Reputacja

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Reputacja
Andrzej Pilipiuk
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 7) fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 7)
Fabryka Słów
2015-08-12
2015-08-12
Inne

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

Okładka książki Bajki dla dorosłych Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Świdziniewski, Robert J. Szmidt
Bajki dla doro... Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Deszcze niespokojne Rafał Chojnacki, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Szymon Kazimierski, Maja Lidia Kossakowska, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Jerzy Roś, Paweł Siedlar, Mateusz Spychała, Szczepan Twardoch, Marcin Wroński
Deszcze niespo... Rafał Chojnacki, Eu...
Okładka książki Dobić dziada Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Dobić dziada Andrzej Łaski, Andr...
Okładka książki Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski, Łukasz Orbitowski
Wywiad z Borutą Michał Cetnarowski,...

Kolejny tom opowieści Pana Pilipiuka. Prym wiodą nieustannie Robert Storm i doktor Paweł Skórzewski. W tym tomie mamy również kilka odwołań do poprzednich opowiadań. Są to bardzo ciekawe smaczki, często ciężkie do wyłapania.

Niewątpliwie ciekawy zbiór. Czytałem z dużą przyjemnością :)

Niewątpliwie ciekawy zbiór. Czytałem z dużą przyjemnością :)

Dużo Storma. To co lubię najbardziej. Jeden z lepszych zbiorów opowiadać Pilipiuka.

Opowiadania wciągające, dzięki czemu książka przeczytana ekspresowo. Uwielbiam czytać książki Pilipiuka :).

Świetna jak wszystkie dotychczasowe z serii ...

Świetna jak wszystkie dotychczasowe z serii ...

Całkiem przyzwoicie. Podobało mi się.

Całkiem przyzwoicie. Podobało mi się.

Przeczytałam bez jakichś większych emocji. Poczułam znużenie postacią Storma, chyba za dużo go w tej książce.

Kolejny tomik opowiadań jak najbardziej trzyma poziom poprzednich. A największą jego zaletą jest chyba to, że tak dużo w nim Roberta Storma. I chociaż jako człowiek lekko mnie irytuje (zwłaszcza jego nieogarnięcie w temacie Marty),to już sama jego pasja i zainteresowania, oraz związane z nimi przygody, jak najbardziej trafiają w mój gust. Jak dla mnie zdecydowanie najlepsze opowiadanie to Wielblądzie masło. Autor świetnie przenosi nas w czasy okupacji, ale widziane z trochę innej perspektywy, bo artystów cyrkowych. Warto sięgnąć choćby dla tego jednego opowiadania.

Wkręciłam się w te całe Światy Pilipiuka na maksa. Dlatego cieszę się, że moja biblioteczka jest odpowiednio doposażona i mogę odwiedzać doktora Pawła Skórzewskiego i studenta archeologii Roberta Storma, kiedy tylko chcę. Dzięki czemu mogę sprawdzić, czy Reputacja obu panów nie ucierpiała. ;)

Pięć opowiadań.
Nie będę streszczać wszystkich ośmiu opowiadań zawartych w siódmej osłonie cyklu Światy Pilipiuka. Natomiast tradycyjnie pozwolę sobie przytoczyć poniżej ich tytuły.

Reputacja;
Szachownica;
Hitler w szklanej kuli;
Naszyjnik;
Wielbłądzie masło.
Cygański kociołek.
Robert Storm (podobnie, jak w poprzednim odcinku),stał się głównym bohaterem Reputacji. Gdyż jest on „właścicielem”, aż czterech z pięciu przedstawionych opowiadań.

I właśnie tu chciałam Wam napisać kilka słów ostatnim opowiadaniu — Wielbłądzie masło — które zrobiło na mnie kolosalne wrażenie.

Bo autor bardzo umiejętnie przeplatał w nim współczesne przygody polskiego Indiana Jonesa — Roberta Storma — wraz z historią trupy cyrkowej, która próbuje w obliczu otaczających ją potworności po prostu przeżyć i ochronić swoje zwierzęta.

Opowiadanie to ma ciężki, przejmujący klimat. Ukazuje z jednej strony brutalność i bezsens wojny, a z drugiej przynosi odrobinę cygańskiej magii oraz nadziei, że mimo okropności wojny, ludzie potrafią sobie pomagać, a więzy przyjaźni mają się dobrze.

Polecam gorąco ten, dość nostalgiczny zbiorek szczególnie fanom folkloru i odkrywania zagadek przeszłości.

Pięć opowiadań.
Nie będę streszczać wszystkich ośmiu opowiadań zawartych w...

Niezły zbiór opowiadań Pilipiuka. Jedno, choć nieco słabsze, którego bohaterem jest Skórzewski i cały szereg poczynań Storma - często naiwne, ale dobrze się to wszystko czyta. "Wielbłądzie masło" zdecydowanie się tu wybija, to jedno z najlepszych opowiadań Pilipiuka w ogóle, zwłaszcza ciekawie opisuje czasy okupacji.

• Pilipiuk