Nie mów fałszywego świadectwa. Odkłamywanie wieków antykatolickiej narracji

Tłumaczenie: Jan Kabat
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Bearing False Witness
historia
Elevander

Amerykański historyk, sam baptysta, dla czystości badań historycznych postanowił wreszcie rozprawić się z forsowaną w historiografii, przede wszystkim protestanckiej i lewicowej, antykatolicką narracją nie mającą żadnego pokrycia w przekazie źródłowym, a będącą jedynie odpowiedzią na jakieś polityczne czy wręcz ideologiczne zapotrzebowanie. Nie sposób omawiać wszystkich aspektów tego zjawiska, zatem Rodney Stark wybrał tylko te najbardziej charakterystyczne, dotyczące całego przekroju dziejów od starożytności rzymskiej, przez odkrycia geograficzne, tzw. Oświecenie, aż do czasów II wojny światowej. Wykład swój prowadzi ściśle logicznie, tezy są starannie udokumentowane, a jednocześnie całość wykładu oddana wartkim językiem, co jest zasługą i autora i polskiego przekładu. Książka jest swoistym przełomem w myśleniu o podstawowych zjawiskach w dziejach ostatnich 2 tysięcy lat.

źródło opisu: https://www.piw.pl/shop/rodney-starknie-mow-falszywego-swiadectwa/

źródło okładki: https://www.piw.pl/shop/rodney-starknie-mow-falszywego-swiadectwa/

Breaking_Bad | 2018-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2018

Zarzuty, i to najwyższej wagi, stawiane Kościołowi katolickiemu, a dotyczące dwóch tysięcy lat jego działalności, zostały przez jego wrogów mocno osadzone w powszechnej świadomości. Książka "Nie mów fałszywego świadectwa" omawia dziesięć takich twierdzeń - np. o ukrywaniu prawdziwych ewangelii, o krucjatach jako pierwszego etapu brutalnego kolonializmu, czy hiszpańskiej inkwizycji i jej zbrodniach. Jak pisze autor: "[...] każde jest fałszywe, a wiele z nich to dokładnie odwrotność prawdy!" Zaznacza również: "[...] że nie jestem rzymskim katolikiem i że nie napisałem tej książki w obronie Kościoła. Napisałem ją w obronie historii."
Podczas lektury nieraz można sobie postawić pytanie o to jak wiele antykatolickich mitów, kłamstw i złej woli jest integralną częścią kanonu historii nauczanego w szkołach i rozpowszechnionego w kulturze. Należy podkreślić, że książka jest opatrzona licznymi przypisami i bardzo bogatą bibliografią. Rodney Stark nie odkrywa niczego nowego. Sęk w tym, że...

Elevander | 2018-05-18
Przeczytana: 28 września 2017

Rodney Stark jest znanym amerykańskim socjologiem i religioznawcą. W Polsce ukazała się jego napisana wspólnie z W. S. Bainbridge'em „Teoria religii”. Poza tym jest autorem licznych publikacji dotyczących religijności dawnej i współczesnej. Ciekawe jest przy tym, że sam określa się jako wychowany w tradycji protestanckiej agnostyk, który ostatnio został „niezależnym chrześcijaninem”. Moim zdaniem ten fakt ma kapitalne znaczenie dla rozumienia tej książki. Jest to bowiem popularnonaukowe sprostowanie wielu kłamstw (czy w najlepszym razie półprawd) dotyczących Kościoła Katolickiego. Stark nie jest i nigdy nie był katolikiem, ale zwalcza liczne nieprawdziwe informacje na temat chrześcijaństwa i katolicyzmu w szczególności.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, które ukazują dziesięć zarzutów stawianych zwykle Kościołowi. Idąc po kolei są to zarzut antysemityzmu, ukrywania niekanonicznych ewangelii, prześladowania pogan w późnym antyku, doprowadzenia do tzw. Wieków Ciemnych,...

Donsorucz | 2019-01-03
1travel | 2019-01-01