tree

Ta opowieść zaczyna się od winy i ucieczki przed karą. Dwoje wyrzutków przemierza Europę. Nowe tożsamości, fałszywe paszporty, kolejne maski dobierane wraz ze zmieniającymi się współrzędnymi geograficznymi. Ich codzienność to przemoc, ciągłe zagrożenie, wyrzuty sumienia, namiętność, która rodzi ból oraz strach — zwłaszcza przed tym, czego nie widać. Ale ich wspólna podróż ma też bardziej prozaiczną twarz: codzienna nauka bycia razem, budowanie zaufania i próba nieobwiniania się nawzajem za wspólny upadek. Oto cena miłości zakazanej.

To, że Julia Dobrowolska zniknęła z Krakowa, nie zdziwiło nikogo. Kobieta została skompromitowana po tym, jak jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej romansu. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że właśnie powstaje książka, której główną bohaterką ma być Dobrowolska, a autorką publikacji Eliza Florek — dziennikarka, która niegdyś ujawniła jej wielką tajemnicę. Policja liczy, że Florek doprowadzi ich do Dobrowolskiej, która podobno wróciła na stare śmieci, by dokończyć sprawę Marii Karo — matki zamordowanej i zgwałconej dziewczynki. To zlecenie jest dla Julii szczególnie ważne…

Kamienna noc to książka, którą mógłby zekranizować Quentin Tarantino; jej fragmenty mogłaby wyśpiewać Amy Winehouse, ale napisać mogła ją jedynie Gaja Grzegorzewska. Żonglując popowymi motywami, grając konwencją literatury gatunkowej oraz igrając ze znaną jej czytelnikom tematyką tabu, Gaja wyrasta na być może najciekawszą reprezentantkę tzw. literatury środka. Wnikliwa obserwatorka, kąśliwa komentatorka, odważna konstruktorka mostu pomiędzy literaturą gatunkową a literaturą głównego nurtu. Czytelnicza jazda bez trzymanki.

źródło opisu: witryna Wydawnictwa Literackiego

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

książek: 2041
jamczyk | 2017-03-20
Przeczytana: 19 marca 2017

Dalsze przygody upadłej detektyw Julii i jej brata, zakręcone w czasie i przestrzeni. Wartka akcja, wyraźni bohaterowie, nośna fabuła i ważka problematyka, tylko nie wiem, dlaczego , z tyłu głowy tłucze mi się określenie: "dwa grzyby w barszcz"? Chyba warto.

książek: 1989
Wojciech Gołębiewski | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Gaja Grzegorzewska (ur. 1980) publikuje od 2006, ta, z 2016 roku jest jej siódmą. Na LC ma 6,61 (158 ocen i 37 opinii). Granicę 7 gwiazdek przekroczyła raz (za "Grób").

Pierwsze wrażenie w trakcie lektury: mimo, że klnę od 70 lat, a jednym z pierwszych słów jakie wypowiedziałem było "kulwa", to nie gustuję w literaturze obfitej w słowa typu - uwaga! to cytat! - "kurwa, pizda". A tutaj autorka przewyższa przysłowiowego szewca. Z innej beczki: kazirodztwo to chwyt oklepany, co wytknąłem Łukaszowi G. po lekturze "Bandyci Rodriguez".

Rezygnuję z recenzji oraz dalszej lektury, bo na 35 stronach e-booka (s.65 - 100) zostałem zniesmaczony kolejno frazami:
„pierdolony limbus”, „starożytne gówna”, „onanista w sutannie”, „bezkarnie pierdolić”, „pierdolenia warte”, „pierdolisz się z kim innym”, „do wujka chujka”, „chuj mnie to interesuje”, „pieprzymy się”, „wkurwia”' ...

Mako | 2017-03-10
Przeczytana: 09 marca 2017

Szósta część cyklu o Julii Dobrowolskiej już mnie tak nie zachwyciła jak poprzednie. Zastanawiałam się długo, czy nie dać czasem 5 gwiazdek. Niestety, żeby to uargumentować musiałabym odwoływać się głównie do wydarzeń z ostatnich 100 stron, a to już byłby spoiler na szeroką skalę. A jakie argumenty mogę zdradzić? Wyrafinowana konstrukcja opowieści męczyła. Jak wyczytałam z opinii Pistacia_Vera, zawierającą fragment wywiadu z autorką, jest to powieść szkatułkowa. Pięknie. Ale zmuszało mnie to, by co jakiś czas wracać do poprzednich fragmentów i sprawdzać daty, żeby sobie chronologicznie poustawiać fakty. W kryminale to mocno utrudnia lekturę :) Na dodatek pisarka pokusiła się na duże fragmenty dosyć onirycznej narracji. Momentami gubiłam się co jest snem, narkotyczną wizją, a co postać opowiadająca widziała naprawdę.
Nadal jest mrocznie, patologicznie i masakrycznie, czyta się szybko i dobrze. Ale jak dla mnie za bardzo przekombinowane. Jeśli ktoś nie zna jeszcze nic z twórczości...

Radosław Gabinek | 2016-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Coraz odważniej sięgam po współczesnych polskich autorów i jak dotąd muszę zdecydowanie stwierdzić, iż jest to z mojej strony bardzo dobra decyzja. "Kamienna noc" to jak się okazuje kolejna część cyklu o Julii Dobrowolskiej, a przez moje niedopatrzenie dopiero teraz Gaja Grzegorzewska znalazła się w sferze moich czytelniczych zainteresowań. Jakkolwiek bym nie próbował ubrać w wyszukane słowa moich odczuć po tej lekturze to najmocniej cisną mi się na usta swojskie i charakterystyczne dla chłopaka z bloków, którym przecież jestem słowa " Ożeż w mordę!". Biorąc pod uwagę stopień w jakim pokrywają się górnolotne porównania i peany na rzecz niektórych książek w ramach kampanii promocyjnych, z dystansem postanowiłem podejść do sloganów w stylu, że tą powieść mógłby zekranizować sam Tarantino. Jak się wkrótce miało okazać, kiedy zacząłem swoją przygodę z tą książką, sam byłem gotów wymyślać tego rodzaju teksty pochwalne w kierunku "Kamiennej nocy".

Dawno w moje ręce nie...

Pistacia_Vera | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

świetnie napisana kontynuacja przygód przyrodniego rodzeństwa z Krakowa. Julia i Profesor wyjeżdżają z Polski aby móc kontynuować swój zakazany prawem związek. co z tej podroży wyniknie każdy przeczyta sam. książka ma specyficzny układ, fabula jest trochę zagmatwana ale interesująca. mnie styl pisania pani Grzegorzewskiej bardzo odpowiada, autorka nie boi się trudnych tematów i już nie mogę się doczekać części trzeciej.
a o to co sama autorka mówi o książce:
" - Wymyśliłam sobie bardzo skomplikowana strukturę tej książki. "Kamienna noc" dzieli się na trzy linie fabularne. Pierwsza z nich zajmuje sześć dni, druga - sześć miesięcy (z tym, ze od tylu do początku), a trzecia - sześć godzin. Bardzo trudno było sprawić, by wszystkie watki się ze sobą zazębiły. A całość ma jeszcze budowę szkatułkową. Pisząc, korzystałam z programu dla scenarzystów, który nazywa się Scrivener. Dopiero potem efekt swojej pracy przeklinam do Worda. Na koniec ustaliłam jeszcze z moim redaktorem prowadzącym,...

Rudolfina | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

POD PRESJĄ
Trudno jest mi wczuć się w rolę autora, który odniósł sukces, ale wyobrażam sobie, że musi czuć wielką presję. Żeby nie zawieść zaufania, żeby nie spaść z rankingów, żeby książka się spodobała i recenzentom, i zwykłym czytelnikom.

Czytając „Kamienną noc” ma się wrażenie, że nad Gają Grzegorzewską wisiała presja o wadze pociągu pancernego. W celu uatrakcyjnienia książki włożyła w nią tak wiele ingrediencji różnego kalibru, że mieszanka okazała się totalnie niestrawna i zapewne wbrew intencjom zupełnie niewybuchowa. Grzegorzewska tym razem po prostu przedobrzyła.

Czego my tu nie mamy. Wątków i eksperymentów formalnych tyle, że można by nimi obdzielić ze trzy książki. Mamy powieść w powieści, zaburzoną chronologię, a jeden z wątków prowadzony jest wstecz. Ten ostatni zabieg nie ma akurat najmniejszego uzasadnienia. Już na samym początku dowiadujemy się, że narrator został zamordowany i do tego przez kogo. Rozdziały następujące później, opisujące wydarzenia wcześniejsze...

BeataBe | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Mam bardzo mieszane i skrajne uczucia związane z tą książką. Z jednej strony świetnie napisana. Ciekawy język, ciekawe postacie. Z drugiej strony tematyka kazirodztwa mnie odrzuca i nie chcę czytać o takich ludziach. Z trzeciej strony książka jest tak niepotrzebnie zagmatwana, że po prostu męczy. Autorka się popisuje swoją pomysłowością i to mi się nie podobało.
Z czwartej strony - chciałoby się jeszcze poczytać książki tej autorki, ale takie napisane normalnie, bez zgrywania się i popisywania.
Tyle mam do powiedzenia w tym temacie.

Anna-mojeksiążki | 2016-05-10
Przeczytana: 10 maja 2016

"Kamienna noc" to kolejny tom z cyklu opowieści o losach Julii Dobrowolskiej, detektyw z Krakowa.
Kobieta została zmuszona do zamknięcia swego biura i zniknięcia z Krakowa, kiedy jeden z tabloidów ujawnił kulisy jej kazirodczego związku z przyrodnim bratem. Negatywnie wpłynęło to na relację Julii z jej mężem, który z racji wykonywanego zawodu depcze jej po piętach....

Julia i Profesor uciekają przez Europę, udając litewskie małżeństwo archeologów. Ich kazirodczy związek również przechodzi kryzys. Mężczyzna nie ufa swej partnerce, a i ona daleka jest od miłości. Nadal łączy ich gorący seks, ale..... Na wykopaliskach tajemnic nie brakuje, pojawiają się trupy, zaczyna się obwinianie.... Związek rodzeństwa stoi na krawędzi. Julia wraca do Krakowa sama..... i zaczyna odgrzebywać starą sprawę zabójstwa małej Helenki i zaginięcia jej matki, Marii Karo. Pomaga jej w tym Eliza Florek, dziennikarka, która wcześniej napisała o niej druzgocący artykuł. Co z tego wyniknie?...

Ola | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Od jakiegoś czasu zamiast czytać wolę słuchać kryminałów co wynika głównie ze skutecznie odstraszającej mnie coraz większej opasłości nowości z tego gatunku co niestety rzadko przekłada się na wartość opisanej historii.

Przygody Julii Dobrowolskiej i jej znajomych z poprzednich tomów wciągają i zarazem bulwersują ciętością języka i bezceremonialnością opisów. Można jednak przywyknąć, bo historia choć jest piekielna to i dynamicznie oddaje losy wielobarwnych bohaterów, odziera postaci do krwi i kości, by na koniec zaserwować czytelnikowi nieprzewidywalny prztyczek w nos.

Poza pikanterią natury seksualnej Grzegorzewska zaserwowała nam sztukę na różne głosy (w wykonaniu Magdaleny Cieleckiej, Macieja Kowalika i Afrodyty Weselak), misz masz czasowy i ciąg dalszy, tam gdzie wielu dawno postawiłoby kropkę.

Czytać na własną odpowiedzialność!

Albin Talik | 2016-07-10
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Grzegorzewska powraca w pięknym stylu. Ta książka to prawdziwa petarda pod każdym względem. Brutalna,zaskakująca,prowokująca,szokująca.Prawdziwa jazda bez trzymanki. Trudno się oderwać. Książka prowadzona wielowymiarowo z zaskakującą fabułą oraz niesamowitą końcówką. Czuć, że autorka jest w pełni świadoma każdego zdania.Podoba mi się sposób w jaki Gaja puszcza do nas oko. Kilka scen naprawdę przyprawia o gęsią skórkę. Z początku fabuła może wydawać się zbyt pogmatwana ale uwierzcie mi, że w pewnym momencie wszystkie trybiki się zazębiają i składają w piękną i zaskakującą całość. Książka odważna, nie odstająca od skandynawskich mistrzów gatunku. Doskonałe połączenie tematów zemsty, ucieczki, drogi, a także wewnętrznych strachów, które są w każdym z nas. Po skończeniu lektury od razu zacząłem ją czytać ponownie co mi się raczej nie zdarza. Brawo!