Gretel i ciemność

Gretel and the Dark
baśnie, nazizm
literatura piękna
Pani_Kultura

WIEDEŃ, 1899 rok Słynny psychoanalityk Josef Breuer spotyka najdziwniejszą ze swoich pacjentek. Znaleziona nieopodal szpitala dla psychicznie chorych, chuda, z ogoloną głową, twierdzi, że nie ma imienia ani uczuć – że w ogóle nie jest człowiekiem. Breuer postanawia zgłębić przyczyny jej stanu. NAZISTOWSKIE NIEMCY, WIELE LAT PÓŹNIEJ Mała zagubiona Krysta całymi dniami bawi się sama. Jej...

WIEDEŃ, 1899 rok

NAZISTOWSKIE NIEMCY, WIELE LAT PÓŹNIEJ

Mała zagubiona Krysta całymi dniami bawi się sama. Jej mama zmarła. Jej ojciec pracuje w lecznicy z „ludźmi-zwierzętami”. Dziewczynka, zatopiona w historiach o Hanselu i Gretel, Fleciście i innych baśniowych postaciach, nie dostrzega niebezpieczeństwa, jakie czai się wokoło. A kiedy wszystko się zmienia i świat wokół niej staje się straszniejszy od jakiejkolwiek opowieści, odkrywa, że wyobraźnia ma większą moc, niż kiedykolwiek podejrzewała…
Te dwa światy staną się częściami jednej znacznie większej opowieści, która wnika w najciemniejsze, najbardziej wstydliwe miejsca historii XX wieku i ukazuje – w oszałamiającym finałowym zwrocie akcji – drogę prowadzącą z powrotem ku światłu.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/933/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/933/

Maria | 2019-05-05
Przeczytana: 20 czerwca 2015

„...historie wewnątrz historii, która okazuje się częścią przeraźliwie rzeczywistej baśni.”
Ten fragment wypowiedzi głównej bohaterki, idealnie oddaje charakter tego niezwykłego thrillera psychologicznego. Jego wyjątkowość zaklęta jest w baśniowości, będącej efektem zainteresowań autorki, którą, jak przeczytałam na okładkowym skrzydełku, przez całe życie fascynowały „moc i symbolika legendarnych historii, a pomysł na powieść „Gretel i ciemność” narodził się, kiedy zaczęła badać wzmożone zainteresowanie baśniami w czasach Trzeciej Rzeszy”.
Właśnie - baśnie i III Rzesza.
To dwa klucze do zrozumienia fabuły, ale przede wszystkim do odczytania przesłania tej powieści, którą rozpoczyna baśniowe intro z Flecistą oczarowującym muzyką wszystkich ludzi, ogrami w siedmiomilowych butach, dziewięciogłowymi psami, ze szlochającymi rusałkami i trojgiem, uciekających do lasu, dzieci. Najbardziej rzeczywistymi postaciami z całej plejady jego mieszkańców. Ale najbardziej realny był ich...

Matylda Saresta | 2016-12-10

WOW... W ŻYCIU nie spodziewałam się, że książka tak się skończy i wyjaśni się, o co TAK NAPRAWDĘ tam chodziło... Do samego końca nie wiedziałam, czy to jest fantasy, czy thriller, czy nawet może horror... 10/10 za pomysł minus 1 punkcik z strasznie ciężki początek, który może zniechęcić niejednego czytelnika... Wytrwałości - warto! Polecam!!!!!

Insus | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Przejmująca, niepokojąca, wymagająca skupienia, momentami duszna lektura. Bardzo dobra pozycja.

Niedam | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Niewiele jest książek, które w tym roku zrobiły na mnie tak duże wrażenie jak "Gretel i ciemność". Śmiało stwierdzam, że jest to obecnie najlepsza książka, jaka wpadła w moje ręce w tym roku.

Nazistowskie obozy koncentracyjne są skazą XX wieku, ale historii nie da się wymazać z pamięci, a czasami warto przypomnieć ludzkości jak okropna jest wojna - być może to zapobiegnie ponownym konfliktom.

W tym okrutnym czasie poznajemy Kristę. Małą dziewczynkę, córkę szanowanego wiedeńskiego doktora, która jest rozpieszczonym i zbuntowanym dzieckiem. Jednak jej przemiana następuje bardzo szybko. Wilki w postaci owiec, kreują dziecku brudny i brzydki świat, który na zawsze zmienia jej życie. W "najgorszych z najgorszych" chwil, dziewczynka ucieka w świat baśni, gdzie próbuje walczyć z oprawcami, którzy nie mają litości nawet dla niewinnych istot.

Dramat dzieci jest najgorszą tragedią, która może przydarzyć się ludzkości. Te niewinne i delikatne "osóbki" są przez pewien czas...

książek: 2038
milla | 2015-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

„Gretel i ciemność” jest enigmatyczną opowieścią, której fabuła rozgrywa się na trzech, przeplatających się ze sobą planach czasowych i geograficznych. Jedna z części powieści rozgrywa się w Wiedniu 1899 roku. Do domu słynnego psychoanalityka trafia piękną, pobita, kobieta, która straciła pamięć. Dziewczyna, którą doktor Bauer nazywa Lilie, twierdzi, że nie jest człowiekiem, a jej zadaniem jest zabicie potwora ukrywającego się w miejscowości Linz. Wkrótce zafascynowany urodą młodej pacjentki lekarz zaczyna snuć szalone plany zrobienia z niej swojej kochanki, na drodze do urzeczywistnienia marzenia staje jednak uczucie, które rodzi się pomiędzy Lilie i ogrodnikiem Benjaminem. Drugi wątek rozgrywa się w niesprecyzowanym czasie, a jego bohaterką jest rozpuszczona Krysta, córka lekarza, która wraz z ojcem przenosi się do tajemniczego miejsca, gdzie za płotem znajduje się ogrodzone drutem kolczastym, pilnowane przez strażników zoo zamieszkane przez ludzi-zwierzęta. Czytelnik dość...

kinga | 2015-06-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Isadora | 2015-06-02
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Bruno Bettelheim, amerykański psychoanalityk i psychiatra zajmujący się głównie psychoterapią dzieci cierpiących na zaburzenia emocjonalne, bodaj jako pierwszy zwrócił powszechną uwagę na rolę baśni w kształtowaniu osobowości dziecka.
To właśnie forma baśni - okrutnych, przerażających, pełnych grozy - jak żadna inna wzbogaca i pobudza dziecięcą wyobraźnię, rozwija inteligencję, pozwala uporządkować uczucia i emocje, a poprzez wyraźny dualizm dobra i zła i wynikający z niego problem moralny, pokazuje, jak go rozwiązać, przenosząc na płaszczyznę realnych doświadczeń dziecka. Baśnie, przedstawiające archetypy i symbole ludzkich zachowań, uświadamiają, że problem dziecka nie jest jednostkowy; nie bagatelizują go, lecz ukazując w szerszym kontekście oraz poddając sposoby rozwikłania go, dają siły do walki z nękającymi dziecko lękami, pomagają mu radzić sobie z sytuacją, która wymyka się jego zdolnościom rozumienia, kompensują niezaspokojone dotąd potrzeby i pozwalają osiągnąć...

miete | 2015-05-22

Właśnie skończyłam ją czytać i aż z wrażenia zabrakło mi oddechu. Zastanawiam się jakie słowa mogą oddać genialność tej książki to jedna z najbardziej wzruszających książek jakie kiedykolwiek czytałam jest przepiękna i prawdziwie mądra