Siła emocji. Potęga umysłu

reportaż
Burda Publishing Polska
2014-07-16
2014-07-16

Siła emocji. Potęga umysłu (2014)

Na książeczkę składa się 17 popularnonaukowych artykułów z pogranicza psychologii, medycyny i socjologii, których tematami są: empatia (w zasadzie jej brak, skutkujący gotowością do zbrodni); rola ojca w życiu chłopca; narcyzm w XXI wieku; stany depresyjne popularnych komików (tekst był pisany kiedy Robin Williams był jeszcze wśród żywych, a już było z nim krucho); zadowolenie z życia w obliczu dużej wygranej finansowej; doświadczanie szczęścia; kondycja duszy a stan zdrowia; pierwsze doświadczenia seksualne i magia pierwszych doświadczeń w ogóle; źródłach agresji i jej sens; harmonia w związku; wczesne relacje z matka a nasze funkcjonowanie w dorosłym życiu; czy wybranek serca przypomina ojca, czy żona musi przypominać matkę; odczytywanie intencji innych ludzi (dogadywanie się); rola twórczej ekspresji, sztuki, w prawidłowym rozwoju umysłu; empatia i altruizm które potrafią wpędzić w depresję i spore kłopoty z sąsiadami; mentalność Japończyków (przez pryzmat wielkiego tsunami z 2011 i awarii elektrowni w prefekturze Fukushima); wyimaginowani towarzysze dziecięcych zabaw (patrz: seria „Calvin i Hobbes”).

Teksty w większości są napisane zgrabnie, z wyczuciem, tylko miejscami można natknąć się na pewne usterki. Część aż prosi się o rozbudowanie. Niekiedy bardziej niż na psychologii, mechanizmach myślenia – skupiają się na chemii organizmu. Ale to też jest ciekawe.
W tomie pada szereg bardzo mądrych myśli, niezwykle trafnych w swej prostocie i wnikliwości, które jednym pozwolą lepiej odnaleźć się w życiu, zrozumieć siebie, a drugich utwierdzą w pewnych domysłach. Interesujące.

Jak w przypadku innych tomów, i tu nie podano ani numeru z jakiego zaczerpnięto dany artykuł, ani nawet daty publikacji. A szkoda, bo kiedy mowa o aktualnych badaniach, czytelnik nie wie o jaki rok idzie. Może się jedynie domyślać, że tekst powstał po wydarzeniu X, ale jeszcze przed Y. Przykładowo, w artykule Godlewskiego mowa jest o tym że poszczególne klany Yakuzy mają na swoich siedzibach emblematy organizacji. Tak było kiedyś – obecnie rząd wydał wojnę Yakuzie, i jeśli takie godło wisi, jego właściciele mogą spodziewać się pozwu z tytuły zastraszania... i się go już nie wywiesza. Jak wspomniano wyżej – Robin Williams dawno już gryzie piach. Odebrał sobie życie w roku publikacji książeczki. Tymczasem w tekście mowa jest, że zmaga się z prochami i depresją.

Str. 55 – literówka: oaz (oraz); str. 61 – jest Lady Punk, zamiast Lady Pank.

Siła emocji. Potęga umysłu (2014)

Książka godna uwagi. Porusza dużo ciekawych tematów oraz jest napisana językiem zrozumiałym dla laika w tych tematach ( brak dużej ilości sformowań naukowych, a jeżeli się takie pojawiają - są wytłumaczone). Z całego serca polecam.

Powiem tak... jeśli ktoś interesuje się takimi tematami to niech sięgnie po coś lepszego. . co nieco można z tej książki wyciągnąć, ale jak dla mnie było tam za mało nowych informacji.

• Biblioteczka Focusa
  • Virtualo