Perfekcyjna kobieta to suka. Powrót

Okładka książki Perfekcyjna kobieta to suka. Powrót Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine Girard
Okładka książki Perfekcyjna kobieta to suka. Powrót
Anne-Sophie GirardMarie-Aldine Girard Wydawnictwo: Feeria Cykl: Perfekcyjna kobieta to suka (tom 2) poradniki
poradniki
Perfekcyjna kobieta to suka (tom 2)
La Femme parfaite est une connasse – 2: Le retour
Feeria
2015-06-03
2015-06-03
Marynia Bicz
ideał kobieta Marynia Bicz perfekcjonizm

Okładka książki Dlaczego mi nie odpisuje? Jak randkować i nie zwariować. Anne-Sophie Girard, Marie-Aldine Girard
Dlaczego mi ni... Anne-Sophie Girard,...

Ta książka, podobnie jak pierwsza z serii, to jakieś nieporozumienie. Nie ma nic wartościowego do przekazania. Moim zdaniem szkoda czasu i pieniędzy. Nigdy nie myślałam, że napiszę coś takiego o jakiejkolwiek książce, ale parę pozycji aż prosi się o zniknięcie z rynku - to jedna z nich.

Trzeba podchodzić z dystansem do świata :) Myślę że to hasło wzięły sobie do serca autorki tej książki, nic dodać nic ująć ! Jest świetna :) Napisana z humorem i o dziwo ! Mogę znaleźć tam właśnie siebie :D Taką wariatkę ! :* mile zaskoczona książeczką !

Z twórczością francuskich sióstr spotkałam się już niecały rok temu, kiedy to w moje ręce wpadła pierwsza część poradnika dla kobiet (recenzja),w ich wykonaniu. Nie zaprzeczę iż ich debiut rozbawił mnie do łez, zaciekawił i może zbyt wiele nie nauczył, jednak pozostawił po sobie miłe wspomnienia. Do drugiej książki z tej serii, w której autorki nadal "walczą" z tytułową suką, miałam nie lada wymagania. Możecie się śmiać, ponieważ nie jest to poradnik najwyższych lotów, ja bardziej skupiłam się na tej śmiesznej stronie tej książki i naprawdę czekałam na żarty, zabawne porównania oraz testy, które przygotowały dla nas autorki.

W swoich obu książkach Anne-Sophie Girard i Marie-Aldine Girard skupiły się na tym aby przekazać kobietom jedną cenną poradę - nie istnieją perfekcyjne żony, matki, dziewczyny, koleżanki, przyjaciółki, współlokatorki, sąsiadki, narzeczone, szwagierki, teściowe - żadna z nich nie jest idealna! A jeśli próbuje taka być, to niestety lub stety, musimy stwierdzić wszem i wobec, iż jest... suką. I właśnie ta prosta zasada opisana jest w dwóch książkach francuskich autorek. W sposób humorystyczny, ciekawy i lekki chcą przekazać wszystkim kobietom na świecie, iż nie muszą być idealne we wszystkim.

Druga część odrobinę mniej przypadła mi do gustu. Oczywiście nadal trzyma poziom tomu pierwszego, jednakże podczas jej czytania nie śmiałam i nie bawiłam się tak dobrze, jak rok temu. Po skończonej lekturze poczułam lekkie zawiedzenie, bo niestety liczyłam na jeszcze większą dawkę śmiechu.

"Nie będziesz mówić, że jesteś profesjonalnym fotografem dlatego, że kupiłaś lustrzankę."

Pomimo tego, iż tym razem nie było tak zabawnie, książkę oceniam i wspominać będę dobrze. Autorki po raz kolejny pozytywnie mnie zaskoczyły. W ich poradnikach uwielbiam tę oryginalną i ciekawą formę przekazu, ale również i chwytliwy tytuł, który zaintryguje - tak jak mnie - wiele czytelniczek. Powrót suki miał swoje lepsze i gorsze momenty, jednakże cała książka bardzo mnie wciągnęła, a przeczytanie jej zajęło mi coś około godziny.

Jak wiecie z recenzji poprzedniego tomu nie jest to jakiś wielki poradnik, który napisany na wysokim poziomie zmieni Wasze życie. Francuskie siostry postawiły bardziej na zabawę i dobry humor oraz skupił się na jednym wątku, aby w dość oryginalny sposób przekazać swoje rady czytelniczkom. Sięgając po ten poradnik nie spodziewajcie się również kilkustronowych opisów, w których autorki poradzą Wam jak być (nie)idelaną kobietą. W książce możecie znaleźć wiele tabelek, wykresów i ramek, z ważnymi poradami, jednym zdaniem: w środku na pewno nie wieje nudą! Poradnik, zarówno część pierwszą jak i drugą o tym jak zaakceptować brak perfekcji w sobie, polecam przede wszystkim kobietom.

Lubię ich poczucie humoru, to że potrafią wywołać uśmiech na Twojej twarzy,a czasem nawet gwałtowny śmiech. Kiedy zdasz sobie sprawę, "to nie jestem sama? :O ktoś też tak ma?!" i wtedy świat przybiera cieplejsze kolory. To nic takiego, poradnik, który przeczytasz w zaledwie godzinę, ale w zamian za to dostajesz dużą dawkę śmiechu i poczucie, że nie jesteś sama, jest więcej nieperfekcyjnych kobiet i gdy coś Ci nie wyjdzie, gdy wstajesz rano, wyglądając jak panda, bo nie chciało Ci się zmyć makijażu, to wiedz, że są tysiące takich jak Ty, nieidealnych kobiet,a mimo to, albo właśnie dlatego, pięknych i niepowtarzalnych:D

Niestety muszę przyznać, że jest słabsza niż poprzednia część. Tym razem mniej zaskakuje i śmieszy, ale może to kwestia tego, ze tym razem, wiedziałam, czego się spodziewać.

Coś dla kobiet, co warto zobaczyć. Polecam też odważnym mężczyznom, gdyby chcieli poznać prawdziwe oblicze płci przeciwnej. Nie odpowiadam za to, co tam znajdziecie :P

Oto długo oczekiwana druga część kultowej książki "Perfekcyjna kobieta to suka", którą pokochały Francuzki. Polki zresztą też!

Skąd pomysł na kontynuację?
A stąd, że suka nie umiera nigdy!

I wciąż zadręcza nas swoim idealnym postępowaniem. A my - normalne kobiety - nigdy nie nauczymy się być perfekcyjne. I bardzo dobrze, bo chyba żadna z nas nie chciałaby być suką?

Na pewno jednak możemy się nauczyć pokochać swoją nieperfekcyjność. W tej książce każda z nas odnajdzie część siebie i dzięki temu zaakceptuje swoje śmiesznostki i dziwactwa. A przy okazji dowie się, jak żyć w świecie pełnym suk...

* * * *

Autorki - podobnie jak w pierwszej części - z humorem kontynuują atak na tę, którą obwiniają o wszystko, co najgorsze, przez którą kobiety czują się jak zero...czyli perfekcyjną kobietę.

W przedmowie wspominają o tym, że napisały Perfekcyjną... po to, żeby rozbawić swoje własne koleżanki i odkryły, że mają o wiele więcej koleżanek, niż im się zdawało.
Z pewnością obiema pozycjami zyskały sobie wiele czytelniczek (swoją drogą ciekawe, czy któryś z mężczyzn widząc ten poradnik u swojej siostry/dziewczyny/żony, z ciekawości nie zajrzał i nie przeczytał kilku stron :D ).

Rzeczywiście znajdziemy w poradniku wiele ciekawych i śmiesznych porad, zasad, teorii jak np. Jak rozpoznać mężczyznę idealnego, jak chciałabyś być rozumiana przez facetów, Internet - czyli jak poznać psychopatę, facet po trzech piwach...

Nie wszystkie zaprezentowane zasady przypadły mi do gustu. Niektóre wydały mi się mało śmieszne, inne wręcz żenujące lub po prostu głupie. Zapewne zależy to od spojrzenia poszczególnych osób na świat. Mimo wszystko poradnik przetrwania dla normalnych kobiet traktuję jak coś do poczytania, co nie pozostanie w naszej głowie na długo. Zdecydowanie jednak wolę poradniki oparte na wiedzy naukowej, które uświadomią mnie, dlaczego coś dzieje się tak, a nie inaczej, przedstawiają fakty... Oczywiście z samego założenia Perfekcyjna... miała być "dla zabawy", więc wiadomo, że nie można oczekiwać czegoś naukowego :D

Poradnik ten niesie za sobą jasne przesłanie.
Nikt nie jest perfekcyjny, a jeżeli już, to jest także suką.
Trzeba pokochać swoją nieperfekcyjność i uświadomić sobie, że bycie sobą jest najważniejsze, a nasze dziwactwa czynią nas takimi jakimi jesteśmy, czyli wyjątkowymi.

Skąd pomysł na kontynuację?
A stąd, że suka nie umiera nigdy!

Na...

Książkę przeczytałam w niecałą godzinę, bez zbędnych uniesień, z kilkoma przerwami. Szczerze mówiąc to może i szybko i lekko się ją czyta, jednak treść nie pozostała w mojej głowie i uleciała bardzo szybko. Książka na zabicie czasu i tyle.

Jeżeli nie czytałyście pierwszego tomu to nie ma się czym martwić jak same autorki piszą wszystko będzie dla was zrozumiałe :). Jak piszą celem książki jest przypuszczanie dalszych ataków na postać, przez którą czujemy się jak zero.. kobietę perfekcyjną. Wszak jak wiadomo suka nie umiera nigdy...
Nie zapominajmy, że trzeba na wszystko w tej książce patrzeć z przymrużeniem oka i nie wszystko traktować poważnie. Jednak moje drogi panie zabawa gwarantowana bo autorki mają poczucie humoru i rozkładają na czynniki pierwsze absurdy życia codziennego.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie więc jest idealna na popołudniowy relaks. Czytając można sobie uświadomić, że jednak jest tam coś i z nas więc obowiązkowo dobrze mieć dystans do siebie i otaczającego świata. Dobrze czasem popatrzeć na pewne sprawy z boku i zastanowić się nad nimi. Autorki piszą w swobodny sposób, nie ma dla nich tematu tabu i umiejętnie przekazują swoje rady.

Tak więc jeżeli liczycie na jakieś ekstra porady to nie tutaj bo tu siostry stawiają na dobra zabawę i uświadomienie kobietom, że najlepiej pozostać sobą.

Nie zapominajmy, że trzeba na wszystko w tej książce patrzeć z przymrużeniem...

Niecały rok po polskiej premierze pojawia się kontynuacja poradnika przetrwania dla normalnych kobiet pt. "Perfekcyjna kobieta to suka". Książki można czytać niezależnie od siebie, jak - zdaniem autorek - można oglądać "Akademię policyjną". Jak wypadł drugi tom poradnika? Zapraszam do zapoznania się z videorecenzją!

www.ujrzecslowa.pl

Znów to samo, przypadkowym, bądź nieprzypadkowym zrządzeniem losu trafiła do mnie kontynuacja. Na samym początku zastanawiałam się, czy zwracając uwagę na ten jakże energiczny i jednoznaczny tytuł, będę w stanie zrozumieć treść tej książki, bez wcześniejszego nie zaznajomienia się z tomem pierwszym. Okazało się, że książka do mojego mózgu trafiła całkowicie bezboleśnie, a jednocześnie chwilami wywołała uśmiech na ustach.

Czasem zdarzają się takie pozycje, które musimy przełknąć, jednocześnie przymrużając oczy. Ponieważ ta lektura, wielu osobom może się wydać niepotrzebna i dosyć dziwna. Jednak właśnie przy takich tekstach się odprężam i lubię z nich wynieść te sentencje, bądź zapamiętać te zdania, które mają odzwierciedlenie i w moim życiu.

Humor, czy to ten śmieszny, bądź i czarny, zawsze wywołuje we mnie uśmiech. Bo czasem jest tak, że poruszając się codziennie w swoim jestestwie, nie dostrzegamy tych małych drobin, które powodują, że dziękujemy różnym bogom, że nie jesteśmy perfekcyjne. Bo uwaga, może to was zadziwić, żadna z was nie chce być perfekcyjna. Bo i po co tak naprawdę? Dwie kobiety postarały się w tym „poradniku” ukazać dziwne sytuacje z życia wzięte, bo tak, kilka z sytuacji przedstawionych w tej książce odczuwam i na własnej skórze.

Można by przytaczać fragmenty i pomysły, które się tutaj znalazły, jednak chyba nie ma to większego sensu. W mojej głowie zachował się jednak jeden tekst, który mniej więcej brzmiał tak: to ja gotuję cały dzień, uwijam się w ukropie, po to, by mój chłopak wylał na talerz pół litra ketchupu. No u mnie sprawdza się to za każdym razem. Czasem się wkurzam, gdy tak robi. Chociaż musze przyznać, że jego pomysł na kanapki z jajkiem i ketchupem jest genialny i nie wyobrażam sobie tego, by zjeść jajka bez ketchupu.

Krótka pozycja wiąże się w tym przypadku z krótką recenzją, ale kto by się tym przejął, przecież recenzje też nie muszą być idealne. Jeżeli macie w sobie odrobinę dystansu, to sięgajcie po tę pozycję raz dwa. I zdecydowanie nie zgadzam się ze stwierdzeniem z książki, że gdy zauważy się jakiś artykuł bez ceny, to mówienie tekstu w stylu, iż zapewne jest za darmo jest jakimś obciachem. Sama tak mówię… Czas na lincz.

www.ujrzecslowa.pl

Muszę przyznać, że wcześniej nie miałam okazji zapoznać się z pierwszym tomem tej serii, ale uznałam, że jego znajomość nie będzie mi jakoś szczególnie potrzebna, aby przeczytać drugą część. Gdy tylko zobaczyłam okładkę oraz tytuł, który wywołał na mojej twarzy uśmiech - wiedziałam, że muszę wziąć tę pozycję do ręki. Jak spodobała mi się twórczość dwóch francuskich autorek? Tego z pewnością dowiecie się z dalszej części recenzji, na którą Was serdecznie zapraszam.

Sięgając po ten poradnik byłam niezwykle ciekawa jakie podejście do całej tej sprawy mają Anne-Sophie Girard oraz Marie-Aldine Girard. Wiele osób to samo zdarzenie potrafi postrzegać na różne sposoby, a dzięki "Perfekcyjnej Kobiecie..." możemy spojrzeć na wszystko z boku oraz samemu przemyśleć kilka spraw. Autorki rozkładają na czynniki pierwsze absurdalne czasami rzeczy, które wykonujemy odruchowo, ale dzięki temu mamy szansę dokładnie im się przyjrzeć.

Każda z kobiet chce być piękna, mądra i wiecznie młoda, ale przecież doskonale zdajemy sobie sprawę, że ideały nie istnieją. Tak jak mówi nam tytuł tej książki - perfekcyjna kobieta to suka! Często przytłoczone codziennością widzimy więcej wad niż zalet, a dzięki poradnikowi możemy spojrzeć na pewne sprawy z dystansem. Autorki idealnie czują się w swojej tematyce i doskonale radzą sobie z przekazaniem swoich rad czytelnikom.

Książka nie jest gruba, wiele stron zawiera również mało tekstu tak więc czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Jest to idealna powieść do relaksu przy kawie czy lampce dobrego wina. Jestem pewna, że dzięki tej lekturze będziecie mogli zapomnieć o problemach i codzienności. Humor oraz podejście do omawianych spraw udziela się również czytelnikowi.

Jedną z ważniejszych dla mnie zalet tej powieści jest humor z jakim autorki to wszystko opisały. Jeśli nie macie poczucia humoru oraz dystansu do samej siebie to naprawdę lepiej omińcie tę pozycję, jednak jeśli jesteście pewne, ze potraficie się śmiać i macie lekkie podejście do życia - z pewnością Perfekcyjna kobieta to suka wywoła na waszej twarzy uśmiech. Mnie nie pozostaje już nic innego jak tylko zabrać się również za pierwszą część i przekonać się czy przypadnie mi ona do gustu.

• 2015
  • Egzemplarze recenzenckie