Fräulein France

2015-04-01
2015-04-01
Monika Szewc-Osiecka
Monika Szewc-Osiecka

Chodzi bowiem o konkretnych ludzi

gorąco polecam miłośnikom literatury wojennej, lubiących ciekawe rozwiązania fabularne. Postać Fraulein jest nieco przejaskrawiona, a jej zachowanie mało prawdopodobne w ówczesnych realiach, jednak warto zgłębić się w tę powieść, by poznać psychikę głównej bohaterki i powody, dla których chęć zemsty stała się sensem i celem jej życia

Jak na mój gust, zbyt przewidywalna i absolutnie nieprawdopodobna. Kilka lat żyć z facetem, do którego pałamy nienawiścią, sypiać z nim, urodzić mu dziecko, dbać o to, aby czuł się szczęśliwy, samej grać szczęśliwą po to, aby go w końcu ukarać... Nie, absurdalne i niewykonalne.

Ciekawa historia zanurzona w okupowanej Francji.
Tak się złożyło, że wiele elementów tej książki jest mi bliskich - to ten moment, kiedy rozpoznajemy w bohaterce kogoś tak bardzo znajomego, więc nawet gdy po pewnym czasie historia staje się mało realna, a motyw postępowania głównej bohaterki, atrakcyjny fabularnie, ale mało prawdopodobny, to i tak książkę decyduję się zatrzymać tutaj na półce.
Zajrzyjcie do niej (----> do osób lubiących historie zanurzone w realiach wojennych, przez które przebija namiętność, emocje, chęć odwetu)

Ciekawa historia zanurzona w okupowanej Francji.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie lektura książki pt.: „Fräulein France” autorstwa Romaina Sardou. Spodziewałam się raczej powieści obyczajowej wkomponowanej w tło historyczne, a tymczasem jest to powieść historyczna, w której liczne fakty uzupełnione są wątkiem fabularnym dotyczącym tytułowej bohaterki. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że nie jest to typowo kobieca literatura, jak można by przypuszczać klasyfikując tę książkę np. na podstawie opisu z okładki.

Tytułowa France to kobieta z tajemnicą. Zjawia się pewnego jesiennego dnia 1940 roku w okupowanym przez hitlerowców Paryżu i oświadcza, że chce podjąć pracę w jednym z bardziej renomowanych domów uciech „nur für Deutsche”. Ponieważ jest zniewalająco piękna i intrygująca, migiem staje się wizytówką „Sfinksa”, do której wzdychają najwyżej postawieni klienci. Ją interesuje tylko najwyższa półka. Ma w tym swój cel, a ponieważ jest niesamowicie zdeterminowana, nie ma wątpliwości, że ten cel osiągnie. „Dlaczego”, okazuje się dość szybko, jednak „jak” i „kiedy” – są wyjątkowo zaskakujące. Już chociaż z tego powodu warto sięgnąć po tę książkę, by podziwiać misternie zaplanowaną zemstę, która staje się celem życia dla France.

„Fräulein France” to powieść historyczna, jednak fikcja literacka, która się w niej oczywiście znajduje, nie jest dominująca. Szczerze, czasami zaskakiwała mnie długość wywodów dotyczących sytuacji na froncie lub też nazistowskich planów wygrania wojny. Chwilami miałam wrażenie, że czytam książkę stricte historyczną i nawet brakowało mi dokładniejszego zagłębienia się w życie głównej bohaterki. Informacje te wprawdzie były interesujące, jednak autor raczej nie przedstawił tu żadnych innowacyjnych teorii, jest to raczej przedstawienie aktualnego stanu rzeczy i wyjaśnienie mechanizmów, jakimi kierowali się naziści w okupowanej Francji.

Polecam szczególnie miłośnikom literatury o tematyce II Wojny Światowej i fanom fabularyzowanej powieści historycznej. „Fräulein France” to wyjątkowa „biografia” ukazująca psychikę skrzywdzonej kobiety, której celem staje się zemsta. Zaskakująca, nieprawdopodobna, trzymająca w napięciu – szczególnie tuż przed finałem. Ponieważ czyta się ją niezwykle szybko, warto poświęcić dwa wieczory, by poznać historię France.

Książka ta opowiada losy kobiety, która przed laty została skrzywdzona i dorastała w nienawiści do swoich oprawców. Całe życie dążyła, aby odnaleźć ich i się na nich zemścić. Historia ta pokazuje także do czego są zdolne osoby kierowane nienawiścią i chęcią zemsty.
Jest to bardzo wciągająca książka i do samego końca miałam nadzieję, że zakończy się inaczej niż się spodziewałam. Polecam

(...) Pewna niepozorna historia, która stanowi otwarcie tej powieści, jedna z wielu, które wydarzyć się mogły w trakcie wojny, nie zostaje na dłużej w pamięci żadnego z jej uczestników. Chwilę później docieramy do Paryża, który pomimo okupacji tętni życiem towarzyskim w wielu eleganckich lokalach. W jednym z nich z uwagą śledzić będziemy śmiałe poczynania France.

Jest w tej opowieści pewien szczególny wątek, stąd powiedzieć zbyt wiele to powiedzieć o jedno słowo za dużo. Faktem jednak jest, że przemyślane i wyrafinowane działania France przykuwają uwagę w tej pasjonującej rozgrywce, której celem jest coś więcej, niż bycie najbardziej pożądaną dziwką Paryża.

Pełny tekst dostępny w poniższym linku:

Jest w...

Szukałam książki na wakacje i w ręce wpadła mi ta. Powieść osadzona we Francji, podczas okupacji niemieckiej. Najmocniejszą stroną jest tu właśnie historia. Autor bardzo obrazowo i szczegółowo przybliża atmosferę i nastroje panujące wśród Francuzów. Jak wiemy Francja w czasie wojny przybrała pozę raczej bierną i zachowawczą wobec Niemców. W książce Francuzi są ukazani jako naród podzielony i niejednoznaczny w swych postawach i zachowaniach.
Taką bohaterką jest też France, prostytutka skrywjąca tragedię rodzinną i pałąjąca chęcią zemsty wobec winnych jej krzywdy.
Trzeba przyznać, że książka zapowiadała się bardzo ciekawie, ma naprawdę duży potencjał i możnaby wiele po niej oczekiwać. Jednak w pewnym momencie napięcie siada. Karty zostają odkryte, choć już wcześniej bez trudu samemu można się domyślić, jaką tajemnicę skrywa France. Od tego momentu odnosi się wrażenie, że autorowi zabrakło weny i pomysłu na rozwinięcie akcji. Bieg zdarzeń ulega przyspieszeniu i spłyceniu, przez co klimat książki bardzo traci. A szkoda, bo to naprawdę bardzo ciekawa historia. Niestety niewykorzystany potencjał.

„Fraulein France” to książka typu historycznego thrillera. Opowieść o wojnie, romansie, nienawiści, zemście. Powieść, która dzieli czytelników. Jedni uważają, że jest przeciętne inni odwrotnie. Ja, należę do tej drugiej grupy, lektura urzekła mnie swoją prostotą, lekkim piórem. Bohaterką tej powieści jest młoda France, która przyjeżdża do Paryża pracować w słynnym domu publicznym „Sfinks”. Kurtyzana ma swój cel, prowadzi własną wojnę, jest jak Furia.

"Sama decyzja o zemście to jeszcze nie zemsta...To zaledwie cień zemsty...Powinniśmy wybaczyć naszym wrogom, ale nie wcześniej, nim zawisną na szubienicy" (str 265)
Prawdę mówiąc lekkie rozczarowanie, spodziewałam się więcej. Historia łatwa do przewidzenia, miejscami wciągająca, lecz jak dla mnie opowiedziana w bezbarwny, mało emocjonujący sposób.Postacie i wydarzenia autentyczne mieszają się z fikcją literacką.Rok 1940 rozpoczyna się okupacja Francji. Naród francuski przedstawiony w bardzo niekorzystnym świetle. Autor wręcz napiętnuje ich służalczość wobec Niemców. Część mieszkańców pamiętających zachowania Niemców z czasów I Wojny Światowej masowo opuszcza kraj. Znacząca większość popiera okupanta i sprzyja mu. Na ten fakt wpłynęła również niezdecydowana polityka marszałka Peteina.
"Nasz naród żyjący obsesją zdrady, kłótliwy, sprzedajny, gotów węszyć "innego" wśród własnych dzieci, podzielony nawet przy rodzinnym stole, w którym najmniejsza różnica zdań stawała się nieodwracalnym antagonizmem miał nigdy nie zaznać pokoju." (str 13)
Czoło okupantowi stawia jedynie młode pokolenie starając się utrudnić im życie na każdym kroku.
Dostatnie i spokojne życie Niemców w okupowanej Francji w porównaniu z tymi, którzy przebywali na froncie wschodnim.
Przybytek rozkoszy w Paryżu obsługujący tylko Niemców i jego nowy nabytek w postaci pięknej, młodej dziewczyny, twardo stąpającej po ziemi, dokonującej samodzielnych wyborów, uwielbianej, adorowanej i będącej przedmiotem marzeń wielu mężczyzn.Związek niemieckiego oficera i francuskiej prostytutki, mający drugie dno i skrywający mroczne tajemnice.Udawana miłość pod płaszczykiem nienawiści. Wyrzeczenie się wszystkiego, co do tej pory było wartościowe, kochane. Zemsta przygotowywana z niezwykłą precyzją i zbierająca swoje żniwo. Postępowanie nie zawsze zgodne ze swoim sumieniem i przyjętymi konwenansami, by powetować krzywdę wyrządzoną najbliższym.

Uwaga,książkę kupiłem.Tak,przez przypadek.Jestem sobie w księgarni,patrzę.A tu są książki,po 10 zł :-D,no to ja kupuję.
Patrze,no może być fajnie.Francja wojna.
Druga oczywiście,bohaterka ta dziewczyna,prostytutka.
Ale, z klasą i honorem.
To,co robiła dla narodu.Należy,się szacun ,ukłon i buziak.
Książka,pełna emocji.Walk o wolność i diabelskiej odwagi.

Patrze,no może być fajnie.Francja wojna.
Druga oczywiście,bohaterka ta dziewczyna,prostytutka.
Ale, z klasą i honorem.
To,co robiła dla narodu.Należy,się szacun ,ukłon i buziak.
Książka,pełna emocji.Walk o wolność i diabelskiej odwagi.

• 2015
  • 2015