Piknik fryzjerów

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Picknick der Friseure

Felicitas Hoppe mogłaby podać sobie rękę z Rolandem Toporem. Piknik fryzjerów to dwadzieścia groteskowych, lecz boleśnie prawdziwych historii, w których aż kipi od absurdu codziennego życia. Czarny humor przeplata się tu z poetyką snu. Pod warstwą fikcyjnych opowieści o wynajmowanym na godziny balkonie czy trzymanym w klatce chłopcu branym za tańczącego niedźwiedzia kryje się gorzka prawda o ludziach. śmieszne i tragiczne zarazem.

Leszczu | 2014-07-02

Zbiór opowiadań, przez które przechodzi się dość płynnie. Podobać się może (aczkolwiek nie musi) styl autorki - bez specjalnych fajerwerków potrafi niekiedy zadziwić jakąś frazą. Poza tym nie jest męczący, spokojnie do przyswojenia.
Jeśli zaś ktoś przyswoił sobie, o co chodziło tak naprawdę w większości tych opowiadań, to proszę o kontakt i przedstawienie prób interpretacji. Ja widzę tu głównie problem odnalezienia się w rzeczywistości, choć zastanawiam się, czy nie wynika to z moich prób przyswojenia się do przesłania. Brak - czy trudność w odnalezieniu sensów powoduje, że hmm... brnie się przez opowiadania, czasem mało refleksyjnie lub zgoła bez-. A szkoda, bo kilka z nich ma w sobie potencjał.
Wierzę, że o coś w tym chodzi.
Dlatego też, na zachętę, pięć gwiazdek (chyba nie umiem oceniać słabo książek, których nie rozumiem).

whatever | 2013-03-07

Ciągle nie wiem o co chodziło w tych opowiadaniach.

neuromance | 2016-07-04
Przeczytana: czerwiec 2016

Króciutkie, często jedno- lub dwustronne opowiadania. Bardzo surrealistyczne i symboliczne. Nie ma tu na tacy gotowych rozwiązań i nie wszystko kończy się happy endem, choć świat kreowany przez Felicitas Hoppe jest niekiedy wręcz bajkowy. Zbiorek objętościowo jest niewielki, jednak to treściwa lektura.

reptar | 2016-05-02
Anja | 2016-03-07