Kukła Kokoschki

A Boneca de Kokoschka
literatura portugalska
literatura piękna
Jaga

Powieść jak puzzel układający się w obraz ludzkiego życia i człowieczej natury. Dowcipna i pełna melancholii. W 2012 roku wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ścichapęk | 2019-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2019

Początek wydaje się być piękny, ale potem mam wrażenie, że autor - Alfonso Cruz - już płynie, płynie po tej słów krainie. Im dalej w las, tym metafory zaczynają przypominać strumień świadomości Paolo Coelho. Wszystko robi się dla mnie w tej powieści "za bardzo". Fabuła też zaczyna się rozpadać - zamiast napięcia, co dalej, irytuję się licząc ile jeszcze stron do końca.
Niestety, dla mnie to jedna z tych książek, które wchodzą jednym okiem, a wychodzą drugim.
(P.S dowcipu za bardzo w niej nie dostrzegłam)

Tak, zdecydowanie jestem fanką tego autora, to jak łączy ze sobą wątki, jak używa filozoficznego myślenia, jak splata fikcję i rzeczywistość, tym samym zmuszając nas do poszukiwań, jest tym, co najbardziej lubię w literaturze. Ponad to, ten korowód postaci... no, piękna rzecz.

kinga | 2018-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 12 listopada 2018

| 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Podczas II wojny światowej w Dreźnie, splatają się losy Bonifacego Vogla mającego sklepik z ptakami, Izaaka Dresnera, który na początku jest tylko głosem wydobywającym się spod podłogi tegoż sklepiku oraz Cecylii Kacew – Żydówki ze stygmatami. Ta trójka emigruje do Paryża, gdzie Izaak otwiera księgarnię „ Poniżeni & Znieważeni” i w niedługim czasie wpada mu w ręce książka Mathiasa Popy „Kukła Kokoschki” . I od tego momentu nie wiadomo gdzie kończy się rzeczywistość a zaczyna fikcja. Afonso Cruz wplątując w całą historię wykonaną przez ekspresjonistą Oscara Kokoschkę kukłę swojej wielkiej miłości – Almy Mahler – pokazuje, że życie to iluzja, jedno wielkie kłamstwo a my, mimo wszystko, lubimy ten świat ułudy.
To książka w książce, z wieloma wątkami i postaciami, gdzie przeszłość i przyszłość przeplatają się więc czytanie tej książki wymaga maksymalnego skupienia jednak zdecydowanie warto.

Anna | 2015-05-27
Przeczytana: 2015 rok

Godna polecenia dla każdego, kto po prostu lubi czytać. Wciągająca od samego początku. Zaczyna się historią chłopca i sprzedawcy ze sklepu z ptakami, których losy splatają się w czasie II wojny światowej, i czytając myśli się, że to właśnie o nich będzie cała książka. Otóż nie. Jest sporo innych bohaterów, każdy niezmiernie intrygujący, po trosze ekscentryczny. Właściwie każdy rozdział traktuje trochę o czym innym, ale jednak wątki splatają się, historie nawzajem się przenikają. Sporo odniesień do sztuki, filozofii, religii, a może nie tyle do religii, co do sposobów postrzegania. Nie tylko sylwetki samych bohaterów, ale też członków ich rodzin, dziadków, ojców. Przy czym nie wiadomo, które ciekawsze.
Zawiłe historie miłosne, jak to w miłości bywa, przeplatają się z rozważaniami o Wiekuistym (każdy rozdział właściwie skłania do dyskusji, polemiki, lub choćby krótkiej wymiany zdań, do chwili zastanowienia). Każda postać jest inna, każda posiada swój światopogląd.
Afonso Cruz jest...