Coquillage 
status: Czytelnik, dodał: 66 cytatów, ostatnio widziany 3 dni temu
Teraz czytam
  • Sendlerowa. W ukryciu
    Sendlerowa. W ukryciu
    Autor:
    W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała si...
    czytelników: 1205 | opinie: 56 | ocena: 7,59 (322 głosy)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-03-20 17:02:49
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2019-03-20 16:55:57
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-01-28 18:27:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
 
2019-01-26 15:56:31
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, E-book, II wojna światowa, Posiadam
 
2019-01-14 19:12:21
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
 
2018-12-28 23:24:43
Został fanem autora: Irvin David Yalom
 
2018-12-28 23:15:53
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
Seria: Biografie
 
2018-12-28 23:15:30
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura młodzieżowa, Posiadam, Science-fiction
Cykl: Ocalona (tom 1)

Książka - nietrafiony prezent. Złe przeczucia towarzyszyły mi od momentu ujrzenia kiczowatej okładki i - choć i tak było lepiej niż się spodziewałam - wciąż zastanawiam się, czy osoba, która tę książkę mi kupiła, pragnęła mnie urazić.

Fabuła jest na początku całkiem ciekawa, z czasem staje się natomiast coraz bardziej przewidywalna i schematyczna. Szesnastoletnia Ava zakochuje się i...
Książka - nietrafiony prezent. Złe przeczucia towarzyszyły mi od momentu ujrzenia kiczowatej okładki i - choć i tak było lepiej niż się spodziewałam - wciąż zastanawiam się, czy osoba, która tę książkę mi kupiła, pragnęła mnie urazić.

Fabuła jest na początku całkiem ciekawa, z czasem staje się natomiast coraz bardziej przewidywalna i schematyczna. Szesnastoletnia Ava zakochuje się i nierozsądnie łamie obowiązujące normy, przez co musi opuścić statek kosmiczny, który do tej pory był nie tylko jej domem, ale całym światem. Dziewczyna szuka schronienia na Ziemi, gdzie rozpoczyna zupełnie nowe życie. Jej losy można podsumować tak: Ava przez własny brak rozsądku co chwilę ładuje się w kłopoty, ktoś, kogo nie zna (lub prawie nie zna) przychodzi jej z pomocą i tak kilkakrotnie aż do końca książki. W takich sytuacjach widoczna jest schematyczność bohaterów, ich banalna czystość i szlachetność, bolesna oczywistość kierujących nimi motywów.

Pod względem wykonania nie jest to książka zła. Napisano ją ładnym językiem, dialogi są zgrabne. Doceniam to, że w warstwie językowej autorka uwzględniła różnice w wykształceniu i pochodzeniu bohaterów. Ava, wychowana na statku kosmicznym, posługuje się terminami niezrozumiałymi dla przyjaciół poznanych podczas swoich przygód, np. “modrie”.

Alexandra Duncan wymyśliła swoim bohaterom oryinalne tradycje, normy społeczne i elementy religii, o których długo można by się rozpisywać. Chwilami niestety trochę ją poniosło - dlaczego wszyscy członkowie załogi Parastraty (oprócz samej Avy) mają rude włosy? W innych przypadkach pojawiają się niedopowiedzenia: co właściwie stało się na Ziemi, że jej część nie nadaje się do zamieszkania? Podanie czytelnikowi trochę więcej informacji o wykreowanym świecie uczyniłoby go bardziej przekonującym. Z kolei świadome uproszczenie przedstawionej rzeczywistości potrafi intrygować odbiorcę, a także uwypuklać poruszane zagadnienia. Tymczasem książka Alexandry Duncan znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma możliwościami, co wywiera wrażenie niekonsekwencji i niespójności.

Nie opuszcza mnie wrażenie, że “Ocalona” to utwór napisany “ot tak sobie”, beztrosko wydany i równie bezrefleksyjnie kupowany i czytany. Pytaniem, które trafia w próżnię jest “w jakim celu ta powieść powstała?”. Jej lektura jest całkiem przyjemna, jednak nie niesie ze sobą większych przeżyć - czy to estetycznych, czy emocjonalnych.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
187 15 118
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (251)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd