Z pokorą i uniżeniem

Okładka książki Z pokorą i uniżeniem
Amélie Nothomb Wydawnictwo: Muza literatura piękna
107 str. 1 godz. 47 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Stupeur et tremblements
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Data 1. wydania:
2001-05-30
Liczba stron:
107
Czas czytania
1 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
8372004242
Tłumacz:
Barbara Grzegorzewska
Tagi:
Japonia emigracja
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
801 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
716
62

Na półkach: , ,

http://ksiazkarozumie.blogspot.com/2014/03/od-boga-do-babci-klozetowej-czyli.html

Tę niedługą książkę przeczytałem już prawie rok temu. Teraz jednak okoliczności zmusiły mnie, aby sięgnąć po nią po raz kolejny. Nie była to bynajmniej przykra konieczność, ponieważ autorka potrafi nieźle rozbawić czytelnika, a jej powieści czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Amélie Nothomb jest belgijską pisarką, która tworzy książki w języku francuskim. Rozpoczęła studia na filologii romańskiej na Université Libre de Bruxelles. Miała jednak duże kłopoty z zaaklimatyzowaniem się, więc zrażona atmosferą wróciła do Tokio, gdzie rozpoczęła pracę w jednym z wielkich japońskich przedsiębiorstw. Przykre doświadczenia z tej pracy przedstawiła później w książce „Z pokorą i uniżeniem”. Dobrze wie, co to znaczy ekstrawagancja, uwielbia nosić ogromne, często dziwaczne kapelusze. Jej styl pisarski jest pedantyczny, przy czym akcja powieści jest jednocześnie bardzo żywiołowa. Pisarka zafascynowana jest brzydotą, której to fascynacji daje upust w opisach postaci. Jej historie są aż do bólu realistyczne, ale Nothomb nie oszczędza także siebie, często kpiąc z samej siebie na łamach powieści.

"Pan Haneda jest przełożonym pana Omochi, który jest przełożonym pana Saito, który jest przełożonym panny Mori, która jest moją przełożoną. Ja nie jestem niczyją przełożoną."

Główną bohaterką jest oczywiście sama Amélie. Zostaje zatrudniona w wielkiej japońskiej korporacji, którą nazywa Yumimoto. Jest zafascynowana swoją przełożoną, panną Fubuki Mori, którą skrycie podziwia. Początkowo wszystko dobrze się układa i udaje jej się nawiązać przyjacielskie stosunki z Fubuki. Ale zadania, które otrzymuje do wykonania, są tak nudne i pozbawione jakiegokolwiek sensu (wielokrotne kserowanie regulaminu klubu golfowego pana Saito, tylko dlatego, żeby miała zajęcie), że z wielką radością przyjmuje propozycję pana Tenshi, który pracuje w innym dziale. I tutaj zaczyna się jej koszmar, ponieważ panna Mori, która na swoje stanowisko pracowała przez wiele lat, nie chce dopuścić, by jakaś cudzoziemka po kilku tygodniach otrzymała równą jej pozycję.

Uwielbiam książki pani Amélie, zawsze są „lekkie” i przepełnione humorem. „Z pokorą i uniżeniem” to moja ulubiona pozycja spośród wszystkich jej powieści. Pomimo wielu przykrych wydarzeń, jakie spotykają bohaterkę (bo przecież na każdym kroku jest wyśmiewana, uznawana za „niższą”, nazywana wręcz niedorozwiniętą), to tak naprawdę świetnie się bawimy czytając tę historię. Historię Amélie, która w dzieciństwie chciała zostać Bogiem chrześcijan, przez duże B, następnie Chrystusem, później męczennicą. Wreszcie zadowala się rolą tłumacza, jednak to nie koniec jej „awansów”. Czekają bowiem na nią jeszcze stanowiska księgowej, popychadła, aż w końcu osiąga „szczyt” – zostaje babcią klozetową. W zabawny i ciekawy sposób opisuje zwyczaje i kulturę Japończyków, ich domniemaną wyższość nad zachodnimi umysłami (a także nad zachodnimi ciałami – bo przecież ludzie z Zachodu się pocą i do tego w bardzo odczuwalny sposób, a Japończyk powinien prędzej popełnić samobójstwo, niż się spocić, O ZGROZO!) i potrafi także śmiać się sama z siebie!

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić Wam tę krótką i jakże przyjemną książkę, która na pewno wywoła niejeden uśmiech na twarzy. Wybierzcie się razem z Amélie w podróż do Kraju Wschodzącego Słońca.

http://ksiazkarozumie.blogspot.com/2014/03/od-boga-do-babci-klozetowej-czyli.html

Tę niedługą książkę przeczytałem już prawie rok temu. Teraz jednak okoliczności zmusiły mnie, aby sięgnąć po nią po raz kolejny. Nie była to bynajmniej przykra konieczność, ponieważ autorka potrafi nieźle rozbawić czytelnika, a jej powieści czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Amélie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 080
  • Chcę przeczytać
    520
  • Posiadam
    153
  • Japonia
    36
  • Ulubione
    26
  • 2013
    12
  • 2014
    9
  • Chcę w prezencie
    8
  • 2011
    7
  • Japonia
    7

Cytaty

Więcej
Amélie Nothomb Z pokorą i uniżeniem Zobacz więcej
Amélie Nothomb Z pokorą i uniżeniem Zobacz więcej
Amélie Nothomb Z pokorą i uniżeniem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także