Okładka książki Imię twoje...

Imię twoje...

Autor:
Cykl: Imię twoje (tom 1)
wydawnictwo
W.A.B.
typ
papier
7.03 (649 ocen i 69 opinii)

Opis książki

Imię twoje..., pierwsza powieść trylogii ukraińskiej Marii Nurowskiej, której kontynuacją jest Powrót do Lwowa, to opowieść o odwadze i poświęceniu, o bezradności wobec zła i o miłości, którą czasem bardzo trudno jest przyjąć. Wyraziste sylwetki bohaterów, odniesienia do najważniejszych wydarzeń współczesności, wartka akcja sprawiają, że Imię twoje... to przejmująca opowieść na długo pozostająca w pamięci czytelników. Dopełnieniem trylogii jest powieść Dwie miłości.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

„Ty nie wiesz, co to za dzicz, tam się wszystko może wydarzyć”. Tak autorka mówi w pierwszej części trylogii ukraińskiej o sytuacji, jaka panuje na Ukrainie. Nawiązując do wydarzeń współczesności, ujawnia czarną stronę Ukrainy, brutalność systemu tu panującego. Czytając powieść, zastanawiałam się, na ile jest to prawda, a na ile fikcja literacka. Biorąc pod uwagę informacje podawane w mediach, jestem skłonna uwierzyć we wszystko, co napisała Nurowska: łapówkarstwo, matactwo, zakłamanie, reżim itp. Książka wciąga i frapuje, fascynuje i zaskakuje. Czyta się ją lekko i szybko z pewnym niedowierzaniem w to, co się dzieje w tym kraju. Wartka akcja sprawia, że czytelnik nie nudzi się, a wręcz oddaje się całkowicie lekturze. Główna bohaterka toczy morderczą walkę o dojście do prawdy, co stało się z jej mężem. Jej odwaga i poświęcenie świadczy o ogromnej miłości, a także o sile współczesnej kobiety. To wydanie „Imię…” nie jest najładniejsze. Tania książka, szare kartki, ale jaka treść!

Monika | 2014-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Intrygująca, wciągająca, choć może zbyt mało tajemnicza powieść Marii Nurowskiej "Imię twoje...", to pierwsza z trzech części "ukraińskiej trylogii", a zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Jestem zaciekawiona dalszymi losami Elizabeth i pozostałych bohaterów powieści, więc od razu zabieram się za kolejną część. Polecam!

Monika | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

Piękne jest tło tej opowieści...Ukraina, troszkę Rosji, krztyna Czeczeni.
Sama historia dość banalna. Dobrze, że nie kończy się tak, jak wiele innych banalnych historii.
Czyta się lekko i przyjemnie.

książek: 2045
edit3008 | 2012-02-03
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Sięgnęłam po nią jako opisywaną "sagę ukraińską" nie zdając sobie sprawy, że jest to sensacja, historia o miłości i współczesne przedstawienie Ukrainy przed "pomarańczową" rewolucją, ale nie żałuję bo czyta się doskonale.Polecam.

Agnieszka | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Przeczytana - "Imię twoje...". Pospiesznie przechodzę do drugiego tomu " ukraińskiej trylogii". Jestem ogromnie ciekawa dalszych losów Elizabeth Connery.
Nigdy wcześniej nie sięgałam po pozycje Marii Nurowskiej. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestanę. Ludzkie losy powiązane z autentycznymi wydarzeniami obyczajowymi i politycznymi czynią powieść jak dla mnie poruszającą.

Ewelina | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Książka urzekła mnie swoją rzeczywistością. Na początku myślałam, że angielscy bohaterowie będą mi przeszkadzać w książce, której akcja toczy się na Ukrainie, jednak ju,ż po pierwszych stronach w ogóle nie zwracałam na to uwagi. Na szczęście mam w domu dalsze losy Elizabeth więc zaraz zaczynam dalej przezywać razem z główną bohaterką jej życie.

makneta | 2011-05-02
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2011

38 letnia Amerykanka Elizabeth Connery wyrusza do Lwowa w poszukiwaniu zaginionego męża. Jeff wiele podróżował po Europie Wschodniej, zajmował się m.in. poszukiwaniem i dokumentowaniem starych cerkwi. Tym bardziej dziwiło jego zniknięcie. Okazało się, że na miejscu Elizabeth nie może liczyć ani na ukraińską prokuraturę ani na konsulat amerykański. Jej zadaniem było tylko potwierdzenie, że właścicielem znalezionej walizki był jej mąż i mogła, a nawet powinna wracac do domu, gdyż jej wiza wiazdowa ważna była tylko przez 2 dni. Mimo to Amerykanka postanowiła sama zając się poszukiwaniami męża. Jedyną osobą, którą znała na Ukrainie i do której postanowiła się zwrócic z prośbą o pomoc był poznany w samolocie ukraiński adwokat.
Mimo iż stopniowo traci poczucie bezpieczeństwa, które zdawało się jej zapewniać jej państwo oraz dolary, nie rezygnuje z poszukiwań. Podejmuje ryzyko nielegalnego przebywania w obcym kraju, gdzie wolność, jednostka, życie ludzkie to tylko puste słowa. Podróżuje ni...

Jenah | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Jest to pierwsza część tzw. trylogii ukraińskiej, do której jeszcze należą dwa tytuły - "Powrót do Lwowa" i "Dwie miłości".

Kiedy mąż Elizabeth Connery, Jeff, podczas wyprawy naukowej na Ukrainę znika w tajemniczych okolicznościach, ta postanawia za wszelką cenę go odszukać. Udaje się więc w podróż do Lwowa. Determinacja jaką się wykazuje podczas poszukiwań i podejmowane przez nią bardzo ryzykowne decyzje zagrażają nie tylko jej bezpieczeństwu, ale nawet i życiu. Na szczęście jest przy niej ktoś, kto pomaga jej w trudnych chwilach. Elizabeth wykazuje się niezwykłą wręcz odwagą w dążeniu do celu. Kiedy się wydaje, że coś jest niemożliwe, ona tego niemożliwego dokonuje. Niezłomność charakteru to jedno, ale jak się okazuje niemałym atutem w pokonywaniu barier pozornie nie do przekroczenia są dolary w jej kieszeni, którymi można praktycznie przekupić każdego. Mimo to zagadka zaginięcia Jeffa będzie niezwykle trudna do rozwiązania. I tu następuje pytanie: co stało się...

fidrygauka | 2013-09-13
Przeczytana: 06 września 2013

Zdecydowanie brakuje mi czegoś pomiędzy oceną: 'przeciętna', a 'dobra':)

Nie jest to zła powieść. Gdyby nie nieco nieralistyczny początek (albo bohaterka jest taka ufna i łatwowierna w zawieraniu nowych znajomości, albo mnie cechuje wyjątkowa podejrzliwość) i splot wydarzeń w stylu telenoweli, uznałabym ją za dobrą.
Bardzo podobało mi się natomiast wplecenie akcji powieści we współczesne wydarzenia, z których wiele wciąż pamiętam. To trochę jak współczesna powieść historyczna (wiem, wiem, to taki swoisty oksymoron). Ella (Elizabeth) szuka swojego męża-naukowca, który zaginął na Ukrainie. Zadziwiające, jak szybko oswoiła się z tamtejszą mentalnością i zaczęła w niej bezbłędnie funkcjonować, porzucając w błyskawicznym tempie swoją amerykańską mentalność. Wszystkie drzwi stoją przed nią otworem, większość napotkanych osób jest jej przychylna (albo ze zwykłych ludzkich pobudek, albo podkręcona słonym łapówkami w jakże pożądanych dolarach). Obchodzenie systemu, nielegalne przekraczanie gr...

Aneta | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

"Imię twoje..." - przeczytana. A teraz nie mogę się doczekać reszty "ukraińskiej trylogii".
Jest coś wspaniałego w książkach Marii Nurowskiej co mnie do nich przyciąga. Z każdym przeczytanym tytułem Jej autorstwa mam ochotę na więcej, więcej i więcej.
Nurowska ma niesamowity dar opowiadania ludzkich losów w powiązaniu z autentycznymi bieżącymi wydarzeniami obyczajowymi i politycznymi, a także z realnymi osobami żyjącymi współcześnie, bądź na przestrzeni czasów historycznych - tu: sytuacji społeczno-politycznej Ukrainy; pięknego, ale umierającego miasta Lwów; bezsilności jednostki ludzkiej wobec reżimu władz ukraińskich. To wszystko staje się tłem do poruszającej historii Elizabeth, poszukującej męża, który zaginął na Ukrainie, podczas służbowego wyjazdu.
Czyta się jednym tchem, a po ostatniej stronie automatycznie przeskakuje się do drugiego tomu "Powrót do Lwowa".

Załóż konto za darmo!

103. rocznica
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
    26. rocznica
    urodzin
    - Latanie... jest jak pierwsza miłość. Jak zakochanie. Nie umiałem znaleźć porównania, dopóki cię nie spotkałem.
  • Stefan Darda
    42. rocznica
    urodzin
    W towarzystwie przyjaciela nie istnieje coś takiego jak niezręczna cisza.
  • Stefania Grodzieńska
    100. rocznica
    urodzin
    I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie zauważyła skrzywienia na twarzach moich czytelników. Zdaje się, że Wam się to opowiadanie nie podoba... A, przepraszam, co Państwo w tej chwili robią? Przepraszam za wyrażenie, byczą się Państwo, tak? Opowiadania satyryczne się czyta, tak? Znamy takich, co mają... pokaż więcej
  • Walter Kirn
    52. rocznica
    urodzin
    Szybkie przyjaźnie to nie jedyne, jakie zawieram, ale najlepsze. Bo ci ludzie znają życie dużo lepiej niż moi bliscy.
  • Frederik Pohl
    1. rocznica
    śmierci
    może dojrzałość polega na tym, że chce się tego, czego się samemu chce, a nie tego, co inni ci każą chcieć
  • Stanisław Grochowiak
    38. rocznica
    śmierci
    Wolność dla wszystkich. Giniemy za wolność. Najwyższą wartość człowieka jest wolność.Chyba tylko wrodzone poczucie złego smaku pozwoliło ludzkości na aż tak natrętne nadużywanie nic nie znaczącego liczmanu. Dodajmy do tego, że w imię tejśce wolności, owszem, więziono, gilotynowano i brano w jasyr ca... pokaż więcej
  • Viktor E. Frankl
    17. rocznica
    śmierci
    To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, ro... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku