Pomaluj to na czarno

Wydawnictwo: Świat Książki
Paint it black
978-83-247-0529-0

Powieść psychologiczno-obyczajowa autorki "Białego oleandru". Subtelnie opisana historia młodej kobiety, próbującej odbudować własne życie po samobójstwie ukochanego. Szukając klucza do zrozumienia śmierci Michaela, Josie zbliża się do jego matki. W atmosferze wzajemnej niechęci i nieufności powoli wyjaśnia się ponury rodzinny sekret, przyczyna tragedii. Finch pisze pięknie o miłości, wnikliwie o ludziach i mądrze o stracie, a jej bezpośredni styl sprawia, że od pierwszego zdania odczuwamy intensywne emocje Josie jak własne.

Joanna | 2014-03-15
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Pełen szczęścia , wyimaginowany świat ” Żanny i Błażeja mieszkających na paryskim Montmarcie ” przerywa samobójcza śmierć Michaela . Josie -dziewczyna samotna, bez rodziny , borykająca się z wszystkimi przeciwnościami losu podejmuje próbę zrozumienia przyczyn jego śmierci obwiniając przede wszystkim siebie . Na pogrzebie poznaje matkę chlopaka , z czasem ich znajomość staje się wręcz nierozłaczna . Kobiety dzieli niemal wszystko : status społeczny, materialny . Meredith jest uznaną , światowej sławy pianistką z bogatymi rodzinnymi koneksjami . Josie natomiast uciekinierką z domu , modelką pozującą do obrazów w szkole dla artystów . Nieobce są jej narkotyki , alkohol , mętny świat szumowin Los Angeles .
Pogrążona w bólu i żałobie Josie odczuwa nie tylko samotność ,ale dokonuje przewartościowania swego życia , potrafi dostrzec to co istotne i nieskalane .
Książka wciągająca już od pierwszej strony , pełna barwnych postaci i wzruszająca .

Natalia | 2016-06-30

Czy można kochać człowieka i wcale go nie znać, a nawet nie dostrzec, że będzie próbował popełnić samobójstwo?
To pytanie zadajemy sobie czytając powieść Janet Fitch. "Pomaluj to na czarno" to historia o Josie, która próbuje ułożyć sobie życie po samobójstwie narzeczonego oraz rozwiązać tajemnicę jego rodziny.
Powieść momentami nudna i irytująca długimi opisami i rozważaniach głównej bohaterki. Z drugiej strony intryguje i daje do myślenia.

Natalia-Lena | 2012-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Josie Tyrell to młoda dziewczyna, modelka pozująca dla artystów i aktorka w amatorskich filmach. Pochodzi z wielodzietnej, ubogiej rodziny. Przynależy do subkultury punkowej, bierze narkotyki i pije duże ilości alkoholu.
Michael Faraday to syn sławnej pary – pisarza Calvina Faradaya i pianistki Meredith Loewy. Chłopak próbuje oderwać się od bogactwa rodziny i zamieszkuje w małym domku wraz z Josie. Razem snują plany na temat podróży, wijąc sobie artystyczne gniazdko. Jednak nadopiekuńcza matka nie daje Michaelowi spokoju. Pewnego dnia Michael znika na kilka dni pod pretekstem malowania w odosobnieniu. Bezskutecznie próbująca się z nim skontaktować Josie dostaje wiadomość, że jej chłopak popełnił samobójstwo. Dlaczego? Co pchnęło go do podjęcia takiej decyzji?

Wbrew tytułowi, Janet Fitch nie pomalowała niczego na czarno. Ona chlusnęła farbą na surową, siną ścianę – przez co powieść miejscami jest mroczna, a miejscami bezbarwna.

Powieść można podzielić na dwie części, z czego druga...

Monik | 2013-07-20

Mocno depresyjna, o specyficznym klimacie. Mnie się jednak podobała - mówiąca o utracie, miłości.

Anna | 2013-03-02
Przeczytana: listopad 2011

Utrata bliskich, kochanych osób jest zawsze wielkim szokiem i traumą. Jak jednak pogodzić się z samobójstwem ukochanego, kiedy nie znamy motywów jego decyzji. Josie poznaje Michaela, początkującego malarza - syna sławnej pianistki i znanego pisarza - gdy pozuje mu do obrazów. Między młodymi nawiązuje się trudne, ale silne uczucie. Informacja o samobójczej śmierci jest dla Josie wstrząsem, dlatego aby poznać jej przyczynę zbliża sie do matki Michaela. Między kobietami tworzy się niezwykły układ; wspólny żal, bliskość, ale też nieufność i zazdrość. Czy Josie uda się rozwikłać zagadkę śmierci ukochanego?

Karolina | 2013-04-29

Książkę przeczytałam jakiś czas temu. Książka nijaka, bez wyrazu. Ciekawy pomysł, lecz niestety spalony na panewce. Wizje senne głównej bohaterki wołają o pomstę do nieba- proste, banalne i tak oczywiste, pozbawione wszelkiej symboliki, możliwości własnej interpretacji. Bardzo zniechęciło mnie to do książki. Czyżby autorka miała swoich czytelników za kompletnych idiotów? Smutne.

Klaudia | 2013-04-27
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Wiem, jak to jest stracić ważne osoby przez ich samobójstwo. Myślałam, że ta książka pomoże mi poukładać również moje uczucia. Pierwsze 80 stron przeczytałam z zapartym tchem. Potem wiało nudą... Ciężko czyta się te dłużące w nieskończoność opisy. Nie polecam tej książki.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 29 grudnia 2010

"Płacimy za każdą sekundę piękna, jaką uda nam się ukraść.”

Pomaluj to na czarno - już sam tytuł wskazuje na barwy tej powieści. Ciemne, mroczne, pełne smutku i przygnębienia - bo taka jest ta powieść. Niesie jednak ze sobą niesłychaną ilość uczuć, wielkie pokłady emocji, bijące z głównych bohaterów.

Josie Tyrell ma 21 lat, pracuje jako modelka pozująca artystom, obraca się w towarzystwie punków. Ma wrażenie, że wraz ze spotkaniem Michaela jej życie całkowicie się zmieniło. Michael pochodzi z bogatej i sławnej rodziny, jego matka to światowej sławy pianistka a ojciec jest pisarzem. Josie czuje, że poznała swoją drugą połowę, człowieka, dzięki któremu odnalazła swoje miejsce, uwierzyła w siebie. On jej uświadomił swoją miłością, że jest coś warta, że nie ma znaczenia skąd pochodzi, jakie ma wykształcenie. Kochali się, uzupełniali się. Tak jej się przynajmniej wydawało do momentu gdy nie dowiaduje się, iż Michael popełnił samobójstwo.
Nagle całe jej życie zostaje wywrócone do...

Ewa | 2011-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Smutna
Jest coś przerażającego w tej powieści. Postać Josie, która porusza? Raczej intryguje, ciekawi, momentami denerwuje.
Jednak nie możemy się oderwać od książki. Dlaczego?
Historia młodej kobiety, próbującej odbudować własne życie po samobójstwie ukochanego. Szukając klucza do zrozumienia śmierci Michaela.
Josie nie jest cukierkową bohaterką romansów, ani wymarzoną synową, co Meredith daje jej odczuć. Dwie kobiety walczące o miłość jednego mężczyzny- Michaela.
Na początku bohaterka budziła moją sympatie,jednak z czasem zmęczyłam się jej wulgarnością i hipokryzją.Gdy kilka tygodni po śmierci Michaela idzie do łóżka z poznanym aktorem, to ma wyrzuty sumienia i czuje się brudna, jednak za jego życia zdradzała go przez kilka miesięcy i wykrzyczała mu to w twarz zwalając winę na niego.
Powieść niebanalna, choć przesycona wulgarnością.
Zmusza do myślenia,jednocześnie bardzo przygnębia.

magdalena | 2014-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Pomysł na książkę nawet i ciekawy, niestety całkowicie niewykorzystany. Zazwyczaj kiedy bohaterów spotykają tragedie-niezawinione, zaczynamy im współczuć. Bohaterów Pomaluj to na czarno nie da się lubić, nie da się nawet żywić do nich sympatii czy współczucia.
Bogata w depresyjny klimat pogrążyła się w chaosie. Bardzo ciężko czyta się kolejne strony. Zupełnie mnie nie zainteresowała, a szkoda.