Pan na Wisiołach. Trzeba to zabić

Cykl: Pan na Wisiołach (tom 3)
Wydawnictwo: Videograf SA
starość
horror
Koszmar

Trzecia część cyklu o demonicznej wiosce zamieszkałej przez starców; dalsze losy rodziny mieszczuchów, którzy odważyli się rozpocząć życie z dala od cywilizacji. Od krwawych wydarzeń w Wisiołach mija sześć lat. Tymoteusz, odrzucony przez rodzinę, przebywa w specjalnym ośrodku dla "bestii". Magda z dorastającym Czarkiem oraz pięcioletnią Anielką, chorą na progerię, znajdują schronienie w...

Od krwawych wydarzeń w Wisiołach mija sześć lat. Tymoteusz, odrzucony przez rodzinę, przebywa w specjalnym ośrodku dla "bestii". Magda z dorastającym Czarkiem oraz pięcioletnią Anielką, chorą na progerię, znajdują schronienie w mieście w centrum Polski. Tymczasem przez kraj przetacza się fala niewyjaśnionych śmierci, a Czarek pchany dziwnym pragnieniem jedzie do ojca. Po spotkaniu Tymoteusz ucieka, uprowadzając terapeutkę. Pod nieobecność syna, w jego domu zagnieżdża się opętańcza siła i bierze we władanie mamę. Anielką interesuje się Humangen, fundacja prowadząca badania nad starzeniem się.

Do Bełchatowa, miejsca zamieszkania Anielki ściągają wszystkie złe siły i moce. Dlaczego? Co takiego kryje w sobie skazana na przedwczesne starzenie dziewczynka?

źródło opisu: Videograf

źródło okładki: Wydawnictwa Videograf S.A.

_Chimena_ | 2019-07-14

Fabuła stoi oczko niżej, niż w poprzednich tomach. Wyjaśnienie kilku wątków czasem wydawało mi się mocno naciągane. Plusik za mocno psychodeliczne zakończenie. Mam cichą nadzieję, że autor zostawi trylogię w spokoju i nie będzie chciał "produkować" kolejnych części. "Pan na Wisiołach" to niezła seria i warta przeczytania, dobrze gdy pozostawia po sobie miłe wspomnienia. :)

Kate | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

No i czar prysła . Chaos i tanie porno ... Szkoda czasu

MizzVintage | 2018-05-02
Przeczytana: 02 maja 2018

Mocno psychodeliczne zakończenie historii rodziny Smutów. Rzadko kiedy podobają mi się takie książki, ale tu się działo i działo się ciekawie i intrygująco. Nie chcę opisywać akcji, bo cokolwiek napiszę, będzie spoilerem. Z "Trzeba to zabić" mam jedno skojarzenie. Jest taki film z Denzelem Washingtonem "W sieci zła", w którym główny bohater ściga demona przemieszczającego się z ciała do ciała, a każdy, kto go "przyjmuje", staje się zły. Takiego właśnie Azazela przypomina mi Gajgaro, który wciąż poszukuje idealnej cielesności dla swojego demonicznego jestestwa. Nic więcej nie napiszę, jeśli podobał się Wam ten film, to książka Was nie zawiedzie :).

Domeru | 2018-03-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 29 marca 2018

Trzeci i ostatni tom cyklu, jak to często bywa, zdecydowanie słabszy od poprzednich. Z początku nawet dość wciągnęło, szybko się czytało, jakaś akcja zabierała się za rozwijanie... Jednak potem zaczął wyłazić na wierzch brak pomysłu, niezbyt udolnie maskowany mnożeniem wątków i postaci. Do tego coraz więcej coraz dłuższych i coraz nudniejszych fragmentów, co do których nie chcę się nawet domyślać, skąd autor je wyciągnął. Ani po co. Zakończenie niestety nie dość, że nie ratuje tego tomu, to jeszcze ciągnie w dół całą serię.

Beata | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2017

Ludzie, przeżyłam właśnie jeden z największych zawodów czytelniczych tego roku i zamierzam się wyżalić.
Po rewelacyjnej drugiej części potrzebowałam trochę czasu, żeby otrząsnąć się z nadmiaru okrucieństwa, które w niej panowało. Odczekałam więc, przeczytałam kilka lżejszych pozycji, wzięłam głęboki oddech i zaczęłam czytać.
Ostatnia część „Pana na Wisiołach” zaczyna się pięć lat po wydarzeniach z „Krzyku mandragory”. Smutowie są po rozwodzie. Tymoteusz umieszczony został w zakładzie psychiatrycznym dla „bestii”, a Magda z Czarkiem mieszkają w Bełchatowie. Owocem obietnicy, danej Gajgarowi, jest pięcioletnia Amelia, chora na progerię (tego chyba plan nie przewidywał).
Po zmianie miejsca akcji, cała książka straciła dla mnie swój klimat. Przestała przerażać, a zaczęła nużyć. Większość jest przegadana, pisana jakby bez pomysłu i kompletnie na siłę.
Część wątków jest niezrozumiała, jakby autor stracił ten dar budowania i utrzymywania napięcia, którym tak czarował w pierwszej części, a...

magia78 | 2017-12-05
Na półkach: Przeczytane, E-booki, 2018
Przeczytana: 25 lutego 2018

41/2018 (E)

kat | 2017-12-01
Przeczytana: 2017 rok

O ile upływ czasu pomiędzy drugą a trzecią częścią był w moim przekonaniu dobrym zabiegiem, to wydaje mi się, że cykl ucierpiał na zmianie głównego miejsca akcji. Wisioły i ich mieszkańcy nadawały powieści nastrój, w Bełchatowie mroczna stylizacja wypada czasem śmiesznie. Do tego wchodzimy bardziej w świat SF niż horroru wraz z pojawieniem się firmy HUMANGEN. W pierwszych dwóch częściach czytelnik mógł mieć poczucie zagrożenia ze strony złych mocy a w ostatniej części nawet postacie się aż tak nie przejmują niebezpieczeństwem. Część wątków książki wydaje się być niepotrzebna, część donikąd nie prowadzi (chyba że planowany jest spin-off lub kolejny cykl z częścią tych samych bohaterów) a zakończenie jest do przewidzenia. Trzecia część próbuje naśladować drugą pod względem dynamicznego zakończenia jednak bez sukcesu.
Cały cykl i wykreowany w książkach świat bardzo mi się podobał, szkoda tylko że został zakończony jakby w pośpiechu. Chętnie przeczytam wszelkie kolejne powieści autora.

Maciek | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 24 września 2017

No niestety ale zakończenie trylogii nie było tak dobre jak pozostałe części.O ile do połowy czytało się z zainteresowaniem tak końcówka wydaje się naciągana.

biebronka | 2017-07-14
Przeczytana: 13 lipca 2017

Czuję przesyt brzydotą. W tej części mnóstwo jest robali, ran, cieknącej z ust śliny, połamanych kości, wyrwanych zębów, śmierdzących trupów, tych zabitych na śmierć i tych zabitych tylko trochę ;)
Nie wiem, czy ta część jest taka słaba, czy po prostu przesadziłam, słuchając wszystkich po kolei i zwyczajnie mi się ulało. Momentami czułam również znudzenie.

Zakończyłam książkową przygodę z rodziną Smutów trzecim tomem cyklu '' Pan na Wisiołach '' , zatytułowanym '' Trzeba to zabić '' . W moim odczuciu część najsłabsza , mocno chaotyczna i z lekka przegadana . Rodzina Smutów w zasadzie już przestała być rodziną , a na pewno rodziną spójną i kochającą się . Każdy sobie że tak powiem rzepkę skrobie . Tymoteusz zamknięty w psychiatryku na oddziale dla nierokujących , otumaniony psychotropami , nie potrafi sprecyzować jasno myśli , za to nagle odkrywa że może słyszeć myśli innych , zwłaszcza ślicznej Anity , psycholog z którą ma sesje . Magda już nawet nie Smuta , bo po zaocznym rozwodzie z Tymkiem wróciła do panieńskiego nazwiska , Godlewska , mieszka w Bełchatowie z Czarkiem , teraz już 15 - letnim i Anielką , pięcioletnią córeczką chorą na progerię . Prowadzi własny gabinet stomatologiczny i czasami zabija w nim ludzi , a potem okazuje się że niczego nie pamięta . Czarek nieodrodny syn tej rodziny , już nie jest zastraszonym małym...