Wolałbym żyć

Wydawnictwo: Świat Książki
J'aurais prefere vivre
978-83-247-0928-1
Ewa

W dniu swoich dwudziestych urodzin nieszczęśliwie zakochany Jeremiasz postanawia popełnić samobójstwo. Co czeka go po przekroczeniu progu śmierci? Czy będzie to koniec wszystkiego? A może to dopiero pierwszy krok w drodze do odkrycia prawdy o sobie samym? Czy dostanie drugą szansę, aby naprawić popełnione za życia błędy? Czy wróci stamtąd, skąd się nie wraca?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: scan własny

Priada | 2011-03-27
Przeczytana: 15 sierpnia 2009

czytając ostatnie słowa już nie panowałam nad potokiem łez. Książka wzbudza bardzo wiele emocji. Współczuje się Jeremiaszowi Jego życia - które nieświadomie zniszczył.

myślnik | 2013-07-23
Przeczytana: 2010 rok

Czy ktoś z nas może powiedzieć co jest tak naprawdę dobre,a co złe?!
Co daje szczęście człowiekowi,a co napawa go rozpaczą?!
Co sprawia,że kuli się w kącie?!
A co,że rozkłada skrzydła?!
Czy mamy prawo pluć i potępiać ludzkie słabości,brak siły?!
Czy mamy prawo patrzeć krzywym okiem na rozwiązanie jakim jest samobójstwo?!

Przykro mi to powiedzieć głośno,ale nie ma jednej odpowiedzi.
Masz prawo być wzburzonym jeśli ktoś,z tak prozaicznego powodu jak zawód miłosny odbiera sobie życie!
Masz prawo czuć gniew!
Ale masz moralny obowiązek starać się zrozumieć!

Wszystko dlatego,że jesteś człowiekiem,nie maszyną.
A natura człowieka jest tak samo silna,jak i krucha.
Zawodzi!
Łamie się!
Nie wytrzymuje oporu sytuacji!

Jeremiasz miał to szczęście,że mógł wrócić na jeden dzień.
Wrócić i zmienić coś.
Wrócić i sprawić aby to kim się stał,było bardziej ludzkie,bardziej podobne do dawnego Ja.
Jeremiasz ma szansę!
Co z nią zrobi?!
Jak z niej skorzysta?!
I czy to cokolwiek...

Danway | 2011-03-16
Przeczytana: 25 marca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Któż z nas w życiu chociaż raz nie przeżywał nieszczęśliwej miłości. Coś takiego nie ominęło 20-letniego Jeremiesza, głównego bohatera tejże powieści, który jest do szaleństwa zakochany w Wiktorii. Gdy 8 maja Jeremiasz ma urodziny, postanawia zagrać Vabank i powiedzieć swojej ukochanej o darzonym uczuciem. Ta jednak depcze jego dusze, a w związku z tym w akcie desperacji Jeremiasz popełnia samobójstwo.

Tak zaczyna się ta niesamowita książka, która mogłaby się zakończyć po pierwszym rozdziale. Jednakże samobójstwo Jeremiesza nie powiodło się. Zostało zabite tylko jego prawdziwe "ja", a kontrolę nad ciałem i życiem przejął żyjące alter-ego, które dostało Wiktorię za żonę. Jednak nie jest to dobry człowiek, jak prawdziwy Jeremiasz, który powraca na jeden dzień w życiu i zawsze 8 maja. Wówczas podejmuje tytułową decyzję i zaczyna walkę ze swoim drugim ja.

Wiem, że wygląda to skomplikowanie, lecz wcale takie nie jest, a tym bardziej, gdy już się wciągnie w lekturę tejże powieści. A...

Kamulka84 | 2010-04-16
Przeczytana: marzec 2010

Niesamowita książka - wstrząsnęła mną i dała "kopniaka" uczuciowego na kilka dni! Pozwala obudzić się we własnym życiu, dostrzec to, co jest złe i zainicjować zmiany. Zakończenie bardzo zaskakujące. Zdecydowanie, zdecydowanie polecam! To jedna z lepszych książek jakie czytałam w życiu. Książka, z tych, które pamięta się bardzo długo...

edit3008 | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Dla mnie książka wspaniała, czyta się jednym tchem. Przy zbliżaniu się do końca radzę położyć obok paczkę chusteczek. Polecam !

kajsa | 2012-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2012

Wiele osób pisze,że książka ta może poprawić nastrój, gdy mamy tzw. doła.Mnie przygnębiła...na jakiś czas. Jej zakończenie, rzeczywiście zaskakujące,podnosi na duchu.

książek: 2023

Prawdziwa perełka;)

Książkowo_czyta | 2011-10-15
Na półkach: Pudło_1, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 kwietnia 2009

Lektura tej książki pozwala na chwilę zatrzymać się w egzystencjalnym pędzie i pochylić się nad tajemnicą własnego istnienia...

miedzystronami | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Wciąż nie mogę dojść do siebie po przeczytaniu tej niewielkiej objętościowo powieści. Przeczytałam ją minionej nocy, a potem długo nie mogłam zasnąć wciąż rozmyślając.

Zrobiła na mnie ogromne wrażenie, nie można przerwać dopóki nie przekręci się ostatniej strony.

Co tu o niej powiedzieć, by nie zdradzić za wiele? Jeremiasz jest nieszczęśliwym dwudziestolatkiem, który po odrzuceniu przez Wiktorię – miłość jego życia - postanawia popełnić samobójstwo – w dzień swoich urodzin. I robi to, popijając tabletki dużą ilością whisky, zasypia, a potem budzi się… i tu się zaczynają dziać niesamowite rzeczy. Sam bohater nie wie, co się dzieje, tak jak i czytelnik, który momentami nie może nadziwić się dziejącym wydarzeniom ale jednocześnie nie może się doczekać tego, co będzie dalej. Powstawały w moich myślach przeróżne wizje i scenariusze, ale za każdym razem i tak byłam zaskakiwana przez autora. Nie dało się przewidzieć biegu wydarzeń, za każdym razem pozytywna niespodzianka. Aż do samego...