Oblicza kina

Burda Publishing Polska
2014-06-04
2014-06-04

Okładka książki Artur Rojek. Inaczej Aleksandra Klich, Artur Rojek
Artur Rojek. I... Aleksandra Klich, A...
Okładka książki Chcę żyć Izabela Bartosz, Michał Piróg
Chcę żyć Izabela Bartosz, Mi...
Okładka książki Ani Mru-Mru. O dwóch takich, co było ich trzech Adrian Dąbek, Waldemar Wilkołek, Marcin Wójcik, Michał Wójcik
Ani Mru-Mru. O... Adrian Dąbek, Walde...

Super wywiady z aktorami. Wybitni artyści którzy zabłysnęli w polskim kinie

Super wywiady z aktorami. Wybitni artyści którzy zabłysnęli w polskim kinie

Książka jest zapisem kilkunastu rozmów przeprowadzonych przez Andrzeja Sołtysika. Naturalnym jest, ze w takiej formie większy wpływ na odbiór ma osoba udzielająca wywiadu i jeśli ktoś potrafi ciekawie opowiadać to wlasciwie niewiele więcej trzeba. Ta książka jest nierówna, niektóre rozmowy są zdecydowanie za krótkie, niektore zupełnie mnie nie zainteresowały, ale zdarzały się i takie , dla których chciałam dalej czytać te książkę. Czego zatem mi zabrakło? Jakiegoś wspólnego mianownika, może jakiegoś głębszego zamysłu w doborze rozmówców. Tytuł dla mnie jest nieadekwatny- właściwie trudno doszukiwać się tu czegoś o obliczach kina. Najczęściej pojawiają się pytania o początki kariery i przełomowy występ. Ale kino to nie tylko aktorzy. Zabrakło mi szerszej perspektywy. Może tez trochę opowieści o tym jak zmienia się oblicze kina. W skrócie: ksiazka to po prostu ładnie wydany zbior wywiadów.

,,Oblicza kina'' to zbiór trzynastu rozmów jakie miał okazję przeprowadzić pan Andrzej Sołtysik z osobami związanymi z kinem zarówno polskim jak i zagranicznym.

Jak tylko zobaczyłam u koleżanki tę książkę, wiedziałam, że musi się ona znaleźć na mojej półce. Choćby ze względu na to, kto brał udział w projekcie. Cezary Pazura, Małgorzata Kożuchowska czy choćby Adam Woronowicz to aktorzy których cenię i lubię oglądać na scenie. Z chęcią sięgam po rzetelnie przeprowadzone rozmowy, w których liczy się nie stan konta, nowy samochód czy ilość dochodu, a to co do przekazania ma rozmówca. Czasem jedno zdanie rzucone gdzieś w przestrzeń określa człowieka, więc poziom pytań jak i odpowiedzi musi być wysoki, by zadowolił odbiorę. Myślę, że się to udało, chociaż momentami odczuwałam lekki niedosyt. Miałam cichą nadzieję, że uda się Bogusława Lindę namówić na nieco dłuższą wymianę zdań. Jest to człowiek, który ma zapewne wiele do powiedzenia, ale nie ma zwyczaju się tym dzielić ze wszystkimi. Najbardziej zadowolona jestem z rozmowy przeprowadzonej z panem Woronowiczem. Od jakiegoś czasu śledzę jego poczynania i jestem go bardzo ciekawa. Chłonę każdą rozmowę, wywiad, wymianę zdań, by nadrobić zaległości. Ode mnie 7/10.

"Oblicza kina" to książka składająca się z trzynastu przeprowadzonych rozmów ze znanymi i cenionymi osobowościami świata filmu.
Moim obowiązkiem jest przytoczenie ich imion i nazwisk, ponieważ są to ludzie, którzy dużo wnieśli do sztuki, jaką jest teatr i film.
Ich nazwiska wymienię w takiej samej kolejności, w jakiej są one podane w książce, ponieważ nie chcę robić własnej selekcji wartości.
Krótkie, jednak treściwe wywiady zostały przeprowadzone z ludźmi takimi jak: Claudia Cardinale, Anna Dereszowska, Katarzyna Figura, Robert Gonera, Andrzej Grabowski, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, Bogusław Linda i Maciej Ślesicki, Wojciech Mecwaldowski, Jan Nowicki, Cezary Pazura, Andrzej Seweryn oraz Adam Woronowicz.
Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że są to wyjątkowe ikony filmowe.
Rozmowy z nimi przeprowadził dziennikarz radiowy i telewizyjny -Andrzej Sołtysik.

Czytając książkę, miałam w planach wyszczególnić najlepszy i najgorszy wywiad w niej zawarty. Przewracając co raz to nową kartkę, zastanawiałam się z kim do tej pory rozmowa była najbardziej pouczająca, mądra i prowadzona na poziomie ponadprzeciętnym. Z bólem serca, a może i z dużą radością stwierdzam, że nie potrafię utworzyć własnego rankingu, ponieważ każda z rozmów była na swój sposób wyjątkowa.

Andrzej Sołtysik nie poruszył tematów niczym z tabloidu, co za tym idzie plotkarskich, ale skupił się na poważnej, profesjonalnej i rzetelnej rozmowie.
To właśnie zasługuje na dużą pochwałę, ponieważ, ani jedno słowo zawarte w książce nie jest użyte "pod publiczkę", dla wzbudzenia nowego i pasjonującego skandalu.
Sołtysik przeprowadził wywiady, w których znane osobowości opowiadają o swoich początkach twórczych; o tym, co ich podkusiło do tego, aby wchodzić w świat filmu; jakie problemy napotkali na swojej drodze. Ponadto opowiadają o swojej najlepszej roli życia, o porażkach oraz mentorach z dawnych lat.
To rozmowy, w których nie znajdzie się pikanterii i ostrych stwierdzeń.
Człowiek, który czyta, bądź też planuje przeczytać "Oblicza kina" musi być gotowy na pewnego rodzaju monotonie. Jednak ona w tym przypadku nie ma negatywnego wydźwięku i jest jak najbardziej słuszna.
"Oblicza kina" nie prowokują ... one przekazują czytelnikowi dokładne informacje o znaczących osobowościach filmu i teatru.

Szczerze mówiąc, Andrzej Sołtysik zostawił za sobą otwartą furtkę, przez którą na zawsze będzie mógł powrócić do startowego miejsca. Trzynaście rozmów to nie jest aż tyle, aby móc stwierdzić, że temat został wyczerpany, ale jak na początek to w zupełności wystarcza.
Chciałabym, aby jeszcze kiedyś Sołtysik napisał nową, równie "pochłaniającą" książkę o tej samej formie.

Książkę Andrzeja Sołtysika polecam, ponieważ pokazuje to, czego zazwyczaj nie pokazują media.
Dobrze jest móc wtedy sięgnąć po "Oblicza kina".

Bardzo fajna książka. Inteligentne pytania p.Sołtysika, ukazujące oblicza aktorów a nie wypytujące o szczegóły z ich życia czy tzw. "pranie brudów". Ładne wydanie książki to jej dodatkowy walor. Świetny pomysł na prezent.

Moja opinia tutaj:

Moja opinia tutaj:

• Przeczytane w 2019
  • Książki - Posiadam
  • Mam do przeczytania
  • ● Biografie/Wywiady/Wspomnienia
  • W mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Oblicza kina