Głęboka próżnia

Okładka książki Głęboka próżnia Alexandra Duncan Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Głęboka próżnia
Alexandra Duncan Wydawnictwo: YA! Cykl: Ocalona (tom 2) fantasy, science fiction
Ocalona (tom 2)
Sound
YA!
2017-11-08
2017-11-08
2016-09-27
Janusz Maćczak
bunt dziewczyna fantastyka kosmos literatura dla młodzieży manipulacja niebezpieczeństwo podstęp porwanie poszukiwanie przygoda rywalizacja science fiction ucieczka

Okładka książki Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #4 (Jesień 2010) Dale Bailey, Alexandra Duncan, Frederic S. Durbin, Lisa Goldstein, Alex Irvine, Ursula K. Le Guin, Jewgienij T. Olejniczak, Redakcja Fantasy & Science Fiction, M. Rickert
Fantasy & Scie... Dale Bailey, Alexan...

Kosmos, miłość i Dziewczyna

Szczerze mówiąc ten drugi tom przypadł mi do gustu bardziej niż pierwszy, widać tutaj rozwój autora, historia jest lepiej napisana i ciekawsza w odbiorze. Ogólnie rzecz biorąc raczej bym po nią jednak nie sięgnęła, ze względu na fabułę, która jest dość prosta, przewidywalna i niezbyt zachwycająca. Głęboką próżnię przeczytałam już tak naprawdę rzutem na taśmę, z racji tego, że miałam ją pod ręką, a w pierwszej części udało mi się polubić główne bohaterki. Myślę, że tutaj konstrukcja postaci najbardziej wygrywa, oraz fakt, że da się ją polubić i jej kibicować, dzięki czemu książka sama czyta się dalej. Bez zachwytu, momentami nudno, ale jednak jakaś przyjemność z czytania była, więc mimo wszystko na plus.

Sięgając po tą ksiązkę miałam nadzieję na coś lepszego. Niestety zawiodłam się , okładka mnie oszukała;) Młodzieżowa fantastyka jakoś do mnie nie dociera.

Ten tom zdecydowanie nie cierpi na syndrom drugiego tomu, moim zdaniem nawet jest lepszy niż pierwszy, co zdarza się naprawdę rzadko. Historia toczy się na statku badawczym, na którym główna bohaterka Miyole jest pewnego rodzaju naukowcem. Niestety dostała się na statek przekrętem zakrzywiając trochę swój wiek. Na jej drodze pewnego razu pojawia się dziewczyna która całkowicie zmieni jej dotychczasowe życie i wszystkie plany.
Książka jest porywająca, pełna niebezpieczeństw, dużych emocji, nie zabraknie również miłości ale nie takiej zwyczajnej jak w wielu książkach.

🤗

🤗

jak pierwsza część mi się podobała, tak tą uważam za stratę czasu! Naiwne akcje, denerwująca, dziecinna bohaterka porywająca się na heroiczne czyny :)) nie dotrwałam do końca, czekają ciekawsze pozycje na przeczytanie

Ogólne wrażenie pozytywne, aczkolwiek brakuje 'tego czegoś' - pewnego głębszego wejrzenia w emocje bohaterów - wydają się oni jacyś tacy płascy, jednowymiarowi.
Miejscami nudnawo, ale wynagradzają to dynamiczne wydarzenia między innymi przy zdobywaniu Mendicanta oraz nieoczywiste i nieprzesłodzone zakończenie.

'Głęboka próżnia', jak i poprzedni tom -'Ocalona' to bardzo dobre młodzieżówki science-fiction :)

'Głęboka próżnia', jak i poprzedni tom -'Ocalona' to bardzo...

Okay, teraz rozumiem, dlaczego Alexandra Duncan zdecydowała się napisać kontynuację, drugą część czy jakkolwiek by nazwać tą książkę.

Opowiada ona o dalszych losach nie Avy, a Miyole, podopiecznej Avy, którą poznaliśmy w "Ocalonej" jako ośmioletnią dziewczynkę. Tutaj ma ona 16 lat, choć oficjalnie podaje pełnoletność, by móc uczestniczyć w wyprawie naukowej na statku należącym do Instytutu Głębinowych Sondowań.

Pokazane tu przygody Miyole nawet mi się podobały, choć było parę irytujących mnie rzeczy. Na przykład - czy naprawdę nie można było się obejść bez homoseksualnego motywu? Czy naprawdę Miyole musiała zakochać się w dziewczynie? Dlaczego nie w Rubio?
Zanim ostatecznie sięgnęłam po tą książkę i przeczytałam w recenzjach, że pojawia się w niej miłość, myślałam, ba, nawet pewna byłam, że chodzi o chłopca imieniem tudzież nazwiskiem Rubio.
Moje późniejsze zaskoczenie raczej przyjemnym bym nie nazwała. Niemal do ostatnich stron nie porzuciłam nadziei, że może jednak to on okaże się tą miłością.
Szkoda chłopaka :P

Pomijając ten szczegół oraz parę innych drobnostek oceniam tą książkę jako całkiem dobrą.

Zupełnie coś innego sobie wyobrażałam, a zupełnie coś innego przeczytałam. Jestem jednak mile zaskoczona. Tak się wciągnęłam, że chciałabym dalej żyć w świecie tej powieści.

„Głęboka próżnia” to kontynuacja „Ocalonej”, jednak ku mojemu zdumieniu nie dostajemy tutaj historii o dalszych losach Avy, a jej podopiecznej Myiole, która chcąc trafić o wiele szybciej do ośrodka badawczego, gdzie się chce kształcić, nagina zasady, podając fałszywy wiek, nie chcąc, by w ten sposób inni się dowiedzieli, że ma dopiero szesnaście lat. W ten, a nie inny sposób odrywamy się od Ziemi i problemów poprzedniej bohaterki, zaś teraz będzie nam dane zwiedzić kosmos. Gdy to spokojne by się mogło wydawać życie naszej bohaterki, obraca się o sto osiemdziesiąt stopni i pod jej opiekę trafia młoda dziewczyna imieniem Cassia, która trafia do nich ze statku, który został zaatakowany przez piratów, tak to rodzi się historia pełna intryg, akcji i walki o życie. Gdy Myiole postanawia, że pomoże uratować brata Cassi z rąk porywaczy wraz z młodym, porywczym pilotem Rubio wyruszają w głąb kosmosu. Daje nam w ten sposób masę historii pełnej przygód jak samych potworów, małych zagadek i kosmicznej nicości, która mnie osobiście jeszcze bardziej porwała niż pierwsza część. Jest to miłe rozwiązanie dla samej serii, która w żaden sposób nie zamierza skupiać się tylko na jednej osobie a tworzyć ten sposób pełna i spójna historie całego świata, który w ten sposób także nie wydaje się nudny.

Jednak nie rozpisując się nad samą już historia, którą mam nadzieje, że w jakiś sposób wam przedstawiłam i zaciekawiłam, poruszę jeszcze z kilka czynników tej książki. Tak jak same postacie, których połączenie w taką paczkę zaowocowała rozmaitymi dialogami, momentami, w których człowiek potrafił się uśmiechnąć czy być zaciekawiony co się między nimi wydarzy. Uważam to za duży plus, że każda postać miała coś od siebie do zaoferowania, pokazywała swoje wady i zalety, miało się wrażenie dzięki temu, że jest to po prostu żywa postać, która chce się obserwować i czytać o jej dalszych poczynaniach.

Tak jak można się spodziewać, jest to przyjemna, kosmiczna historia warta przeczytania, zobaczenia jak bohaterka przeżywa wiele rozterek, ma swoje przemyślenia, widzi wady i zalety dorosłego życia. Kocham widzieć bohaterów, który na przestrzeni książki się zmieniają, prezentują i dodają w ten sposób coś od siebie. Pełna emocji, uczuć, przemyśleń lektura, w której każdy coś dla siebie znajdzie podczas tej przygody. Nic innego mi nie zostaje jak ją wam po prostu polecić.

Minęło kilka lat od wydarzeń rozgrywających się w pierwszym tomie, czyli „Ocalonej”.
Miyole, która niegdyś opiekowała się Avą jest już niemalże dorosła. Nastolatka dzięki pomocy swoich opiekunów dostaje się do załogi stacji badawczej, gdzie wreszcie może realizować swoje marzenie. Póki co jej praca ogranicza się do badań nad motylami, ale dziewczyna liczy, że w niedalekiej przyszłości będzie mogła spełniać się w prowadzaniu własnych eksperymentów. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Życie Miyole wywraca się do góry nogami, gdy przypadkiem trafia na Cassie, która ocalała z ataku piratów. Niestety jej brat nie miał tyle szczęścia i został porwany. Dziewczyna nie cofnie się przed niczym, żeby uratować członka rodziny. Miyole staje przed niezwykle trudnym wyborem, którego konsekwencje mogą całkowicie przekreślić jej dalszą karierę naukową. Mimo wszystko zgadza się podjąć to ryzyko i pomóc Cassie. W tej niebezpiecznej wyprawie po bezkresnych przestworzach kosmosu, towarzyszyć jej będzie młody pilot Rubio.
Alexsandra Duncan kolejny raz zachwyciła mnie kosmiczną przygodą, chociaż nie porwała mnie tak, jak za pierwszym razem. Spodziewałam się czegoś zgoła innego, liczyłam na dalsze losy Avy. Dlatego też zmiana bohaterki, która gra główne skrzypce, była dla mnie kompletnym zaskoczeniem. Fabuła opiera się na tułaczce po tytułowej Głębokiej Próżni i wielkich poszukiwaniach, chociaż pojawia się wątek romantyczny. Zwykle kręcę nosem na fantastyczne przygodówki, w których obecny jest ten motyw. Jednak Ducan nie przysłania tego co istotne, jakimiś trzepotami serca i motylkami w brzuchu. W książce dużo się dzieje, jest wiele zaskakujących i niespodziewanych zwrotów akcji. Autorka przywiązuje dużą wagę do dbałości o szczegóły, wszystko jest dopracowane i spójne. W treści nie ma większych zgrzytów. Jeżeli chodzi o postacie, to z główną bohaterką się nie polubiłam. W sumie nie wiem w czym problem, bo jej kreacja jest naprawdę dobra, no ale jakoś nie potrafiłam zapałać do niej sympatią. Jednak mimo wszystko jest to fascynująca i wciągająca lektura, którą spokojnie można czytać bez znajomości poprzedniego tomu. Kawałek dobrego młodzieżowego fantasy, godne polecenia.

• Ocalona
  • Do przeczytania

Dodaj cytat z książki Głęboka próżnia