Teoria religii

Tłumaczenie: Tomasz Kunz
Seria: Socjologia religii
Wydawnictwo: Nomos
A Theory of Religion

Teorię religii R. Starka I W. S. Bainbridge'a można uznać za pionierską w ramach wyłaniającego się nowego paradygmatu w socjologii religii, określanego mianem rynkowego lub ekonomicznego, gdyż swoje inspiracje czerpie również z ekonomii. (...) Jego przedstawiciele, których grono jest obecnie znacznie szersze niż w momencie powstawania teorii Starka i Bainbridge'a, uważają, że prawa ekonomii mają również zastosowanie do życia religijnego, które tworzy swoisty rynek dóbr duchowych. Podobnie jak w życiu gospodarczym, funkcjonują tam rozmaite przedsiębiorstwa, niekiedy w warunkach wolnej konkurencji, niekiedy zaś w warunkach monopolu i państwowej regulacji rynku religijnego. (...) Ilustruje to anegdota opowiedziana przez Rodneya Starka (1993) amerykańskim badaczom odwiedzającym Szwecję. W rozmowie z pastorem, który uskarżał się na słabą frekwencję na niedzielnych nabożeństwach pomimo znacznej liczby pracowników parafii działających na rzecz jej ludności, zapytał on, czy ten liczny personel bierze także udział w nabożeństwach. - Ależ w niedzielę oni mają dzień wolny od pracy - odparł oburzony pastor.
(Tomasz Doktór)

Michał Głowacz | 2017-09-14

Książka opisująca rynkową teorię religii - model funkcjonowania "wolnego rynku" usług religijnych. Po przeczytaniu tej pozycji byłem pod wrażeniem samego sposobu konstrukcji teorii, złożonej z wyartykułowanych wprost krótkich aksjomatów, definicji i twierdzeń, przy czym kolejne twierdzenia w sposób logiczny wynikają z aksjomatów i twierdzeń poprzednich. Bardzo ułatwia to lekturę, czyni ją przejrzystą i zrozumiałą nawet dla laika. Największym minusem tej książki jest fakt, że nie przystaje za bardzo do warunków polskich (ponieważ w naszym kraju zamiast wolnego rynku praktycznie mamy monopol religijny jednej instytucji - Kościoła Rzymskokatolickiego).