Zły chłopiec

Wydawnictwo: Pascal
Bogusław Linda, wywiad, aktor
jusola

Bogusław Linda w mistrzowskiej rozmowie z Magdą Umer. Najsłynniejszy macho polskiego kina po raz pierwszy szczerze opowiada o dorastaniu, męskich rozrywkach, polityce, twardej konfrontacji z życiem i..chodzeniu boso po trawie. Fascynujący portret współczesnego mężczyzny, pełnego sprzeczności, dla którego ważna jest walka, ale i czułość.

źródło opisu: http://xlm.pl/zly-chlopiec

źródło okładki: http://xlm.pl/zly-chlopiec

allison | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Ta książka to typowo komercyjny wytwór - dużo podobnych do siebie zdjęć i mało treści.
Poza tym niezwykle irytująca jest pani Umer w roli zadającej pytania - zbyt często skupia się na sobie, wciąż wtrąca własne trzy grosze, jakby na siłę chciała stać się bohaterką wspomnień. Nie cierpię takiego pseudo dziennikarstwa, podobnie jak nie znoszę zbytnego spoufalania się z rozmówcą (ciągłe wtręty na temat bliskiego sąsiedztwa i przeprowadzanie wywiadu na kolanach to wyjątkowo denerwujące zachowania, podobnie jak okraszanie książki swoimi zdjęciami z aktorem).

Minusem jest też powierzchowność rozmowy - aktor, niestety, nie mówi prawie nic o swoich ambitnych kreacjach filmowych, ale też nie padają o nie pytania, więc dowiadujemy się przede wszystkim o komercyjnych produkcjach typu "Psy".
Na szczęście wcześniej rozmowa dotyczy ról teatralnych i w tej kwestii Linda ma sporo do powiedzenia. A to jest akurat ciekawe, bo zwykle kojarzymy go z filmem, a nie sceną teatralną.

Z plusów...

Stokrotka | 2017-08-06
Na półkach: Przeczytane, Film
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

Wywiad Magdy Umer z Bogusławem Lindą ma sporo negatywnych opinii. Przychylam się do stwierdzeń, iż autorka często stara się skupić uwagę czytelnika na sobie, a jej pytania są powierzchowne, lekkie, co upodabnia rozmowę do gadki szmatki przy kawce czy herbatce. Ciekawe są z pewnością wspomnienia Lindy dotyczące dzieciństwa i czasów szkolnych, okraszone prywatnymi zdjęciami. Wspomnienia teatralne też zasługują na uwagę. Zabrakło mi natomiast merytorycznych pytań o filmy z lat 80., w których aktor zagrał, a które na wiele lat trafiły na półki ze względów cenzuralnych. Linda o nich napomyka, ale dobry dziennikarz potrafiłby wyciągnąć z niego więcej. Ta książka ta taka trochę zmarnowana szansa, nie jest to jednak wina Bogusława Lindy.

emindflow | 2015-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Zdarzyło mi się przeczytać kilka książek typu wywiad-rzeka, ale czegoś tak beznadziejnie słabego już dawno nie widziałem.
Nie zaliczam się do grona jakichś szczególnych wielbicieli B.Lindy - aktora, ale sądziłem, że może on się okazać interesujący jako człowiek.
Niestety, nie mogę tego ani potwierdzić ani zakwestionować, gdyż po przeczytaniu tej książki nie dowiedziałem się o nim niczego nowego. Sądzę, że całą „zasługę” należy zapisać na konto prowadzącej rozmowę Magdy Umer, dla której okazała się to kolejna przerastająca ją rola. Wywiad prowadzony na klęczkach, z bezkrytycznym uwielbieniem dla rozmówcy, banalne pytania i niechęć do podejmowania jakichkolwiek kontrowersyjnych tematów dało w efekcie książkę, która mnie kompletnie rozczarowała. Kilka dobrych zdjęć autorstwa Lidii Popiel i trochę więcej niewyraźnych, amatorskich z archiwum aktora to o wiele za mało, żeby ożywić przeraźliwie nudne ględzenie duetu Umer - Linda.
Pozycja chyba tylko dla hard fanów (fanek) pana Lindy.

Alfalfa | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne

Książka akurat na jeden wieczór. Niezbyt pogłębiony wywiad, z którego w sumie nie dowiedziałam się niczego nowego o aktorze, którego lubię. Edytorsko rozepchana książka, dużo zdjęć, rozwleczona czcionka Courrier New, która nie ułatwia czytania, za to świetnie "robi" objętość, podobnie jak gruby papier i sztywna oprawa. Cena 46,90 zł. Dobrze, że była w bibliotece.

Bartek | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Wywiad-rzeka, który czyta się bardzo szybko, może ze względu na mnogość zdjęć :). Jako całość wypada raczej jak długi wywiad bez potencjału książkowego, nie sposób jednak odmówić mu pewnych walorów, zwłaszcza historycznych - Linda wspomina zarówno swoje pełne niepokoju role z lat osiemdziesiątych jak i te późniejsze, z których zna go każdy. Mimo wszystko "Zły chłopiec" to pozycja bardzo powierzchowna i skrótowa, co zapewne wynika nieco z charakteru głównego bohatera, który uchodzi za osobę zamkniętą i nieskorą do zwierzeń (co w jego zawodzie jest bardzo rozsądne). Podsumowując - nie jest to absolutnie przysłowiowa "jazda obowiązkowa", jednocześnie jednak ma swój urok. Co ważne, zdopingowała mnie do nadrobienia zaległości z "półkowych", PRL-owskich filmów z Lindą, które ze względu na wiek, znam tylko z opowiadań.

Andrzej | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

To jakieś nieporozumienie ta rozmowa. Dlaczego tak ważny aktor nie doczekał się wywiadu - rzeki z prawdziwego zdarzenia? Interview robi wrażenie wakacyjnej gawędy przy grillu a autorka popełnia grzech śmiertelny skupiania się na sobie kosztem rozmówcy. Nie polecam, a Lindzie życzę poważnego wywiadu...

Omnikoron | 2015-09-07
Na półkach: Przeczytane, Moje książki
Przeczytana: 07 września 2015

Za krótko i za mało .. wywiad to powinien być wywiad. Długi, kompletny i dotykający spraw wszelakich. Ale mimo wszystko - dobrze się to czytało i połknąłem w dwie chwile (ale to chyba zasługa formatu).

Chciało by się coś dłuższego, z smaczkami dotyczącymi zdarzeń zza kadrów kamer, z większym formatem i do tego jeszcze z kolorowymi zdjęciami min. z planów filmowych. Ahhh .... Panie Linda, czytasz Pan to ? To się bierta do roboty!!

Iwona Nocoń | 2018-01-15
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Dość mocno zawiodłam się na tej biografii. Dzięki książce poznajemy charakter Pana Bogusława mi jednak zabrakło opinii na temat zrealizowanych projektów, anegdotek z planów filmowych czy choćby kilka słów znajomych Pana Bogusława. Na książkę wystarczy poświęcić jeden wieczór (tak było w moim przypadku) ponieważ pomimo 250 stron większość zajmują zdjęcia, które są jednym z plusów tej książki.

Zaczarowana | 2017-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2017

Szczerze nie bardzo wiem co o tej książce powiedzieć... otwierając ją szukałam wywiadu rzeki-znalazłam lekką i przyjemną sąsiedzką rozmowę na uzgodnione wcześniej wygodne tematy mającą, jak mniemam, potwierdzać umieszczoną w tytule tezę iż Pan Linda jest złym chłopcem, tylko że nie wyszło... Nawet w przekleństwach użytych w książce nie znalazłam przekonania do wypowiadanych słów, raczej myśl: "powiem tak, bo tak mówią źli chłopcy" a jedynie co wyłania się z tej książki nieśmiało to obraz mężczyzny z pasją... Do tego książka opatrzona jest ogromną ilością zdjęć, które jednak w 90% można spokojnie wyrzucić, bo i tak nic nie wnoszą... Ale żeby nie było, że się tylko pastwię nad tą pozycją książka ma też plus-spokojnie można ją polecić osobie zmagającej się z bezsennością, jestem pewna, że dość skutecznie załatwi problem... Wszystkim innym natomiast zdecydowanie nie polecam!

buziaczek197 | 2017-02-18
Przeczytana: luty 2017

Powiem tak uwielbiam tego autora !!! Tego w ogóle nie neguję, ale książka jest przeciętna na prawdę. Wiem, że jest to aktor, który mało mówi, ale który nie pamięta faktów z życia? Rozumiem również, że nie chce ich ujawniać, ale wtedy po co powstała książka? Jest to druga książka, którą przeczytałam, a powstała z rąk Magdy Umer i muszę przyznać, że jest to druga książka przeciętna. Nie wiem, ale ta Pani nie powinna się zabierać za książki. Kiedy Pan Bogusław zaczął rozmawiać o pracy aktora, o filmach i o szkole, którą założył wtedy książka zaczęła być ciekawa. Jest to na prawdę genialny aktor, który w "Powidokach" pokazał całą swoją klasę aktorką, ale książka ... Pięknie wydana, dużo zdjęć, twarda oprawa. To wszystko.