Podróże Hektora czyli poszukiwanie szczęścia

Tłumaczenie: Joanna Kluza
Wydawnictwo: Książnica
Le voyage d'Hector ou la recherche du bonheur
83-7132-974-1

Bohaterem tej niezwykłej książki, która stała się wielkim bestsellerem we Francji i Niemczech, jest psychiatra, tytułowy Hektor. Do jego gabinetu przychodzą ludzie, którzy nie mogą sobie poradzić z własnym życiem. Problemy mają różne, wszyscy jednak szukają tego samego: szczęścia. Hektor próbuje im pomagać, w końcu jednak uświadamia sobie, że on również nie czuje się szczęśliwy. Wybiera się zatem w podróż po świecie i wszystkim spotkanym osobom zadaje to samo pytanie, które u mężczyzn przeważnie wywołuje wesołość, a u kobiet łzy: czy jesteś szczęśliwy?... Baśń dla dorosłych nawiązująca do wielkich tradycji literatury francuskiej (Wolter, Diderot, Saint-Exupery). W prosty sposób stawia trudne pytania i udziela odpowiedzi jasnych, jednoznacznych i jakże krzepiących.

Noszołata | 2014-06-16
Na półkach: 2014, Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 16 czerwca 2014

Spodziewałam się bardziej błyskotliwych wniosków, ponieważ do podobnych to sama już doszłam. Być może książka jest przeznaczona dla naprawdę zapracowanych i zdołowanych ludzi nie zaś dla myślącego hipisa... (:D). Niemniej jednak książka pomogła mi dużo rzeczy usestymatyzować i sam pomysł ubrania tej wiedzy w historię podróży (w końcu będąc w drodze najwięcej się uczymy) przypadł mi do gustu. Ponadto bardzo podobał mi się język. Sądzę, że nawet dziecko by ją zrozumiało i to jest właśnie niesamowite w tej pozycji. Nie żałuje czasu, który na nią poświęciłam i zachecam wszystkich do jej przeczytania. I tych zapracowanych i mnichów buddyjskich.

Dailymoth90 | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Książka przeczytana jednym tchem :)
To było moje pierwsze spotkanie z Panem Francoisem Lelordem. Nigdy wcześniej nie słyszałam tego nazwiska, co oczywiście nie zniechęciło mnie do lektury.
Książkę poleciła mi pewna polonistka, która mnie zna i wie co lubię. Do czytania zabrałam się najszybciej jak tylko mogłam. Samo słowo "psychiatra" mega mnie napaliło na tą książkę. Nie zawiodłam się szczerze mówiąc, aczkolwiek ja bym dopisała jeszcze jedną prawdę.
Prawda 24: Szczęściem jest doceniać własne szczęście.
Ludzie, doceniajmy to co mamy !!! :)

Karolina | 2016-04-05
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niezwykle przyjemna książka o prawdach, które warto pamiętać.
Idealna dla fanów Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, Roald Dahl.

"Prawda 1: Dokonywanie porównań to skuteczny sposób zaburzenia szczęścia.
Prawda 2: Szczęście często przychodzi niespodziewanie.
Prawda 3: Wielu ludzi widzi swoje szczęście jedynie w przyszłości.
Prawda 4: Dla wielu szczęście o stać się bogatym lub ważnym.
Prawda 5: Niekiedy szczęściem jest nie wiedzieć.
Prawda 6: Szczęście to porządny marsz pośród pięknych nieznanych gór.
Prawda 7: Błędem jest sądzić, że szczęście to cel.
Prawda 8: Szczęście to przebywanie z ludźmi, których się kocha.
Prawda 8 bis: Nieszczęście to rozdzielenie z tymi, których się kocha.
Prawda 9: Szczęśliwy jest ten, którego rodzinie niczego nie brakuje
Prawda 10: Szczęśliwy jest ten, które ma zajęcie, które lubi.
Prawda 11: Szczęście to mieć dom i ogród.
Prawda 12: Szczęście trudniej osiągnąć w kraju rządzonym przez szubrawców.
Prawda 13: Szczęśliwy jest ten, kto czuje się...

MałaMi | 2014-08-25

Książkę czyta się jednym tchem. Jest dobra, ale nie rewelacyjna. Przemyślenia autora nie są odkrywcze (przynajmniej dla mnie), ale zebrane wszystkie razem, stanowią spójny zbiór zasad o których warto od czasu do czasu sobie przypomnieć. Autor podkreśla coś co nie dla każdego jest takie oczywiste - że na szczęście trzeba sobie pozwolić. Pozwolić samemu sobie od czasu do czasu popatrzeć na świat przez różowe okulary.

Książka jest krótka i napisana prostym językiem - jednym słowem lektura dla każdego (choć moim zdaniem, przemówi bardziej do mężczyzn).

Książę | 2014-08-30

Jako-taka. Niby fabuła fajna, ładnie poprowadzona, a jednak całość nieco naiwna i podobne mądrości można było znaleźć swojego czasu pod kapslem z tymbarka. Bohater mało przekonujący - niby psychiatra, ale z rozumem jakby 12-latka. Na zakończenie książki oczekiwałem jakiś rewolucyjnych wniosków, ale niestety się zawiodłem.

Karina | 2011-10-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2007 rok

Rzadko czytam jakąś książkę więcej niż raz. Tę przeczytałam bodajże 2 razy i znów szukam jej w bibliotekach i opolskich księgarniach.. chętnie przygarnęłabym ją na półkę :) ciepła, prosta opowieść, przy której momentami człowiek sam do siebie się uśmiecha.

Tinkerbelle | 2012-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2012

Nie wiem czy zasługuje na tak wysoką ocenę, ale przeczytałam z dużą przyjemnością. W kwestii poszukiwania szczęścia podejrzewam, że gdyby kobieta to pisała, byłoby zupełnie inaczej.

Persefona | 2011-04-30

Książka w bardzo prosty sposób stawia odpowiedzi na trudne pytania o szczęściu.

Cineczka | 2014-06-27
Przeczytana: 2012 rok

Mam wydanie katowickiej "Książnicy" z 2005 roku. Prawie całą pochłonęłam podczas dwugodzinnego lotu samolotem :)

Kasia | 2016-02-18
Przeczytana: luty 2016

Polecam na poprawę humoru. W 100% zgadzam się z teoriami szczęścia psychiatry.

Ekranizacje

„Jak dogonić szczęście” w kinach

Tej jesieni mistrz komedii Simon Pegg doradzi widzom „Jak dogonić szczęście”. Wszystko to w ujmującej pozytywną energią ekranizacji międzynarodowego bestsellera François Lelorda, która na polskie ekrany wejdzie 14 listopada.