Wuthering Heights

Penguin Classics
Penguin Books
1985-01-01
1985-01-01
wichrowe wzgórza literatura angielska emily bronte
Inne

Okładka książki Coś na Progu, nr 4 (wrzesień/październik) Emily Jane Brontë, George Gordon Byron, Ramsey Campbell, Bartosz Czartoryski, Edward Lee, Thomas Ligotti, Michael Moorcock, Mateusz Pitulski, Jacek Skowroński, Łukasz Śmigiel, Katarzyna Szewczyk, Rafał Szłapa, Marcin Wroński
Coś na Progu, ... Emily Jane Brontë,&...
Okładka książki The Brontë Sisters: Three Novels Anne Brontë, Charlotte Brontë, Emily Jane Brontë
The Brontë Sis... Anne Brontë, Charlo...

1966

Wiele dziewczyn w gimnazjum się tym zaczytowało, a to było w epoce przed romantasy, young adult i tym podobnymi. Czytałem już po ukończeniu edukacji, w wydaniu z bodaj 2014 roku, w nowym tłumaczeniu pana Grzesika z Wydawnictwa MG. Pamiętam klimat, odpowiadający tytułowi, jak gdyby ciemnego, wietrznego, ulewnego dnia letniego. Sporo oniryzmu, wielowątkowość, chyba nawet Lovecraft coś niecoś o nich pisał. "Gotycka", ale niepretensjonalna (może to kwestia nowoczesnego tłumaczenia),klimatyczna, z podtekstami.

Bardzo interesujące posłowie tłumacza. Dodaję do rereadów, żeby wrócić do niej po latach - zapewne odbiorę jeszcze inaczej.

Czytałem lata temu, ale niech nie udaje że nie ;)

Czytałem lata temu, ale niech nie udaje że nie ;)

zdecydowanie najgorsza książka jaką przeczytałam - opowieść o toksycznych ludziach tworzących najbardziej toksyczną relację. dodatkowy minus za opinię arcydzieła - w którym miejscu?

Powieść Emily Jane Brontë napisana w roku 1847 pod męskim pseudonimem Ellis Bell. Głównym elementem opowieści jest nieszczęśliwa historia miłości pomiędzy Heathclifem i Katarzyną, która do szerszej publiczności trafiła poprzez liczne ekranizacje.

Osobiście uważam, że jest to powieść marna. Postaci pojawiające się na jej kartach, są próżne, samolubne i odrażające. Tragiczne wydarzenia są bezpośrednim następstwem postępowania bohaterów, a ich płytkie charaktery, negatywnie wpływają na odbiór całości.
Nie polecam, jeśli ktoś jest ciekawy, może obejrzeć, którąkolwiek z licznych ekranizacji, jednak książka, w moim własnym odczuciu nie była przyjemną lekturą.

Mam problem z tą książką. Generalnie lubię czytać klasykę i miałam pewne oczekiwania podchodząc do tej lektury, a skończyło się tak że zmęczyłam ją w audiobooku. Po prostu nieprzyjemnie mi się to czytało i niechętnie powracałam do historii, może to nie była książka dla mnie

Nadpowieść.

Nadpowieść.

Klasyka światowej literatury broni się sama.
To nie tylko historia romantycznej, tragicznej miłości która wciąga bez reszty.
To także świetnie przedstawione realia życia dawnej, mrocznej Anglii.

Klasyka światowej literatury broni się sama.
To nie tylko historia romantycznej, tragicznej miłości która wciąga bez reszty.
To także świetnie przedstawione realia życia dawnej, mrocznej Anglii.

Co doprowadziło, Heathcliffa do nienawiści najbliższej rodziny przez co sam był znienawidzony przez najbliższych? Myślę że śmierć najbliższej przyjaciółki Catherine. Wichrowe wzgórza to opowieść o mieszkańcach tytułowych wichrowych wzgórz i Drozdowego gniazda bardzo polubiłam Nelly Dean osobę mądrą dobrą uczciwą oddaną swoim pracodawcą .Piękna historia którą warto przeczytać.

Bardzo długo chciałam ją przeczytać, a kiedy w końcu się za nią zabrałam odniosłam wrażenie że każda postać jaką mamy przyjemność poznać jest albo przepełniona nienawiścią albo egoizmem. Jednak po przeczytaniu całości uznałam że mimo całej dziwności jest to bardzo ciekawa i wciągająca lektura.

Wciągająca, dziwna, piękna.

Wciągająca, dziwna, piękna.