Sidney Chambers. Cień śmierci

Tłumaczenie: Ewa Penksyk-Kluczkowska
Cykl: Zagadki Grantchester (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
Sidney Chambers and The Shadow of Death
Ewa Penksyk-Kluczkowska
literatura piękna
Ag2S

Na podstawie cyklu powieści o Sidneyu powstał znakomity serial Grantchester. Jak to się dzieje, że skromny młody proboszcz w niewielkim Grantchester zamienia się w detektywa, którego nie powstydziłaby się Agatha Christie? Oczywiście przez przypadek. Sidney Chambers chciałby bez reszty poświęcać uwagę swoim parafianom, ale skoro parafianie giną w tajemniczych okolicznościach, a wręcz sami...

Na podstawie cyklu powieści o Sidneyu powstał znakomity serial Grantchester.

Jak to się dzieje, że skromny młody proboszcz w niewielkim Grantchester zamienia się w detektywa, którego nie powstydziłaby się Agatha Christie? Oczywiście przez przypadek. Sidney Chambers chciałby bez reszty poświęcać uwagę swoim parafianom, ale skoro parafianie giną w tajemniczych okolicznościach, a wręcz sami popełniają zbrodnie, to nie ma rady.

Morderstwo ekscentrycznego, powszechnie szanowanego arystokraty, zniknięcie niezwykle cennego płótna Holbeina, rzekomo samobójcza śmierć notariusza, zabójstwo młodziutkiej córki właściciela klubu jazzowego czy krępująca kradzież, do której doszło w gronie przyjaciół – przed anglikańskim księdzem stoją trudne wyzwania. Towarzyszy mu jednak krąg barwnych postaci – jego przyjaciel, zapracowany inspektor Keating, błyskotliwa Amanda, z którą Sidney chętnie by się ożenił, pani Maguire, która niestety nigdy nie owija w bawełnę, ekscentryczny wikary Leonard Graham i młodziutki, bardzo entuzjastyczny labrador Kusy.

Angielska prowincja, piękny Cambridge i barwny Londyn, jeszcze konserwatywny i pełen uprzedzeń, a już tętniący jazzem.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133051/sidne...(?)

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133051/sidne...»

Saskia10 | 2019-09-12
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 12 września 2019

Czytane w oryginale.
Rozczarowanie. Jednowymiarowe i nieprzekonujące do siebie postaci, fabuła nie wywołuje absolutnie żadnych emocji. Nie wywołuje nawet zaciekawienia kto zabił/ukradł itp. Poszczególne historie nijakie, bez głębi i klimatu.

Milena | 2019-08-07

Cóż. Po obejrzeniu serialu (znakomitego, tak na marginesie) postanowiłam sięgnąć po jego książkowy pierwowzór. Niestety się dosyć rozczarowałam. Książka, choć czasem dość zabawna, napisana bardzo prostym, wręcz zbyt prostym językiem. Postaci są bardzo płytkie, wydają się niedokończone, zagadki kryminalne nawet nie kryminalne, a ich wyjaśnienia rozczarowywują. Bohaterowie praktycznie nie mają historii, żadnej głębi swoich osobowości. Bardzo rzadko to stwierdzam, lecz w tym wypadku adaptacja okazała się o niebo lepsza. Książki nie polecam, serial owszem - i to bardzo.

pulcinella | 2017-11-01

No cóż, mnie się podobało. Właściwie nie wiem dlaczego, bo zagadki są do kitu, Autor zajmująco pisze o latach 50-tych, ale z własnego doświadczenia znać ich nie może, co - rzecz jasna - jeszcze o niczym nie świadczy:) Ale za to dobrze zna Cambridge i wie o czym pisze, gdy pisze o życiu pastora:)

Abee | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 24 września 2017

Bardzo przyjemna lektura. Rodzaj jest mieszany - obyczajowo-filozoficzno-kryminalny i szczypta romansu. Niezwykle poruszyły mnie przemyślenia młodego księdza anglikańskiego na temat natury ludzkiej, istoty dobra i zła, o miłości i bogactwie. Z jaką uważnością ator się nam - ludziom - przygląda. Nie spodziewałam się tego rodzaju odczuć po czymś, co miało być sielsko-angielskim kryminałem. Zdecydowanie przemiła lektura. Dobrze współgra z szarówką jesienną.

Bardzo dobra książka, czyta się ją i ma się wrażenie że akcja rozgrywa się teraz, a nie w latach 50. Mimo że tło historyczne i obyczajowo-społeczne jest bardzo dobrze opisane. Lekka, łatwa, przyjemna, zaskakująca i poruszająca wiele problemów moralnych. Polecam :)

Biblioteka Szkolna | 2017-02-02

Książka pt. "Sidney Chambers. Cień śmierci" jest jedną z powieści sześciotomowego cyklu Zagadki Grantchester. Główny bohater to anglikański ksiądz detektyw, który pracuje w małym miasteczku, na prowincji. Akcja powieści rozpoczyna się w latach 50-tych XX wieku, wtedy też na tron wstępuje Elżbieta II, a młody ksiądz tuż po święceniach zostaje przydzielony na parafię Świętego Andrzeja i Świętej Marii w Grantchester.
Polskiemu czytelnikowi osoba księdza detektywa od razu skojarzy się z Sandomierzem i znanym z serialu telewizyjnego księdzem Mateuszem. Obydwaj duchowni jeżdżą na rowerze i rozwiązują kryminalne zagadki.
„Ojciec Mateusz” to polski serial telewizyjny realizowany na zamówienie TVP1 w oparciu o włoską produkcję „Don Matteo". Jak widać również angielscy widzowie chętnie oglądają film o detektywie w sutannie, gdyż nakręcono serial, który cieszy się w Anglii dużą oglądalnością.
Ksiądz Chambers jest po wojennych przejściach, jak zresztą wielu Anglików. Książkę czyta się z...

literymaleiwielkie | 2016-10-05

Przeciętny kryminał z ciekawym tłem angielskiej prowincji, ale Agatha Christie to to nie jest...

bigoslogos | 2016-09-29
Przeczytana: 22 września 2016

Nie jestem wielbicielką kryminałów, a do przeczytania (i zamówienia jako prezent urodzinowy) zachęcił mnie serial z Jamesem Nortonem. Niestety, zawiodłam się - nie miałam wygórowanych oczekiwań, ale poziom językowy powieści (być może to wina tłumaczki?) pozostawia wiele do życzenia. Lubię Wydawnictwo Marginesy, ale ta książka to trochę wtopa...

O "Cieniu śmierci" i o serialu powstałym na podstawie cyklu J. Runcie'ego piszę też na swoim blogu: https://bigoslogos.blogspot.com/2016/09/grantchester-kiedy-ksiazka-nie-jest.html Zapraszam!

NerwSłowa | 2016-09-14
Przeczytana: 14 września 2016

Książka dobra, choć kryminalnie nieco kuleje, a w innych momentach często pisana jest bardzo płasko.

Po nieco dłuższą recenzję (nie tylko ganiącą) zapraszam na Nerw Słowa:

CzytAśka | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 września 2016

Nieźle napisany zestaw opowiadań kryminalnych osadzonych w Anglii lat 50tych. Łączą je w całość sympatyczny detektyw w sutannie wspierany przez nieco mniej bystrego i miłego policjanta, zgryźliwą gospodynię, miłą przyjaciółkę (rokującą na więcej), cichego wikarego i szczeniaka w tle.

Brak seksu, przemocy i przekleństw mimo kradzieży, morderstw i innych przestępstw. Bardzo miłe czytadło. Chcę zobaczyć serial.