Imię twoje...

Cykl: Imię twoje (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.

Imię twoje..., pierwsza powieść trylogii ukraińskiej Marii Nurowskiej, której kontynuacją jest Powrót do Lwowa, to opowieść o odwadze i poświęceniu, o bezradności wobec zła i o miłości, którą czasem bardzo trudno jest przyjąć. Wyraziste sylwetki bohaterów, odniesienia do najważniejszych wydarzeń współczesności, wartka akcja sprawiają, że Imię twoje... to przejmująca opowieść na długo pozostająca w pamięci czytelników. Dopełnieniem trylogii jest powieść Dwie miłości.

„Ty nie wiesz, co to za dzicz, tam się wszystko może wydarzyć”. Tak autorka mówi w pierwszej części trylogii ukraińskiej o sytuacji, jaka panuje na Ukrainie. Nawiązując do wydarzeń współczesności, ujawnia czarną stronę Ukrainy, brutalność systemu tu panującego. Czytając powieść, zastanawiałam się, na ile jest to prawda, a na ile fikcja literacka. Biorąc pod uwagę informacje podawane w mediach, jestem skłonna uwierzyć we wszystko, co napisała Nurowska: łapówkarstwo, matactwo, zakłamanie, reżim itp. Książka wciąga i frapuje, fascynuje i zaskakuje. Czyta się ją lekko i szybko z pewnym niedowierzaniem w to, co się dzieje w tym kraju. Wartka akcja sprawia, że czytelnik nie nudzi się, a wręcz oddaje się całkowicie lekturze. Główna bohaterka toczy morderczą walkę o dojście do prawdy, co stało się z jej mężem. Jej odwaga i poświęcenie świadczy o ogromnej miłości, a także o sile współczesnej kobiety. To wydanie „Imię…” nie jest najładniejsze. Tania książka, szare kartki, ale jaka treść!

wiech | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: luty 2016

Pierwsza część ukraińskiej trylogii zdecydowanie najlepsza.
Nurowska pokazuje Ukrainę w której panuje brutalny reżim i bezprawie, a niewygodni opozycjoniści giną bez wieści.
Fabuła niewątpliwie ciekawa i wciągająca. Jest watek miłosny. Jest wątek sensacyjny. A w tle cały czas napięta sytuacja polityczna.
Rozczarowało mnie zakończenie całej trylogii. Nie takiego oczekiwałam… dlatego odniosłam wrażenie, że cała historia została oparta na faktach.
Mimo słabszych kolejnych części - polecam książki. Lekko się je czyta i z zapartym tchem czeka na rozwój wydarzeń.

Piotr | 2015-09-19

Pierwszą książką Marii Nurowskiej była książka "Mój przyjaciel zdrajca" i do tej właśnie książki moja przygoda z ta autorką moja przygoda się zaczęła.

Z przyjemnością przeczytam jeszcze kolejne dwie części książki, gdyż "Imię Twoje..." rozpoczyna historię opisaną w trylogii.

"Imię Twoje..." wciągnęło mnie bez reszty. Książka opowiada historię miłosną w okresie przemian i trudnej sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie.
Książka napisania jest w taki sposób, że przenosi wręcz czytelnika w tamte czasy i można odczuć, że przeżywa się wszystkie sytuacje wraz z bohaterką książki.
Wpaniała historia heroizmu, nieulegania wpływom otoczenia, trzymania się własnych twardych zasad, które sa kanwą tej opowieści. Miłość na piwerwszym miejscu, bez względu jak bardzo poplątałyby się nasze losy, Ona wszystko rozwiąże...bajkowa sceneria, niebajkowe czasy.

(...) jak się przeżyło z kimś osiemnaście lat , jest się częścią tej osoby . Nie zastanawiasz się czy masz zrobić coś dla swojej nogi albo ręki po prostu musisz , bo będzie Cię bolało ."

Elizabeth Connery jest trzydziestoośmioletnią Amerykanką , z zawodu , historykiem sztuki . Jej mąż Jefrey jest pracownikiem naukowym , jeżdżącym po świecie i zbierającym materiały o zabytkach . Małżeństwo Connerych mieszka w Nowym Jorku . Nie mają dzieci z wyboru , stwierdzili że nie nadają się na rodziców , poza tym wolą swoją pracę , która jest dla nich również ich pasją . To dobre małżeństwo , mimo częstych podróży służbowych , dbają o siebie , dzwonią , piszą , ufają sobie nawzajem . Może nie ma między nimi romantycznych zrywów , kolacji przy świecach , czy cotygodniowych bukietów kwiatów , jednak znają się jak przysłowiowe łyse konie i wiedzą że mogą liczyć na siebie nawzajem w każdej sytuacji . Gdy więc Jeff nie powraca z ostatniej swojej podróży służbowej na Ukrainę , a wszelki słuch o nim...

beata | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Nie wiem, na co liczyłam… Może uwiodła mnie zapowiedź sagi ukraińskiej czy obietnica akcji we Lwowie?

Zarys fabuły: Amerykanka Elizabeth wyrusza samotnie na Ukrainę w celu poszukiwania męża, naukowca, który przebywał tam zawodowo i zaginął. Tło akcji: Ukraina niedługo po transformacji, piękno lwowskiej starówki i niewyobrażalna bieda niektórych mieszkańców Lwowa, strefa skażenia po wybuchu w Czarnobylu i ludzie, którzy mimo zakazów, nadal ją zamieszkują. Razem stanowi to doskonały punkt wyjścia do snucia ciekawej bądź/i sensacyjnej opowieści. Już oczami wyobraźni smakowałam te wątki, rozwój sytuacji, moją przyjemność zagłębiania się w lekturę… Mogłoby się tak stać, gdyby…. Gdyby napisał to ktoś inny? A tak przeczytałam powieść naiwną w treści, niespójną psychologicznie i niedopracowaną pisarsko. Przykro mi, to moje pierwsze spotkanie z prozą Pani M. Nurowskiej i taki zawód. Naprawdę nie myślałam, że to może być tak słabe… Kilka naprawdę trafnych, lecz ledwie tkniętych,...

Monika | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

Piękne jest tło tej opowieści...Ukraina, troszkę Rosji, krztyna Czeczeni.
Sama historia dość banalna. Dobrze, że nie kończy się tak, jak wiele innych banalnych historii.
Czyta się lekko i przyjemnie.

Monika | 2014-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Intrygująca, wciągająca, choć może zbyt mało tajemnicza powieść Marii Nurowskiej "Imię twoje...", to pierwsza z trzech części "ukraińskiej trylogii", a zarazem moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Jestem zaciekawiona dalszymi losami Elizabeth i pozostałych bohaterów powieści, więc od razu zabieram się za kolejną część. Polecam!

gwiazdka | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 22 lutego 2013

Amerykanka Elisabeth przyjeżdża na Ukrainę w poszukiwaniu swojego zaginionego męża. W poszukiwaniach pomaga jej Andrew, miejscowy adwokat. W tle przepiękna Ukraina ze swoją tragiczną historią. Niestety, w książce zarówno historia, koloryt miejsca, jak i sama akcja wydały mi się potraktowane dość pobieżnie, a główna bohaterka irytowała mnie swoistym zachowaniem, które nieodzownie prowadziło do kłopotów. I tu autorka chyba przedobrzyła, bo dla Elisabeth jakoś wszystko kończyło się dobrze. Ogólnie więc historia mnie nie przekonała, za to główna bohaterka została na tyle dobrze wykreowana, że potrafiła obudzić moją irytację.

fidrygauka | 2013-09-13
Przeczytana: 06 września 2013

Zdecydowanie brakuje mi czegoś pomiędzy oceną: 'przeciętna', a 'dobra':)

Nie jest to zła powieść. Gdyby nie nieco nieralistyczny początek (albo bohaterka jest taka ufna i łatwowierna w zawieraniu nowych znajomości, albo mnie cechuje wyjątkowa podejrzliwość) i splot wydarzeń w stylu telenoweli, uznałabym ją za dobrą.
Bardzo podobało mi się natomiast wplecenie akcji powieści we współczesne wydarzenia, z których wiele wciąż pamiętam. To trochę jak współczesna powieść historyczna (wiem, wiem, to taki swoisty oksymoron). Ella (Elizabeth) szuka swojego męża-naukowca, który zaginął na Ukrainie. Zadziwiające, jak szybko oswoiła się z tamtejszą mentalnością i zaczęła w niej bezbłędnie funkcjonować, porzucając w błyskawicznym tempie swoją amerykańską mentalność. Wszystkie drzwi stoją przed nią otworem, większość napotkanych osób jest jej przychylna (albo ze zwykłych ludzkich pobudek, albo podkręcona słonym łapówkami w jakże pożądanych dolarach). Obchodzenie systemu, nielegalne...

Agnieszka | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Przeczytana - "Imię twoje...". Pospiesznie przechodzę do drugiego tomu " ukraińskiej trylogii". Jestem ogromnie ciekawa dalszych losów Elizabeth Connery.
Nigdy wcześniej nie sięgałam po pozycje Marii Nurowskiej. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestanę. Ludzkie losy powiązane z autentycznymi wydarzeniami obyczajowymi i politycznymi czynią powieść jak dla mnie poruszającą.