Fräulein France

Fräulein France
Monika Szewc-Osiecka
historyczna
Ag2S

Nowa, odważna powieść historyczna Romaina Sardou, autora bestsellera "I odpuść nam nasze winy". Wrzesień 1940 roku. Po klęsce Francji zaczęła się okupacja. Niemcy, rozzuchwaleni zwycięskim marszem na Zachód, korzystają z wszelkich dostępnych uciech Paryża. Do słynnego domu publicznego Sfinks przybywa nowa dziewczyna. Ma na imię France i jest zniewalająco piękna. Ma wysokie wymagania -...

Wrzesień 1940 roku. Po klęsce Francji zaczęła się okupacja.

Niemcy, rozzuchwaleni zwycięskim marszem na Zachód, korzystają z wszelkich dostępnych uciech Paryża. Do słynnego domu publicznego Sfinks przybywa nowa dziewczyna. Ma na imię France i jest zniewalająco piękna. Ma wysokie wymagania - "obsługuje" tylko śmietankę niemieckiej armii.

Co skrywa pozorny chłód tej kobiety? Żadne jej słowo ani gest nie są dziełem przypadku. Tajemnicza i nieprzenikniona Fräulein France prowadzi własną wojnę...

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Oficjalna recenzja
Katriona książek: 1026

Chodzi bowiem o konkretnych ludzi

Powieść historyczna łączy w sobie elementy znane z kart minionych lat oraz te, które wykreował sam pisarz. Autor dzieł należących do tego gatunku w umiejętny sposób miesza fikcję z rzeczywistością, przeplata prawdziwe wydarzenia z tymi niemającymi miejsca w realnym świecie. Obok postaci historycznych pojawiają się te powstałe dzięki imaginacji pisarza. Dwa odmienne światy – realny i historyczny – łączą się w jedną całość i tworzą nową literacką sferę, która oddziałuje na zmysły czytelnika. W powieści historycznej twórca pragnie pokazać odbiorcy prawdę o minionych czasach, przeszłe wydarzenia stają się jednym z bohaterów dzieł tego gatunku. Niektórzy twórcy skupiają się w swoich dziełach na losach jednostki na tle ważnych wydarzeń historycznych, inni wolą opowiedzieć dzieje narodu. Romain Sardou w swojej książce „Fräulein France” próbuje połączyć te dwa typy powieści historycznej w jedno.

Niemcy rozpoczynają podbój krajów europejskich. Podczas przemieszczania się w kierunku Paryża Friedrich Grimm i Peter Böhm zatrzymują się w domostwie Alfreda Riquiera. Niestety wizyta niemieckich gości nie kończy się dla pana domu i jego rodziny pomyślnie. Najeźdźcy zabijają familię, a jej dom podpalają, by upozorować tragiczny wypadek. Mijają tygodnie, bohaterowie wiodą szczęśliwe żywoty w Paryżu. Pewnego dnia w jednym z domów uciech stolicy Francji, Sfinksie, pojawia się piękna nieznajoma, która pragnie otrzymać w nim posadę damy do towarzystwa. Jedyny bagaż dziewczyny stanowi mała walizeczka. Kobieta ostrzega jednak, że nikt nie ma prawa do niej zaglądać. Jaką tajemnicę skrywa piękna nieznajoma?

Romain Sardou w zgrabny i przemyślany sposób wciąga czytelnika w realia II wojny światowej. Odbiorca widzi drogę, jaką przebywają Niemcy podczas jej trwania: od władców życia i śmierci, którzy podbijają kolejne terytoria, po wielkich przegranych uciekających z tonącego okrętu. Autor pokazuje czytelnikom różne twarze niemieckich bohaterów – żadna z nich nie budzi jednak sympatii. Wprawdzie pisarz nie skupia się na bestialstwach wojny, wszelkie bitewne czyny ograniczając do minimum, widać jednak, że w tej powieści nie ma miejsca na wybielania poczynań Niemców.

Pisarz nie skupia się tylko na tym narodzie – pokazuje on również odbiorcy maski, jakie zakładają Francuzi. Elity, czyli bogaci i wpływowi mieszkańcy Paryża, pragną przypodobać się najeźdźcom w celu zabezpieczenia swoich majątków i pozycji. Są gotowi oddać im własne córki, byle tylko otrzymać protektorat. Na salonach panuje proniemiecka atmosfera, Paryżanie śmieją się z nieudolności własnego kraju, wręcz cieszą z faktu, iż zostali podbici. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w niższych warstwach społecznych, gdzie kwitnie konspiracja.

Jednak tym, co przykuwa największą uwagę jest główna bohaterka powieści – France. Dziewczyna z tajemniczą przeszłością, która bardzo szybko zjednuje sobie sympatię wysoko postawionych Niemców. Czytelnik czuje, że protagonistka prowadzi jakąś grę, że każdy jej zabieg i staranie nie jest przypadkowe. Tylko jaki będzie ostateczny cel? Bohaterka owija sobie mężczyzn wokół palca. Autor pokazuje, że nie tylko broń bywa niebezpieczna, również człowiek jest w stanie zranić. France to silna kobieta, która potrafi pociągnąć za odpowiednie sznurki. W „Fräulein France” pojawia się nawet motyw lalkarza, bawiącego się swoimi kukiełkami.

Jedynym minusem pozycji jest jej przewidywalność. Uważny czytelnik bardzo szybko rozgryzie tajemnicę i motywy kierujące protagonistką. Jedynym zaskoczeniem okazuje się sposób, w jaki osiągnie swój cel.

„Fräulein France” to dobra pozycja, którą czyta się z zapartym tchem. Mnóstwo odniesień do wydarzeń i postaci historycznych, spójna fabuła i ciekawe postaci sprawiają, że książka wciąga i fascynuje. Powieść historyczna z elementami kryminału to idealne połączenie.

Monika „Katriona” Doerre

allison | 2015-04-13
Na półkach: II wojna światowa
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

To chyba moje największe czytelnicze rozczarowanie tego roku!

Szumnie zapowiadana odważna powieść okazała się gniotem i naiwną bajką dla dorosłych.
Zacznę jednak od plusów, gdyż zawsze staram się widzieć szklankę do połowy pełną:).

Nie można odmówić książce dobrze naszkicowanego tła historycznego i przyznam, że jej początek zapowiadał się nieźle. Jednak to - moim zdaniem - jedyne zalety.

Historia tytułowej France poraża naiwnością, banalnością i niewiarygodnością. Nie pomaga tej opowieści nawet usilne porównywanie bohaterki przez narratora do Medei, gdyż w tym kontekście wypada ono trywialnie i sztucznie. Zemsta francuskiej femme fatale jest tak wydumana i afektowana, że irytuje czytelnika swoją infantylnością, zamiast budzić emocje związane z akcją.

Postacie są schematyczne, a ich działania i rozważania łatwe do przewidzenia. Bohaterowie rażą pretensjonalnością, podobnie jak ich dialogi i końcowy monolog wygłoszony przez France. Przyznam, że przy czytaniu tych ostatnich...

wiejskifilozof | 2017-10-07

Uwaga,książkę kupiłem.Tak,przez przypadek.Jestem sobie w księgarni,patrzę.A tu są książki,po 10 zł :-D,no to ja kupuję.
Patrze,no może być fajnie.Francja wojna.
Druga oczywiście,bohaterka ta dziewczyna,prostytutka.
Ale, z klasą i honorem.
To,co robiła dla narodu.Należy,się szacun ,ukłon i buziak.
Książka,pełna emocji.Walk o wolność i diabelskiej odwagi.

Renax | 2017-01-14
Na półkach: 2017
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Nie jest to powieść, jakiej spodziewałam się po tytule i okładce. A spodziewałam się jakiejś namiętnej powieści o przygodach paryskiej prostytutki. Jest jednaj prostytutka i Paryż, ale powieść ma spore podłoże historyczne. Prolog przybliża czytelnikowi Vichy i Francję z czasów drugiej wojny światowej. Wszyscy, którzy jakkolwiek interesują się historią, wiedzą, że Francja nie ma czym się chlubić – poddanie się bez walki, utworzenie strefy poddanej Niemcom i oddanie Żydów nazistom. To niechlubna część francuskiej historii. I według mnie, fabuła powieści może być metaforą Francji. Nawet imię się zgadza – France to imię kobiece i francuska nazwa kraju. Jakiś czas temu oglądałam kroniki historyczne z 1945 roku z Paryża. A na nich mnóstwo ogolonych paryżanek – za kolaborację z Niemcami. Tym też parała się Głowna bohaterka powieści – współpracą z oficerami niemieckimi. Służyła im ciałem, ale jej motywy były głębsze, co zostaje wyjawione na końcu książki. Ja się jednak domyśliłam...

grażyna | 2015-05-15
Na półkach: 2010 - 2015
Przeczytana: 2015 rok

Po przeczytaniu tej książki miałam mieszane uczucia. Próbowałam się wcielić w uczucia Friedricha Grimmma, oraz po części France. Brałam pod uwagę sytuację Niemca ale niestety popieram zemstę France. W pewnym momencie wydawałoby się, że kobieta będzie poddana Friedrichowi i kiedy urodzi mu syna wszystko będzie już dobrze niestety zadra pozostająca w jej sercu nie pozwoli na happy end. Do końca nie wydawałoby się, że France jest zdolna do zemsty natomiast końcówka książki nie pozostawia czytelnikowi złudzeń.

DomowaKsięgarnia | 2015-04-15
Na półkach: Posiadam

France jest młoda, piękna inteligentna i bardzo tajemnicza. Ma niewiele ponad dwadzieścia lat, nienaganną prezencję i nieodparty urok osobisty. Jednak, nic więcej o niej nie wiadomo. Nie wiadomo, jak nazywa się naprawdę, kim jest i skąd pochodzi. Jedno jest pewne, niemieccy oficerowie lgną do tej tajemniczej kobiety, jak muchy do miodu.

Tytułowa Fraulein skrywa w sobie ciekawą historię ,niezrozumiałą zagadkę, misternie utkaną intrygę i interesujące spojrzenie na Francję i Francuzów lat czterdziestych dwudziestego wieku. Autor postarał się o zapoznanie czytelnika z nastrojami panującymi w tamtym okresie.

Powieść Sardou to przykład powieści spisanej językiem wyważonym, oszczędnym w niepotrzebne ozdobniki i bardzo subtelnym. Jeśli dołożyć do tego ciekawą i dobrze spisaną historię, to mamy kawałek dobrej literatury.

Więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Anna | 2015-05-29
Przeczytana: 28 maja 2015

„Fraulein France” Romain Sardou to historia dwudziestoletniej Francuski. Trwa II wojna światowa. Niemcy okupują Francję. Młoda piękna kobieta przybywa do Paryża . Za cały bagaż ma tylko skromną walizkę. Zatrudnia się w ekskluzywnym domu publicznym obsługującym wysokich rangą Niemców. France, bo to o niej mowa, staje się najbardziej pożądaną dziwką Paryża. Wyczuwamy, że o to chodziło jej od początku. To ona rozdaje karty. Zachwyca urodą, inteligencją, stawia śmiałe wymagania. Chętnych adoratorów kusi i odrzuca według własnego uznania. Czytelnik podejrzewa, że skrywa ona jakąś tajemnicę. Nie myli się. Z mieszanymi uczuciami śledzi jej poczynania. Zachowanie młodej, pięknej, pożądanej i nie dla wszystkich osiągalnej bądź co bądź dziwki intryguje. France konsekwentnie realizuje swój plan. Romain Sardou stopniowo uchyla rąbka tajemnicy swojej bohaterki. Tym samym zaskakuje czytelnika wciągając go w grę,, którą ona prowadzi .
„Fraulein France” to historia przede wszystkim o...

Maromira | 2015-04-03
Na półkach: Od wydawnictw
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

„Kiedy w roku 1945 Niemcy skapitulowały przed aliantami, część Francuzów była zawiedziona”.

Wrzesień 1940. Do Francji właśnie wmaszerowała niemiecka armia. Phillipe Petain w pośpiechu podpisuje akt kapitulacji. Od tej chwili kraj znajduje się pod okupacją III Rzeszy.
To czas, gdy na paryskich ulicach równie często słyszy się język niemiecki, co francuski. Sorbona organizuje dla mieszkańców specjalne lekcje nauki języka okupanta, historii jego kraju i kultury. A Paryżanie pchają, aby się zapisać drzwiami i oknami. To jeden z obrazów Francuzów. Ten najbardziej powszechny – cieszący się z pojawienia się na ulicach obcokrajowców.

bibliofilka | 2015-04-10
Na półkach: 52 książki 2015
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

„Kiedy tam będziemy, Francja otworzy się przed nami jak kwiat!”. Tak powiedział jeden z niemieckich kapitanów, w roku 1940, po zdobyciu fontu Eben-Emael. Tryumfalne zwycięstwo nad belgijską fortecą utorowało Niemcom drogę do serca Belgii i luksemburskich Ardenów. Tym samym "dziwna wojna", czy też "siedząca wojna" nabrała dynamiki, a Europa Zachodnia weszła w konflikt zbrojny z Hitlerem.

Francja podała się bez walki. W Paryżu, Niemcy zaczęli korzystać z wszelkich przyjemności życia. Otwarto zatem teatry i opery, muzea i wystawy, kabarety i burdele, a restauracje oferowały menu po niemiecku. I tak, do jednego z najsłynniejszych domów publicznych "Sfinksa" przybywa nowa dziewczyna. France zachwyca wszystkich urodą i wrodzoną gracją. Ma jednak spore wymagania, przede wszystkim jest Nur für Offiziere. Wybiera jedynie najbardziej bogatych Niemców i najbardziej aryjskich. Ona decyduje, którzy mogą korzystać jej dobrodziejstw. Takim podejściem, połączonym z nieprzeciętną urodą, młoda...

Lidia | 2016-01-03
Na półkach: PRZECZYTANE W 2015
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Fräulein France zachowuje się, jakby podzielała owe uczucia rodaków. Niedawno przybyła do stolicy i obecnie robi karierę jako kurtyzana w jednym z najsłynniejszych francuskich domów publicznych, we Sfinksie, obecnie „obsługującym” jedynie Niemców. Zniewalająca piękna, stawia własne warunki i szybko wybija się, wybierając spośród klientów tylko śmietankę nazistowskiej armii. Kim jest i co planuje?
Fräulein France to kobieta- zagadka. Jej przeszłość,...

Anna | 2015-05-29
Przeczytana: 28 maja 2015

„Fraulein France” to historia przede wszystkim o zemście,...