Gorące krzesła

Okładka książki Gorące krzesła Arne Dahl
Okładka książki Gorące krzesła
Arne Dahl Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Opcop (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Opcop (tom 2)
Czarna seria
Hela havet stormar
Czarna Owca
2016-02-03
2016-02-03
Dominika Górecka
Dominika Górecka

Wcześniej czytałem dwie książki Arne Dahla i były całkiem spoko. Gorące krzesła okazały się dość ciężką pozycją do przetrawienia. Tzn jej pierwsza połowa strasznie muli, nic się nie dzieje albo dzieje się powoli, więc jest dość nudno, a w rozdziałach "Wyspa" w ogóle nie wiadomo o co chodzi. Na szczęście w pewnym momencie akcja się bardziej rozkręca, całość nabiera większego sensu i druga połowa jest zdecydowanie lepsza. Mimo to książka jest raczej dla największych fanów skandynawskich kryminałów / książek sensacyjnych.

Mam wrażenie, że po „Głuchym telefonie” byłam już lepiej przygotowana na to, z jakim rodzajem powieści będę miała do czynienia przy okazji „Gorących krzeseł”. Spodziewałam się wielowątkowego śledztwa, w którym poszczególne nici połączą się dopiero z czasem, szybkiej akcji rozgrywanej w wielu miejscach i mnogości bohaterów. To historia wymagająca cierpliwości i uwagi, bo bez tego łatwo można się w niej pogubić. Klimat tajnych organizacji teoretycznie nie mój, a jednak nadzwyczaj dobrze się w nim odnalazłam. Chciałabym nie czuć tego niedosytu jeśli chodzi o lepsze poznawanie członków Opcopu, ale doceniam, że Arne Dahl w każdym tomie odsłania trochę więcej. Dobrze mi się tę książkę czytało i nawet jeśli na przestrzeni kilkuset stron trafiały się momenty mniej absorbujące, a niektóre rozwiązania zdawały mi się nieco zbyt efekciarskie, to i tak jako całość ten drugi tom zdecydowanie mi się podobał.

Pełna opinia na K-czyta.pl: https://www.k-czyta.pl/2020/11/arne-dahl-gorace-krzesla.html

Niezła trzymająca w napięciu książka sensacyjna, ale na fabułę według mnie troszkę za bardzo przesadzony.
Jak zawsze u tego autora przydługie nic nie wnoszące opisy.

Jak zawsze u tego autora przydługie nic nie wnoszące opisy.

Dahl trochę pod formą. Przynajmniej dla mnie to najsłabsza jego książka jaką przeczytałem. Być może przerwa między "Głuchym telefonem" była zbyt długa, albo i poprzeczka zawieszona bardzo wysoko. W każdym razie w "Gorących krzesłach" Dahl mnie trochę rozczarował. Oczywiście nie wszystko tutaj jest złe. Dahl potrafi wciąż uraczyć nas miłym cliffhangerem, podkręcić tempo, zaostrzyć język, ale jak dla mnie wątek ślepego zaułku - kompletnie niezrozumiały. I tak jak Bond walczył ze Spectre tak tutaj nasi bohaterzy walczą wciąż z tą samą organizacją. Może przydałoby się jakieś nowe otwarcie, a inne wątki ostatecznie zamknąć. No i zdecydowanie Dahlowi nie wychodzi stream of consciousness. Wspomnienia z wysp to nie jest najmocniejsza strona tej książki. Dahl wypada najlepiej kiedy się bawi. Kiedy łączy kilka wątków w jedną całość, i napędza tempo robiąc mocny, dynamiczny thriller. Tutaj zdecydowanie tego zabrakło.

Zdecydowanie za dużo wątków, jeden wielki galimatias

Zdecydowanie za dużo wątków, jeden wielki galimatias

Druga część cyklu o jednostce Opcop ma może mniej zagmatwany, ale też mniej realistyczny wątek główny. Dla mnie dobre czytadło do rozrywki pomiędzy innymi książkami.

Wciagajaca!

Wciagajaca!

Jak to zwykle Arne Dahl - nie sposób się oderwać. A umiejętność splatania ze sobą tych wszystkich dziwnych, niesamowitych i skomplikowanych wątków i stworzenie z nich sensownej całości - mistrzostwo!

Druga z serii o jednostce Opcop i jeszcze lepsza od poprzedniej. Zdecydowanie temat bardziej podpasował moim gustom niż poprzednia część. Bardzo ciekawie rozegrana intryga!
Polecam!

Polecam!

• Kryminał
  • Kryminały
  • 2016
  • 2016

Dodaj cytat z książki Gorące krzesła