Reputacja

Okładka książki Reputacja Andrzej Pilipiuk
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Reputacja
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 7) fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 7)
Fabryka Słów
2015-08-12
2015-08-12
Inne

Opowiadania wciągające, dzięki czemu książka przeczytana ekspresowo. Uwielbiam czytać książki Pilipiuka :).

Świetna jak wszystkie dotychczasowe z serii ...

Świetna jak wszystkie dotychczasowe z serii ...

Całkiem przyzwoicie. Podobało mi się.

Całkiem przyzwoicie. Podobało mi się.

Przeczytałam bez jakichś większych emocji. Poczułam znużenie postacią Storma, chyba za dużo go w tej książce.

Kolejny tomik opowiadań jak najbardziej trzyma poziom poprzednich. A największą jego zaletą jest chyba to, że tak dużo w nim Roberta Storma. I chociaż jako człowiek lekko mnie irytuje (zwłaszcza jego nieogarnięcie w temacie Marty),to już sama jego pasja i zainteresowania, oraz związane z nimi przygody, jak najbardziej trafiają w mój gust. Jak dla mnie zdecydowanie najlepsze opowiadanie to Wielblądzie masło. Autor świetnie przenosi nas w czasy okupacji, ale widziane z trochę innej perspektywy, bo artystów cyrkowych. Warto sięgnąć choćby dla tego jednego opowiadania.

Wkręciłam się w te całe Światy Pilipiuka na maksa. Dlatego cieszę się, że moja biblioteczka jest odpowiednio doposażona i mogę odwiedzać doktora Pawła Skórzewskiego i studenta archeologii Roberta Storma, kiedy tylko chcę. Dzięki czemu mogę sprawdzić, czy Reputacja obu panów nie ucierpiała. ;)

Pięć opowiadań.
Nie będę streszczać wszystkich ośmiu opowiadań zawartych w siódmej osłonie cyklu Światy Pilipiuka. Natomiast tradycyjnie pozwolę sobie przytoczyć poniżej ich tytuły.

Reputacja;
Szachownica;
Hitler w szklanej kuli;
Naszyjnik;
Wielbłądzie masło.
Cygański kociołek.
Robert Storm (podobnie, jak w poprzednim odcinku),stał się głównym bohaterem Reputacji. Gdyż jest on „właścicielem”, aż czterech z pięciu przedstawionych opowiadań.

I właśnie tu chciałam Wam napisać kilka słów ostatnim opowiadaniu — Wielbłądzie masło — które zrobiło na mnie kolosalne wrażenie.

Bo autor bardzo umiejętnie przeplatał w nim współczesne przygody polskiego Indiana Jonesa — Roberta Storma — wraz z historią trupy cyrkowej, która próbuje w obliczu otaczających ją potworności po prostu przeżyć i ochronić swoje zwierzęta.

Opowiadanie to ma ciężki, przejmujący klimat. Ukazuje z jednej strony brutalność i bezsens wojny, a z drugiej przynosi odrobinę cygańskiej magii oraz nadziei, że mimo okropności wojny, ludzie potrafią sobie pomagać, a więzy przyjaźni mają się dobrze.

Polecam gorąco ten, dość nostalgiczny zbiorek szczególnie fanom folkloru i odkrywania zagadek przeszłości.

Pięć opowiadań.
Nie będę streszczać wszystkich ośmiu opowiadań zawartych w...

Niezły zbiór opowiadań Pilipiuka. Jedno, choć nieco słabsze, którego bohaterem jest Skórzewski i cały szereg poczynań Storma - często naiwne, ale dobrze się to wszystko czyta. "Wielbłądzie masło" zdecydowanie się tu wybija, to jedno z najlepszych opowiadań Pilipiuka w ogóle, zwłaszcza ciekawie opisuje czasy okupacji.

Taki Pilipiuk do przeczytania bez większych emocji.

Tak jak szczerze nie trawię postaci Storma to historie z nim związane w miarę się bronią. Zaletą chyba jest fakt, że książka pochodzi jeszcze z czasów gdzie autor stara się zaciekawić czytelnika historią, a nie wciskać ideologicznej papki jak w ostatnich popisach.

Taki Pilipiuk do przeczytania bez większych emocji.

Kolejny, jakże udanych i wyjątkowy zbiór opowiadań spod pióra Andrzeja Pilipiuka.
Zachwyca przede wszystkim niewyobrażalnymi koncepcjami i pomysłami. Umysł autora i jego wyobraźnia naprawdę nie mają żadnych ograniczeń i wszelkie historie czyta się naprawdę świetnie!
Na plus, że tak sporo jest w tym tomie Roberta Storma, którego bardzo cenię i lubię, a jak dowiaduję się, że będzie występował jako główny bohater kolejnego opowiadania, to uśmiecham się i i jeszcze intensywniej zabieram się do czytania.
Oczywiście nie mogę zapomnieć o doktorze Pawle Skórzewskim, którego przygody na kartach opowiadań spędzają sen z powiek i są bardzo, nomen omen, pouczające.
Polecam bardzo!

• Pilipiuk