolutnie godna polecenia! Bierzcie i czytajcie

Wstrząsająca historia, która obowiązkowa powinna znaleźć się w kanonie lektur. Absolutnie każdy powinien ją przeczytać. A w pierwszej kolejności każdy polityk, który deklaruje przywiązanie do Ojczyzny, pracę w imię demokracji, suwerennej, wolnej Polski itd., itp. Przewartościujmy swoje wartości.....
Absolutnie godna polecenia! Bierzcie i czytajcie

Pokaż mimo to

avatar
387
64

Na półkach: ,

O pułkowniku Witoldzie Pileckim napisano już chyba wszystko. Konsekwentnie przywracana jest jego pamięć, prawda historyczna, dzięki odkrywanym dokumentom i wraz z tym należny szacunek dla jego osoby, reprezentującej chrześcijańską i patriotyczną postawę, niezłomny charakter i poświęcenie dla Ojczyzny. Mimo tego wszystkiego, co do tej pory mogliśmy usłyszeć, przeczytać czy obejrzeć o Pileckim, książka Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla ukazuje czytelnikom zupełnie nową perspektywę: jest bardzo intymnym spojrzeniem na postać wielkiego, polskiego patrioty oczami jego syna, Andrzeja. Książka, która jest uzupełnieniem filmu Pilecki, powinna znaleźć się ma półce każdego, komu pamięć o wielkim Polaku nie jest obojętna...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/miroslaw-krzyszkowski-bogdan-wasztyl-pilecki-sladami-mojego-taty-recenzja/

O pułkowniku Witoldzie Pileckim napisano już chyba wszystko. Konsekwentnie przywracana jest jego pamięć, prawda historyczna, dzięki odkrywanym dokumentom i wraz z tym należny szacunek dla jego osoby, reprezentującej chrześcijańską i patriotyczną postawę, niezłomny charakter i poświęcenie dla Ojczyzny. Mimo tego wszystkiego, co do tej pory mogliśmy usłyszeć, przeczytać czy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
42
19

Na półkach:

Pamiętajcie kim byli oprawcy Pileckiego i do jakiego kraju uciekli przed sprawiedliwością.

Pamiętajcie kim byli oprawcy Pileckiego i do jakiego kraju uciekli przed sprawiedliwością.

Pokaż mimo to

avatar
129
128

Na półkach:

Uwielbiam tę książkę! Warto obejrzeć film jak i przeczytać tę pozycję, bo zawiera ona nie tylko fakty z życia Witolda, ale i ogrom wspomnień jego syna + opisy powstawania filmu.

Uwielbiam tę książkę! Warto obejrzeć film jak i przeczytać tę pozycję, bo zawiera ona nie tylko fakty z życia Witolda, ale i ogrom wspomnień jego syna + opisy powstawania filmu.

Pokaż mimo to


Cytaty

Więcej
Mirosław Krzyszkowski Pilecki. Śladami mojego taty Zobacz więcej
Mirosław Krzyszkowski Pilecki. Śladami mojego taty Zobacz więcej
Mirosław Krzyszkowski Pilecki. Śladami mojego taty Zobacz więcej
Więcej
zgłoś błąd