Wołyń we krwi 1943

Wydawnictwo: AA
historia
gullitkrk

Podczas II wojny światowej naród polski był ofiarą trzech ludobójstw – niemieckiego, sowieckiego i ukraińskiego. O tym ostatnim Polacy wiedza stosunkowo najmniej. Ten brak wypełnia książka poświęcona pamięci naszych Rodaków, ofiar terroru, który siali ukraińscy nacjonaliści. To pomnik pomordowanych Polaków, którym do dziś nikt pomników nie wystawił, w przeciwieństwie do ich morderców, którzy maja swoje pomniki i tytuły narodowych bohaterów Ukrainy, są patronami ulic, placów i szkół... Ta książka to także wyraz pamięci o polskich miejscowościach na Kresach, których nie ma już na żadnej mapie…

Historia Rzezi Wołyńskiej – zbrodni ludobójstwa, dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach z Województwa Wołyńskiego II RP, podczas okupacji terenów II Rzeczypospolitej przez III Rzesze, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Historycy szacują, ze zginęło wtedy ok. 70 tys. Polaków, a kolejne 60 tys. Polaków zamordowali ukraińscy nacjonaliści na terenie Małopolski Wschodniej. Apogeum ludobójstwa przypadło na 11 lipca 1943 roku. Na uśpione niedzielnym odpoczynkiem w pierwszych dniach żniw polskie wsie i chutory, na wiernych zgromadzonych w katolickich świątyniach spadły pociski, granaty, butelki z zapalona benzyna, ostrza wideł, kos, noży, siekier i pogrzebaczy. Nie było obrońców, bowiem w wielu miejscowościach pozostały w większości kobiety i dzieci…

źródło opisu: Księgarnia Wydawnictwa AA

źródło okładki: Księgarnia Wydawnictwa AA

allison | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

"Wołyń we krwi 1943" to rzetelny i bardzo dobrze napisany dokument na temat ludobójstwa, do jakiego doszło podczas drugiej wojny światowej na terenie polskich kresów wschodnich.

Najwięcej miejsca autorka poświęciła relacjom polsko-ukraińskim, ale jest tu też dużo informacji o krwawej roli obu okupantów, niemieckiego i sowieckiego, oraz o ich milczącym przyzwoleniu na mordowanie Polaków w imię chorych nacjonalistycznych idei.

Cenną cechą jest przeplatanie popularnonaukowych fragmentów z relacjami ofiar i świadków rzezi. To przede wszystkim Polacy, ale autorka przywołuje również wspomnienia i zeznania Ukraińców, zarówno tych, którzy pomagali polskim sąsiadom, jak i tych, którzy ich mordowali.
Wszystkie tezy i informacje są tu doskonale udokumentowane, co stanowi mocny punkt tej cennej, napisanej z obiektywizmem książki (a to ostatnie zdarza się coraz rzadziej).

Niewątpliwą zaletą jest też przystępny styl - autorka doskonale łączy akademicki wykład z reporterskim i badawczym...

| 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Ludobójstwo na Wołyniu dokonane na Polakach podczas drugiej wojny światowej przez Ukraińców nadal jest słabo znane w Polsce. Nadal mało się o nim mówi z rożnych nie zawsze historycznych przyczyn. A to bardzo źle bo świadomość narodowa i wiedza o przeszłości jest jedną z części kapitału na przyszłość. Niestety bardzo powoli w Polsce zmienia się mentalność historyczna. Nadal w naszym narodzie przeważa „tamta” prawda historyczna oparta na Szariku i Klosie. Często próby ukazania prawdy na temat wojny i jej prawdziwych bohaterów trafiają na mocny sprzeciw lub poważne utrudnienia jak choćby film „Historia Roja czyli w ziemi lepiej słyszeć”. Nadal na ten prawie gotowy film trzeba czekać i nie wiadomo jak długo.
Dlatego też chwała tym którzy podejmują się trudów ukazania bohaterów z których możemy być dumni i ukazują mało znany obraz dramatu obywateli naszego państwa podczas wojny.
Wracając do kwestii Wołynia.
Jeszcze do niedawna sam niewiele o nim wiedziałem i słyszałem.
Dopiero od...

Artur Jaworski | 2018-01-29

Moja babcia pochodzi z okolic Lwowa, opowiadała mi czasem o mordach Ukraińców, jak podpalali wsie, mordowali całe rodziny, wieszali ludzi, obcinali kobietom piersi. Brat babci nakazał się pochować w betonowej rurze (leży w Lubuskiem), tak aby kiedyś mogli przenieść ciało, by mógł spocząć w ojczystej ziemi, niestety Sowieci zmienili granice Polski, pozbawiając nas Kresów Wschodnich. (W Chodaczkowie Wielkim koło Tarnopola zamordowano cztery polskie dziewczyny. Obcięto im piersi i grano nimi jak piłkami.) (Odkopaliśmy konnego gońca, który miał wycięty język, wyłamane ręce, wykłute oczy.) (Rodzice mieli głowy rozrąbane na pół. W kołysce najmłodsza Bogusia, w wieku 1,5 roku, uderzona była siekierą w głowę. Przez dłuższy czas była w konwulsjach, które miotały kołyską. Lilia wzięła ją na ręce i po chwili Bogusia zakończyła życie.) (W jednym z domów nie można było wyciągnąć noża, którym było przybite niemowlę do stołu.) (Wszystkim ofiarom powiązano dokładnie drutem kolczastym z tyłu ręce i...

Anna Maria | 2013-11-06

Wspaniale,że ukazała się ta książka.Wielkie ukłony w stronę autorki za poświęcenie i włożony trud który sprawił,że powstał ten dokument a zarazem hołd złożony wszystkim poległym na Wołyniu.
Nie ośmielę się jednak komentować samej treści ponieważ za dużo bólu ,cierpienia jakie spotkało tych biednych ludzi a także moich przodków pochodzących dokładnie z tych stron.

Thadeus | 2017-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Książka ukazuje pełen obraz dziejów jednego z dawnych województw II Rzeczpospolitej oraz relacji między Polakami i Ukraińcami, jakie miały miejsce przed II wojną światową i w jej czasie. Autorka skupia się przede wszystkim na ukazaniu bestialstwa, jakie okazali nacjonaliści ukraińscy wobec Polaków, nie tylko mężczyzn, ale też kobiet i dzieci.
Propaganda nacjonalistów doprowadziła do wymordowania większości naszych krajan zamieszkujących tamte tereny od pokoleń. Ludobójstwo dokonane w imię uzyskania złudnej niepodległości swojego kraju było w rzeczywistości środkiem by uzyskać ziemię i wszelkie dobra należące do naszych ojców. Była to najbrutalniejsza kradzież w dziejach.
Żadna ideologia, ani nic nie usprawiedliwi tych, na których rękach jest polska krew, ani tych co wychwalają czyny tych, którzy się ich dopuścili, może kiedyś przyjdzie czas, że zbrodniarze poniosą karę za swoje czyny!

Gorąco polecam!

Koronczarka | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Szczególnie zainteresowała mnie pierwsza część książki, która omawiała sytuację na Ukrainie tuż przed wybuchem wojny i w czasie wojny aż do tej potwornej rzezi na Wołyniu. Nacjonalizm ukraiński jest teraz na cenzurowanym, a sytuacja w tym kraju interesuje wszystkich. Książka pomogła mi wiele zrozumieć, a przede wszystkim to, że jest to naród zdeterminowany i bez względnie stabilnej Ukrainy za naszą wschodnią granicą nie będzie spokojnie. Daleka jestem bardzo od usprawiedliwiania kogokolwiek, a sprawców tej rzezi w szczególności, ale i my popełniliśmy błędy, z które życiem zapłacili Bogu ducha winni ludzie. Drugą część opisującą rzeź czytałam z trudem - to wyliczenie tego, co, kiedy i gdzie zrobiono. I trzeba naprawdę silnych nerwów i umiejętności opanowania wyobraźni, by przez nią przebrnąć.

paweł | 2013-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

Książka doskonale wprowadza czytelnika w problemy Wołynia z okresu II wojny światowej.

Polaa | 2017-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2017

Wstrząsająca prawda o Wołyniu. Tyle tysięcy zamordowanych w bestialski sposób mężczyzn, kobiet i co najgorsze dzieci; nawet tych maleńkich. Jakim trzeba było być człowiekiem, by zgotować bliźniemu taką śmierć?

Rafał | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

Mordy na Wołyniu już na szeroką skale występowały w roku 1918,kiedy ukraińskie bandy brutalnie wyrzynały Polaków.Polskie dzieci były szykanowane i maltretowane przez swoich ukraińskich rówieśników,które mówiły "Ty Laszek wracaj do swej Polszczy,my Cie tu nie chcemy".Propaganda OUN i UPA doskonale wpoiła ludności,że Polacy czują się tutaj Panami tych ziem,piastują wyższe stanowiska niż Ukraińcy i trzeba to "Radykalnie" zmienić raz na zawsze.Powstał dekalog nacjonalistów i wiele pieśni napędzających tą sforę barbarzyńców do wycinania Polaków,przytoczę kawałek..."Śmierć,śmierć,Lachom śmierć,śmierć moskiewsko-żydowskiej przeklętej komunie,prowadzi nas OUN na krwawy bój"...Czystka Narodu Polskiego rozpętała się 11 lipca 1943 roku i trwała do 1945 roku.Jak mawiali Ukraińcy,że na Lacha szkoda amunicji użyć,mieli inne metody,kilka przykładów:1.Rąbanie siekierą,2.Wieszanie nogami do dołu i przecinanie piłą.3.Rozczłonkowanie ciała przy użyciu koni.4.Nadziewanie niemowląt na widły- i dodanie...

cymelium | 2015-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Tą książkę czytałam kilka dni, dawkując sobie informacje o Wołyniu. Cieszę się, że wiem więcej. Napisana jest zrozumiałym i łatwym językiem. Same opisy zbrodni są przerażające. Warto ją jednak przeczytać żeby choć poznać motywy, przyczyny i sam przebieg tego koszmaru. Choć czy można zrozumieć to jak sąsiad zabija sąsiada z takim okrucieństwem? Historia jest nauczycielką życia i między innymi dlatego należy przeczytać tą pozycję. Żeby pamiętać i wiedzieć.