Maria Callas. Primadonna Stulecia

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń
Wydawnictwo: Znak
Mieczysław Godyń
Ag2S

Uwielbiana, pożądana i samotna. Porywająca biografia legendarnej divy. Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna niż na scenie. W rzeczywistości porywcza i wybuchowa, z wyrachowaniem zdradzała męża. Jednak los nie był jej dłużny. Sama została skrzywdzona przez kochanka –...

Uwielbiana, pożądana i samotna. Porywająca biografia legendarnej divy.

Była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Kochana i uwielbiana, prywatnie była inna niż na scenie. W rzeczywistości porywcza i wybuchowa, z wyrachowaniem zdradzała męża. Jednak los nie był jej dłużny. Sama została skrzywdzona przez kochanka – najbogatszego wówczas człowieka na świecie – Arystotelesa Onassisa. To on zmusił Callas do ukrywania ciąży, później dziecka, by wreszcie porzucić ją dla Jacqueline Kennedy.
Życie Callas to opowieść o wielkich wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz współpracy z największymi artystami epoki.
Edwards przeanalizowała wszystkie standardowe źródła, a oprócz tego sama przeprowadziła sporo wywiadów (…). Jest porażona publicznymi triumfami i prywatnymi smutkami Callas, a swoje zafascynowanie przekazuje czytelnikowi w imponująco skuteczny sposób.
Terry Teachout, “The New York Times”

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Wiecznie_zaczytany | 2018-09-22

Najwspanialsza biografia Callas, która zarówno skupia się na jej sztuce i wykładzie w wygląd sztuki, jak i na jej samej, jako kobiecie - tragiczce greckiej z krwi i kości. Z otyłej Izoldy, aż po lekką Łucję i morderczą Medeę - Maria Callas na zawsze pozostanie w pamięci potomnych i jej współczesnych jako soprano assoluta, zdolny do wykonania każdej partii. Primadonna stulecia, głos milenium i wiele innych przydomków nie wzięło się z nikąd. Edwards dogłębnie analizuje każdy wycinek z życia tej niesamowitej kobiety i zdaje się widzi w nich przyczynę sukcesu, jak sama to określa - ból życia ożywał w bólu na scenie. "Callas nie grała,Callas była". Książka godna polecenia dla każdej osoby, która intesuje się muzyką, sztuką, operą, czy też działalnością jet society w latach 50. i 60. XX wieku.

Zuzka168 | 2018-02-17
Przeczytana: 2017 rok

Książka świetna dla tych, którzy chcą się przekonać, że droga do kariery największych artystów nie jest usłana różami. Ból tego co ich spotkało przelewają w sztukę, niekiedy zmuszeni do wyboru: oddanie sztuce czy rodzinie.
Dla tych którzy kochają Callas i dla tych, którzy po prostu chcą poznać jej historię.
Polecam.

Tyle grzebania w ludzkim życiu i śmierci, taka pięknie tragiczna historia.

Kawika | 2017-09-30
Na półkach: Przeczytane, Biografie, 2017
Przeczytana: 30 września 2017

Rewelacja! Świetna książka naprawdę napisana błyskotliwie. Nie znałam wcześniej biografii Marii Callas - czasami słuchałam arii w jej wykonaniu, ale z komputera, nie wiedziałam więc, że miała takie smutne życie. Chociaż na szczęście przeżyła swoją wielką miłość z A. Onasissem. Wielcy ludzie są naznaczeni nieszczęściem, z Marią też tak było.
Przeczytajcie tę biografię, bo naprawdę warto!

AgaP | 2017-08-31
Przeczytana: 2016 rok

wspaniale napisana, bardzo ciekawa!

Lissa | 2016-02-06
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Autorka biografii nie tylko interesująco i rzetelnie opisuje rozwój kariery słynnej śpiewaczki, ale od samego początku poddaje analizie jej życie osobiste, dając do zrozumienia, że właśnie ich tragiczny nierzadko splot owocował znakomitymi rolami, które przeszły do historii. Dodać trzeba, że nie popada przy tym w plotkarski ton, a jej narracja jest wyjątkowo interesująca. Zapewne to także zasługa tłumacza (Mieczysław Godyń), ale z pewnością talent Anne Edwards zdecydował, że dostaliśmy wreszcie do rąk biografię, na jaką Callas z pewnością zasłużyła. I nie jest to bynajmniej "pomnik ku czci". Callas jawi się bowiem jako osoba z krwi i kości: wywołuje podziw, ale także zdumienie, niekiedy irytację.

Bardzo dobra, szczegółowa i wciągająca biografia!! Gorąco polecam!

Kobiety wpewnymwieku | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Już dawno nie czytałam tak dobrej biografii. Czyta się jak dobrą powieść, wszystko opisane w sposób że nawet największy laik książkowy zaczynając nie może poprzestać na jednej stronie.

„Callas była samorodnym fenomenem, potęgą w świecie opery. Jej kariera, choć krótka, wywarła nań trwały wpływ. Była tym rzadkim typem śpiewaczki operowej, która komunikuje się z widownią na poziomie emocji. Postaciom kobiecym, które portretowała – Normie, Tosce, Violetcie – dodawała życia. Nawet jeśli wśród dwudziestowiecznych śpiewaków zdarzały się osoby o lepszych walorach technicznych głosu, to nikt nie umiał przemawiać do widza tak jak ona. Zmieniła operę, otworzyła jej serce, odkryła jej najgłębsze znaczenie, odcisnęła swój niezatarty ślad. Każde z kilkudziesięciu nagrań pozostawionych przez Callas jest jak otwarte okno, przez które do pokoju wpływa życie. Życie ma swoje liczne wady – miała je również kobieta Maria Callas. Jednak życie toczy się naprzód, trwa, tak jak trwać będzie Callas: niezapomniana, jedyna w swoim rodzaju – na zawsze prima donna assoluta.”

Evangelia i Georgios Kalogeropolus potajemnie biorą ślub, wkrótce po nim, sprzedają cały swój dobrobyt i wyjeżdżają...

Czytadełko | 2015-09-17
Przeczytana: 16 września 2015

Maria Callas. Primadonna stulecia, to książka pod której wrażeniem nadal jestem . Mogę wypowiadać się na jej temat wyłącznie w samych superlatywach. Znakomita, ciekawa, zapadająca na długo w pamięć, świetnie napisana. Maria Callas to kobieta z ogromnym talentem i jeszcze większymi ambicjami. Życie napisało jej jednak trudny scenariusz. Zwykle wydaje się nam, że ludzie z pierwszych stron gazet to najszczęśliwsze istoty na ziemi . Prawda jest jednak inna. Anne Edwards napisała biografię doskonałą. Pozwalającą na poznanie wielkiej diwy od „środka”. Pokazuje prawdziwy charakter Callas, która była osobowością egocentryczną, ale nie pozbawioną uczuć.

Dodatkowym atutem tej pozycji są, krótkie opisy śpiewanych przez Marię Callas oper. Czytelnik zostaje wprowadzony przez autorkę w piękny i magiczny świat. Pozwala to na przeżywanie życia Callas razem z nią, mimowolnie odczuwając emocje bohaterki. Nawet jeśli do tej pory nie zetknęliście się z twórczością tej słynnej primadonny,...