The No.1 Ladies' Detective Agency
norweski
Olajda

Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 listopada 2013

To dość niezwykła książka. Ma się wrażenie, że historie w niej przedstawione są jedynie pretekstem do snucia zupełnie innej opowieści. To ciepłe teksty o Botswanie, jej mieszkańcach, trudnych wyborach, ciężkim życiu, ale także o dobrym sercu, niesieniu pomocy i naprawianiu zła... Czytając tę książkę czułam się tak, jakby Autor uchylił nieco zasłonę, zza której mogę popatrzeć na zupełnie nieznany świat, który w Jego opowieściach fascynuje, ale niekiedy też przeraża...

Anka | 2012-02-10
Przeczytana: 2006 rok

Wbrew tytułowi bynajmniej nie chodzi tu o rozwiązywanie zagadek detektywistycznych, ale o poznawanie ludzkiej natury. Scenerią jest Afryka, którą autor zna dobrze (urodził się w Zimbabwe i przez wiele mieszkał w Afryce), a główną bohaterką kobieta w średnim wieku czyli Precious Ramotswe. Mma Ramotswe to jedna z moich ulubionych bohaterek literackich, cenię ją za mądrość życiową, poczucie humoru i dystans do siebie.

Zawsze rzucam się zachłannie na wszystko co wyszło spod pióra Alexandra McCall Smitha (chociaż gdzieś przy piętnastej książce czuję już pewne zmęczenie jego stylem pisania, ale to z pewnością chwilowe). Niezmiennie zachwycam się prostotą i pięknem języka, filozoficznymi rozważaniami napisanymi w zrozumiały sposób oraz barwnymi postaciami, które stworzył. Z książek Smitha promieniuje ciepło i wiara w ludzi, a także zrozumienie dla tych, którzy popełniają błędy. To budujące.
Polecam.

majek | 2010-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2010

Całkiem sympatyczna książka, choć napisana w dość szczególny sposób (przynajmniej mam takie wrażenie). Maluje nam obraz ówczesnej Afryki bez upiększeń, fantazjowania, magii. Ot, Afryka, której piękno tkwi pomiędzy prostymi słowami, w urokach niezwykłej dla Europejczyka codzienności.
Sama bohaterka - Precious Ramotswe jest fajną, pełną życia osobą, która mimo pewnych doświadczeń nie załamuje się, a idzie dalej. Nie boi się trudów, tylko pokonuje przeciwności losu.
Ogólnie lektura dobra na wakacyjne leżakowanie, lekka i odświeżająca.

Maka | 2017-06-27
Przeczytana: czerwiec 2017

Nie jest to Książka która pochłonęła mnie całkowicie, ale nie które momenty sa ciekawe. Główna bohaterka to bardzo bystra kobieta, która naprawdę sporo przeszła, może i z tego powodu jest tak dobra w tym co robi, czyli w prowadzeniu agencji detektywistycznej.

Marta | 2011-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Szybko się czyta ale z nieodpartym wrażeniem, że równie szybko została napisana. Momentami naiwna. Pomysł orginalny, nie spotkałam się wcześniej z niczym podobnym ale nie mam ochoty sięgnać po kontynuację.

malina | 2012-03-01
Przeczytana: październik 2006

Ci, którzy wkładają tę książkę na półkę "Historie detektywistyczne", robią duży błąd. Nie same historie są jej wartością - miejscami naiwne, jak tu ktoś zauważył - ale fantastyczny obraz Afryki i jej mieszkańców. Autor zna ją dobrze (dzieli czas między Afrykę i Szkocję, i pisze o jej mieszkańcach z niezwykłym ciepłem i humorem, dając jednocześnie fascynujący obraz mentalności i kultury mieszkańców. Czyta się lekko, a potem szkoda że już koniec:)
Ale naprawdę rewelacyjne jest wersja audio, w oryginale. Nie pamiętam nazwiska aktorki, która czyta, ale robi to w znakomity sposób, z cudownym akcentem! Absolutnie polecam!

Kasia | 2011-10-12
Przeczytana: 10 października 2011

Polecam jako poprawiacz humoru. Książka wciąga, bo jest ciepła, radosna, pomimo, że nie mówi tylko o szczęśliwym życiu i sukcesach. w życiu mmy Ramotswe wiele jest goryczy i łez, a mimo to zapamiętamy ją jako jedną z najpogodniejszych bohaterek powieści, z jakimi można się zetknąć. Wspaniała lektura na chandrę, napisana i przetłumaczona lekko, z rozmachem. Myślę, że autor pisząc ją bawił się świetnie, tak jak i ja, czytając. Pomimo, że nie jest to literatura wysokich lotów, zawiera elementy, czasem pojedyncze zdania, czasem akapity, a czasem po prostu rozrzucone myśli, które przybliżają nowy punkt widzenia, odwracają perspektywę i przypominają, że myśląc jednotorowo odbieramy sobie radość oglądania różnorodności świata, która niesie niewypowiedziane bogactwo, kolory, uczucia... Polecam:)

Izka | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Jak dla mnie książka zbyt mało detektywistyczna:) Nie ma rozwiniętej fabuły jednego wydarzenia. Sprawy rozwiązywane przez bohaterkę są jakby krótkim streszczeniem całego wydarzenia. Czyta się jednak lekko i przyjemnie, dobra jako wypełniacz czasu na krótką podróż.

Kamat | 2010-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2010

Raczej nie bardzo dobry kryminał, bo historyjki są bardzo proste i nawet dla niewprawionego czytelnika do rozwiązania. Ale przepięknie pisze o Afryce i jej ludziach, z uczuciem, znawstwem, miłością. Aż chce się tam pojechać :)

Olga Antolak | 2013-03-20
Przeczytana: 20 marca 2013

Ciepłe, zabawne, wzruszające i refleksyjne historie lekko kryminalne :)