Imię twoje...

Cykl: Imię twoje (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
7,05 (747 ocen i 80 opinii)

Inne wydania

Imię twoje..., pierwsza powieść trylogii ukraińskiej Marii Nurowskiej, której kontynuacją jest Powrót do Lwowa, to opowieść o odwadze i poświęceniu, o bezradności wobec zła i o miłości, którą czasem bardzo trudno jest przyjąć. Wyraziste sylwetki bohaterów, odniesienia do najważniejszych wydarzeń współczesności, wartka akcja sprawiają, że Imię twoje... to przejmująca opowieść na długo pozostająca w pamięci czytelników. Dopełnieniem trylogii jest powieść Dwie miłości.

Sklep

• Sekret Sonji
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Głuchy telefon
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Włoska symfonia

9 (2 ocen i opinii)
Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

8 (1 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Głuchy telefon
Arne Dahl

7,6 (5 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8,67 (3 ocen i opinii)
Włoska symfonia
Agnieszka Walczak-Chojecka

6,35 (23 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 20877

„Ty nie wiesz, co to za dzicz, tam się wszystko może wydarzyć”. Tak autorka mówi w pierwszej części trylogii ukraińskiej o sytuacji, jaka panuje na Ukrainie. Nawiązując do wydarzeń współczesności, ujawnia czarną stronę Ukrainy, brutalność systemu tu panującego. Czytając powieść, zastanawiałam się, na ile jest to prawda, a na ile fikcja literacka. Biorąc pod uwagę informacje podawane w mediach, jestem skłonna uwierzyć we wszystko, co napisała Nurowska: łapówkarstwo, matactwo, zakłamanie, reżim itp. Książka wciąga i frapuje, fascynuje i zaskakuje. Czyta się ją lekko i szybko z pewnym niedowierzaniem w to, co się dzieje w tym kraju. Wartka akcja sprawia, że czytelnik nie nudzi się, a wręcz oddaje się całkowicie lekturze. Główna bohaterka toczy morderczą walkę o dojście do prawdy, co stało się z jej mężem. Jej odwaga i poświęcenie świadczy o ogromnej miłości, a także o sile współczesnej kobiety. To wydanie „Imię…” nie jest najładniejsze. Tania książka, szare kartki, ale jaka treść!

violabu | 2014-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2014

Książka Marii Nurowskiej „Imię twoje…” przedstawia szeroko sytuację społeczno-polityczną Ukrainy po odzyskaniu niepodległości. Nie jest to sytuacja godna pozazdroszczenia. Jak mówi jeden z bohaterów: „Szumowiny wypłynęły na wierzch, bogacą się, rozkradając resztki narodowego dobra. Mam uczucie, że komunizm dopiero tera ukazał nam swoją prawdziwą twarz, która jest pustą maską… nic poza nią nie ma, wszechobecnie panuje podłość i zbrodnia.” Oraz: „Musi upłynąć trochę czasu, zanim ludzie przestaną się bać i zrozumieją, że naprawdę mogą sami o sobie decydować.”
Zdarzenia mają miejsce w latach 1999 i 2000.
Główna bohaterka Elizabeth wyrusza w podróż na Ukrainę, skąd nie wrócił jej mąż po pobycie w sprawach zawodowych i zaginął baz słowa. Praca urzędów, policji i prokuratury na Ukrainie widziana oczami Amerykanki dla której ojczyzna jest synonimem bezpieczeństwa, jest tym bardziej trudna do uwierzenia. Choć nie łatwo, to jednak bohaterka dzięki dużej pomocy prawnika Andrewa, dobrze sobie...

edit3008 | 2012-02-03
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Sięgnęłam po nią jako opisywaną "sagę ukraińską" nie zdając sobie sprawy, że jest to sensacja, historia o miłości i współczesne przedstawienie Ukrainy przed "pomarańczową" rewolucją, ale nie żałuję bo czyta się doskonale.Polecam.

Monika | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

Piękne jest tło tej opowieści...Ukraina, troszkę Rosji, krztyna Czeczeni.
Sama historia dość banalna. Dobrze, że nie kończy się tak, jak wiele innych banalnych historii.
Czyta się lekko i przyjemnie.

Monika | 2014-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Intrygująca, wciągająca, choć może zbyt mało tajemnicza powieść Marii Nurowskiej "Imię twoje...", to pierwsza z trzech części "ukraińskiej trylogii", a zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Jestem zaciekawiona dalszymi losami Elizabeth i pozostałych bohaterów powieści, więc od razu zabieram się za kolejną część. Polecam!

Agnieszka | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Przeczytana - "Imię twoje...". Pospiesznie przechodzę do drugiego tomu " ukraińskiej trylogii". Jestem ogromnie ciekawa dalszych losów Elizabeth Connery.
Nigdy wcześniej nie sięgałam po pozycje Marii Nurowskiej. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestanę. Ludzkie losy powiązane z autentycznymi wydarzeniami obyczajowymi i politycznymi czynią powieść jak dla mnie poruszającą.

fidrygauka | 2013-09-13
Przeczytana: 06 września 2013

Zdecydowanie brakuje mi czegoś pomiędzy oceną: 'przeciętna', a 'dobra':)

Nie jest to zła powieść. Gdyby nie nieco nieralistyczny początek (albo bohaterka jest taka ufna i łatwowierna w zawieraniu nowych znajomości, albo mnie cechuje wyjątkowa podejrzliwość) i splot wydarzeń w stylu telenoweli, uznałabym ją za dobrą.
Bardzo podobało mi się natomiast wplecenie akcji powieści we współczesne wydarzenia, z których wiele wciąż pamiętam. To trochę jak współczesna powieść historyczna (wiem, wiem, to taki swoisty oksymoron). Ella (Elizabeth) szuka swojego męża-naukowca, który zaginął na Ukrainie. Zadziwiające, jak szybko oswoiła się z tamtejszą mentalnością i zaczęła w niej bezbłędnie funkcjonować, porzucając w błyskawicznym tempie swoją amerykańską mentalność. Wszystkie drzwi stoją przed nią otworem, większość napotkanych osób jest jej przychylna (albo ze zwykłych ludzkich pobudek, albo podkręcona słonym łapówkami w jakże pożądanych dolarach). Obchodzenie systemu, nielegalne...

beata | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Nie wiem, na co liczyłam… Może uwiodła mnie zapowiedź sagi ukraińskiej czy obietnica akcji we Lwowie?

Zarys fabuły: Amerykanka Elizabeth wyrusza samotnie na Ukrainę w celu poszukiwania męża, naukowca, który przebywał tam zawodowo i zaginął. Tło akcji: Ukraina niedługo po transformacji, piękno lwowskiej starówki i niewyobrażalna bieda niektórych mieszkańców Lwowa, strefa skażenia po wybuchu w Czarnobylu i ludzie, którzy mimo zakazów, nadal ją zamieszkują. Razem stanowi to doskonały punkt wyjścia do snucia ciekawej bądź/i sensacyjnej opowieści. Już oczami wyobraźni smakowałam te wątki, rozwój sytuacji, moją przyjemność zagłębiania się w lekturę… Mogłoby się tak stać, gdyby…. Gdyby napisał to ktoś inny? A tak przeczytałam powieść naiwną w treści, niespójną psychologicznie i niedopracowaną pisarsko. Przykro mi, to moje pierwsze spotkanie z prozą Pani M. Nurowskiej i taki zawód. Naprawdę nie myślałam, że to może być tak słabe… Kilka naprawdę trafnych, lecz ledwie tkniętych,...

makneta | 2011-05-02
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 stycznia 2011

38 letnia Amerykanka Elizabeth Connery wyrusza do Lwowa w poszukiwaniu zaginionego męża. Jeff wiele podróżował po Europie Wschodniej, zajmował się m.in. poszukiwaniem i dokumentowaniem starych cerkwi. Tym bardziej dziwiło jego zniknięcie. Okazało się, że na miejscu Elizabeth nie może liczyć ani na ukraińską prokuraturę ani na konsulat amerykański. Jej zadaniem było tylko potwierdzenie, że właścicielem znalezionej walizki był jej mąż i mogła, a nawet powinna wracac do domu, gdyż jej wiza wiazdowa ważna była tylko przez 2 dni. Mimo to Amerykanka postanowiła sama zając się poszukiwaniami męża. Jedyną osobą, którą znała na Ukrainie i do której postanowiła się zwrócic z prośbą o pomoc był poznany w samolocie ukraiński adwokat.
Mimo iż stopniowo traci poczucie bezpieczeństwa, które zdawało się jej zapewniać jej państwo oraz dolary, nie rezygnuje z poszukiwań. Podejmuje ryzyko nielegalnego przebywania w obcym kraju, gdzie wolność, jednostka, życie ludzkie to tylko puste słowa....

Jenah | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Jest to pierwsza część tzw. trylogii ukraińskiej, do której jeszcze należą dwa tytuły - "Powrót do Lwowa" i "Dwie miłości".

Kiedy mąż Elizabeth Connery, Jeff, podczas wyprawy naukowej na Ukrainę znika w tajemniczych okolicznościach, ta postanawia za wszelką cenę go odszukać. Udaje się więc w podróż do Lwowa. Determinacja jaką się wykazuje podczas poszukiwań i podejmowane przez nią bardzo ryzykowne decyzje zagrażają nie tylko jej bezpieczeństwu, ale nawet i życiu. Na szczęście jest przy niej ktoś, kto pomaga jej w trudnych chwilach. Elizabeth wykazuje się niezwykłą wręcz odwagą w dążeniu do celu. Kiedy się wydaje, że coś jest niemożliwe, ona tego niemożliwego dokonuje. Niezłomność charakteru to jedno, ale jak się okazuje niemałym atutem w pokonywaniu barier pozornie nie do przekroczenia są dolary w jej kieszeni, którymi można praktycznie przekupić każdego. Mimo to zagadka zaginięcia Jeffa będzie niezwykle trudna do rozwiązania. I tu następuje pytanie: co stało się z Jeffem i czy...