Madame Picasso

Wydawnictwo: W.A.B.
Madame Picasso
literatura piękna
karollllllla

Przejmująca historia niezwykłego romansu jednego z najwybitniejszych artystów wszech czasów Pabla Picassa i jego muzy Evy Gouel. Eva Gouel wybiera się na wystawę w Petit Palais, gdzie prezentowane są dzieła kubistów, którymi zachwyca się całe miasto. Oszałamiają ją nowatorska forma, bogactwo kolorów i zmysłowość tych płócien. Jej uwagę przykuwa jednak przede wszystkim pewien przystojny i...

Eva Gouel wybiera się na wystawę w Petit Palais, gdzie prezentowane są dzieła kubistów, którymi zachwyca się całe miasto. Oszałamiają ją nowatorska forma, bogactwo kolorów i zmysłowość tych płócien. Jej uwagę przykuwa jednak przede wszystkim pewien przystojny i dość ekscentryczny Hiszpan; on także zauważa ją w tłumie. Oboje nie mają pojęcia, dokąd zaprowadzi ich to nieoczekiwane spotkanie, ale jedno jest pewne – nie będą umieli o sobie zapomnieć.

źródło opisu: http://www.empik.com/madame-picasso-girard-anne,p1108377223,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/madame-picasso-girard-anne,p1108377223,ksiazka-p

Katarzyna | 2019-02-16

Zbeletryzowana opowieść o związku Pabla Picassa z Evą Gouel. Uwielbiam czytać o sztuce i jej twórcach, dlatego kiedy zobaczyłam tę książkę musiałam ją kupić. Niestety zawiodłam się, bo "Madame Picasso" to tkliwy, naiwny, średnio napisany romans. Podejrzewam, że gdyby nie dotyczył sztuki i tej epoki to ciężko byłoby mi dotrwać do końca. Na pewno spodoba się tym paniom, które lubią czytać lekkie książki o miłości. To lektura niezobowiązująca, przewidywalna. Ale nie powiem, że dla mnie czytanie tej książki to czas zupełnie stracony. Nie wiedziałam nic o Evie Gouel, kobiecie, którą Picasso pokochał z wielką siłą, ich związek przerwała przedwczesna śmierć Evy. Picasso namalował kilka obrazów zainspirowany tą młodą, czystą kobietą. Znacie obraz "Guitar" namalowany przez Picassa w 1912 roku? To jedno z dzieł, które zainspirowane zostało uczuciem do Evy. Drugim z takich obrazów jest "Artysta i jego modelka" z 1914 roku, niedokończony nigdy przez artystę...
Eva Gouel pochodziła z prowincji,...

nellanna | 2016-08-08

Dla mnie- opowieść o nieznanych epizodach i kobiecie mniej wyróżnionej przez mistrza, od innych.

książek: 1988
luelle | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Za bardzo romansidłowate to było. Dzięki notce autorki (umieszczonej na końcu książki) dowiedziałam się (mniej więcej) po zakończeniu lektury, co było faktem, a co fikcją. Niestety, trzeba stwierdzić, że fikcja ta jednak była zbyt cukierkowa i sztuczna. Być może rzeczywiście podobne dialogi bohaterowie między sobą wymieniali, ale w książce brzmią one kiczowato. Odwołania do faktów i oparcie na autentycznych listach (cytatów w książce nie ma) uwiarygadniają opowieść o madame Picasso, ale... Widać starania autorki, dobrą wolę, żywe zainteresowanie, jednak narracja mnie nie porwała.

asthmaboy | 2015-12-30

Książka, która z pewnością spodoba się miłośnikom wszelkim romansów, a niektóre zachowania bohaterów są wręcz nieprawdopodobne, jeśli chodzi o nieugiętą miłość do siebie nawzajem. Czyta się bardzo dobrze, autorka nie zagłębiała się w szczegóły, jednak sprytnie zahaczyła o najważniejsze momenty w życiu Pablo Picasso, sprawiając, że pozostają one w głowie czytelnika. Jedynym mankamentem są niedociągnięcia w faktach historycznych jak np. wiek Evy Gouel czy przyczyna jej śmierci. Lecz, jak sama autorka na końcu zaznacza, powieść jest w większości fikcją literacką, więc nawet te małe wykroczenia można pani Girard wybaczyć.

BagatElka | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane, ZZZ....oddane
Przeczytana: 27 listopada 2015

Pablo Picasso - geniusz,szaleniec,artysta.
Jedni Go nienawidzili,drudzy kochali ale nikt nie potrafił być wobec Niego obojętny. Szczególnie kobiety,którym dane było spotkać Go na swej drodze.
Był dla Nich kwintesencją grzechu. Dziki,nieposkromiony,namiętny i pełen pasji.
Nie dziwi więc fakt,że do grona Jego kochanek dołączyła Eva Gouel.
Niewiele wiadomo na temat tej kobiety ,która na krótko stała się muzą dla Picassa.
W książce "Madame Picasso" przedstawiona jest jako naiwna prowincjuszka ,która wyrwała się z konserwatywnego domu i uciekła do Paryża w poszukiwaniu szczęścia.
Autorka przedstawia Ją jako nudną i bezbarwną postać ,która nagle pojawia się w artystycznym światku Paryżu. Mnogość szczęśliwych zbiegów okoliczności sprawia,że nie końca ta postać staje się wiarygodna.
Dziwi też fascynacja jaką wzbudziła w artyście ale rodzi się myśl ,że jako kontrast dla eleganckich,wyrafinowanych kochanek była dla Niego jak powiew świeżości. Dodatkowo Jej domniemana niewinność musiała być...

kinga | 2015-09-23
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Jaremka | 2015-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Oj, bardzo słodko było...
Cukierkowo wręcz...

Wiosenka | 2015-07-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 24 lipca 2015

Jeśli podobały Wam się książki "malowany pocałunek", "tancerka Degasa" czy "słoneczniki" - ta książka zdecydowanie przypadnie Wam do gustu.
Dobrze napisana (może pomijając to, że bohaterka miała polskie korzenie i zostało to bardzo płytko przedstawione, rażąco pokazując, że autorka nie wie nic o Polsce i nawet nie zrobiła researchu), fajnie ukazuje klimat Paryża pierwszej połowy XX w.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Idealna na wakacje