Ocalona

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Magda | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Książki ukazujące ludzkość w przyszłości, mają tendencję do tworzenia nadludzi: postaci inteligentnych, wysportowanych i niezniszczalnych. Alexanda Duncan w Ocalonej stwierdziła, że inaczej podejdzie do znanego nam tematu. Pokazała jak ludzkość mimo niesamowitej technologii, zamiast stawiać na rozwój, wróciła do czasów średniowiecza. Jest to naprawdę odświeżające poruszenie tematu, z którym nigdy się nie spotkałam i zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Autorka pokazała jak ludność, która żyje na statkach w przestrzeni kosmicznej choć wydaje się nam, że powinnam funkcjonować jak w Star Treku, wróciła do czasów w których zadaniem kobiety jest rodzenie dzieci i usługiwanie mężczyźnie. Główna bohaterka - Ava, została wychowana w wierze, że jej najważniejszym zadaniem jest wyjście za mąż. Przyznam, że ciężko mi było odsunąć moje feministyczne poglądy czytając tę książkę i choć wiem, że społeczeństwo w jakim żyła bohaterka zaprogramowało ją do takiego myślenia, to niejednokrotnie nie...

Krzysztof Baliński | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

„Ocalona” Aleksandry Duncan to właściwie książka młodzieżowa w jakiś sposób nawiązująca do „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins, jednak warta jest przeczytania, bowiem jest książką niezwykłą. Podobne motywy widać w klasyku sf „Powrót z gwiazd” Stanisława Lema, no i ”Mars” Rafała Kosika. Co do nawiązań do „Igrzysk śmierci’ sprawa jest właściwie jasna. Podobieństwo Awy Parastraty do Katniss Ewerdeen jest bardzo duże. Bohaterka wykreowana przez Suzanne Collins pochodziła z prowincji i przeżyła cywilizacyjny szok gdy trafiła do stołecznego Kapitolu. Natomiast bohaterka Aleksandry Duncan urodziła się w przestrzeni kosmicznej na kupieckim statku handlowym Parastrata i przeżyła jeszcze większy szok cywilizacyjny, gdy trafiła na Ziemię, bowiem najprawdopodobniej warunki kosmiczne, przebywanie w nich ludzkości od kilku kilkunastu pokoleń sprawia, że praktycznie tworzy się nowa rasa ludzka i to prawdopodobnie niezależnie od etnicznego pochodzenia na Ziemi. Jedna i druga za pośrednictwem...

Zakładka | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

Ta książka była dla mnie wielkim zaskoczeniem. Czy pozytywnym? Oczywiście! I choć spodziewałam się czegoś zupełnie innego, to końcowy efekt w pełni mnie zadowolił. Początkowo sądziłam też, że jest to powieść jednotomowa, ale po zakończeniu czytania, byłam wdzięczna autorce za to że ta historia jeszcze się nie skończyła. Ale przejdźmy do rzeczy.

Czytając opis "Ocalonej" spodziewałam się, ze całość będzie bardzo skupione wokół sfery kosmicznej, statków i licznych pojęć z tym związanych. I początkowo faktycznie tak było. Choć nie do końca rozumiałam sens tego świata i jego hierarchię, to czytało się to dość łatwo i przyjemnie. Potem wszystko zaczęło się zmieniać. Główna bohaterka trafiła do innego świata i tam akcja zaczyna się zagęszczać i komplikować. I w zasadzie było mi to bardzo na rękę, iż Alexandra Duncan ograniczyła zastosowanie licznych "kosmicznych detali". Cała fabuła była bardzo ciekawa. łączyła w sobie elementy romantyczne, dramatyczne i przede wszystkim fikcję. Czy...

AngelFire | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

"Ocalona" czyli opowieść o dziewczynie,która kiedyś miała wszystko a teraz nie ma nic.Przez jedną noc jej życie zmieniło się diametralnie.Musi opuścić bliskich i odnaleźć się w zupełnie obcym świecie.

Książka ogólnie mi się podobała,ale czegoś tu zabrakło.Główna bohaterka nie przypadła mi jakoś specjalnie do gustu.Jest silna i wiele przeszła,ale nie widziałam tego prawdziwego ducha walki.Troszeczkę też mnie rozczarowało zakończenie.Nie było takie jak oczekiwałam.Autorka nie zachwyciła tymi ostatnimi stronami.Początek był bardzo dobry i zapowiadał niezłą historię.No ale cóż,coś się popsuło i mimo iż pomysł na fabułę bardzo ciekawy,trochę trzeba popracować nad wykonaniem.Bo styl autorki ma potencjał na naprawdę genialną opowieść.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka z tzw. opóźnionym zapłonem. Trzeba się natrudzić żeby coś z niej wyciągnąć, ale efekt jest cudowny.
Cała sceneria stworzona przez autorkę zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Chore życie, całkowicie zależne od innych. Szybszy kurs dorastania. Kiedy czytam właśnie takie książki dziękuję za to, co mam teraz.
Ni z gruszki, ni z pietruszki dopowiem jedynie, że zakończenie było WYSTRZAŁOWE. Miałam ochotę tańczyć taniec szczęścia, bo tak-jestem przeciwko Luckowi ;) Moje serce się raduje ;)

monweg | 2016-07-03

Świat przyszłości. Z powodu zmian klimatycznych znaczne obszary na powierzchni Ziemi zostały zniszczone. Załoga statku kosmicznego „Parastrata” jest jak plemię żyjące w kosmosie. Zasady religijne są obowiązującym prawem: mężczyźni dowodzą, kobiety nie mogą zabierać głosu, wielożeństwo to norma, karą za złamanie reguł jest śmierć. Według obowiązujących wierzeń Ziemia jest miejscem przeklętym, nieczystym, zabijającym duszę – tylko mężczyźni są dość silni, by móc ją odwiedzać.
Szesnastoletnia Ava, córka kapitana „Parastraty”, nigdy nie była w pełni akceptowana przez pozostałych członków załogi. Jej dziadek był mieszkańcem Ziemi, matka zmarła, gdy dziewczyna miała kilka lat – niektórzy uważają, że ciąży na niej klątwa. Kiedy Ava zakochuje się i łamie obowiązujące zasady, musi opuścić pokład. Wyrusza w niebezpieczną, pełną przygód podróż. Czy nauczy się żyć w nowym świecie? Czy kiedykolwiek wróci do domu? Jakie przeszkody będzie musiała pokonać?"

Ava Parastrata, bohaterka tej...

| 2016-05-23

Alexandra Duncan stworzyła coś na kształt sci-fi dla młodych dorosłych. Nie zdziwiło mnie też to, że narracja w książce jest prowadzona w pierwszej osobie – gratulacje dla autorki Duncan. Nie denerwowała mnie ani główna bohaterka, ani fabuła książki. Były takie kwiatuszki jak Lucas – pierwsza miłość Avy – który tak bardzo działał mi na nerwy, że co chwilę mówiłam podczas czytania książki ” Strzel go w pysk, a nie jeszcze się do niego wdzięczysz…”. Słowem – ojciec miał ze mnie srogi ubaw, kiedy czytałam tę książkę.

Dalej były całe perypetie Avy, tuż po jej odejściu z pokładu Parastraty . Swoją drogą te Avy mają generalnie trudne życie – jakbyście czytali Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender to wiedzielibyście o czym mówię. Skupiając się jednak na bohaterce Duncan, Ava ma świadomość błędów jakie popełnia i tego jak niepoprawne momentami jest jej zachowanie. Jak typowa nastolatka uświadamia sobie to po fakcie, ale mimo to poważnie odróżnia ją to od typowych bohaterek Young...

zlatawiecz | 2018-09-27
Przeczytana: 06 września 2018

"Ocalona" Alexandry Bracken kompletnie do mnie nie trafiła. To moja główna opinia na jej temat.
Nie przekonała mnie bohaterka,świat w którym przebywa ani nic innego, co znalazło się w tej książce.
A przecież mogło...

Ava żyje na statku kosmicznym, a jej stopy nigdy nie dotknęły Ziemi, która jest przeklęta. Jej współpasażerowie rządzą się własnym systemem prawnym, a wszystkich innych mają bardzo głęboko... Świat swoją drogą, plemiona żyjące na statkach kosmicznych i bawiące się w kosmicznych beduinów, swoją.
Świetlana przyszłość naszego świata według wizji Alexandry Duncan.
Co się konkretnie stało z Ziemią? W sumie ciężko stwierdzić, w każdym razie jest na niej sporo wody, więc podejrzewam, że się nasze kochane lodowce rozpuściły, przynajmniej po części. Czy tak jest? Autorka nie pisze o takich bzdetach.
Umyśliła sobie, żeby nasza bohaterka przeżyła potworny dramat. Najpierw życie w patriarchalnej społeczności, gdzie normą jest wielożeństwo. Później wielką miłość, wpadkę i problemy...

Milena | 2017-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 sierpnia 2017

Autorka przedstawia nam świat, w którym Ziemia jest czymś złym, miejscem gdzie mają miejsce najgorsze rzeczy. Wszystko za sprawą zmian klimatycznych. Wielu ludzi mieszka w kosmosie, na pokładach statków. To właśnie na jednym ze statków mieszka Ava. Dziewczyna jest córką kapitana, lecz nie tylko to ją wyróżnia. Z wyglądu nie jest podobna do nikogo ze statku, a do tego interesują ją pracę, które tu przeznaczone są wyłącznie dla mężczyzn. W tym świecie to mężczyźni rządzą, to oni decydują czym się zajmujesz, a nawet z kim masz być i komu rodzić dzieci. Dziewczyna jednak łamie zasady i zostaje wyrzucona z plemienia.

Spodobał mi się wykreowany świat, szczególnie jego dopracowanie. Czytelnik poznaje powody dla których ludzie tak właśnie żyją, ich wierzenia i poglądy. Na statku każdy twój niepotrzebny ruch ma swoje konsekwencje, najczęściej bardzo duże. Trochę się dziwie, że ludzie, szczególnie kobiety chcą żyć w takich warunkach, ale z drugiej strony jeśli jest im wpojone, że w innym...

LaylaA | 2017-09-17
Przeczytana: 17 września 2017

" Całe to cierpienie (...). Ono nie czyni nas świętymi. Czyni nas tylko ludźmi. "

Z powodu zmian klimatycznych znaczne obszary na powierzchni Ziemi zostały zniszczone. Załoga statku kosmicznego „Parastrata” jest jak plemię żyjące w kosmosie. Zasady religijne są obowiązującym prawem: mężczyźni dowodzą, kobiety nie mogą zabierać głosu, wielożeństwo jest normą, karą za złamania reguł jest śmierć. Według obowiązujących wierzeń Ziemia jest miejscem przeklętym, nieczystym, zabijającym duszę – tylko mężczyźni są dość silni, by móc ją odwiedzać. Szesnastoletnia Ava – córka kapitana „Parastraty” – nigdy nie była w pełni akceptowana przez pozostałych członków załogi. Jej dziadek był mieszkańcem Ziemi, matka zmarła, gdy dziewczyna miała kilka lat; niektórzy uważają, że ciąży na niej klątwa. Kiedy Ava zakochuje się i łamie obowiązujące zasady, musi opuścić pokład. Wyrusza w niebezpieczną, pełną przygód podróż. Czy nauczy się żyć w nowym świecie? Czy kiedykolwiek wróci do domu?

Ocalona to...